X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

IPN prezentuje komputerową wersję gry Polskie Państwo Podziemne

14.02.2020 14:33
Z plansz na monitory komputerów - Instytut Pamięci Narodowej przedstawił multimedialną wersję gry edukacyjnej "Polskie Państwo Podziemne". Ilustruje ona zasady i skalę działalności struktur konspiracji, poprzez sylwetki osób, które je współtworzyły. Publikacja komputerowej wersji gry wiąże się z przypadającą dziś 78. rocznicą przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową, będącej istotną częścią podziemnego państwa.
Audio
  • Z plansz na monitory komputerów - IPN prezentuje nową wersję gry Polskie Państwo Podziemne. Materiał Karola Darmorosa (IAR)
Specjalny pokaz dla mediów nowej aplikacji IPN Polskie Państwo Podziemne
Specjalny pokaz dla mediów nowej aplikacji IPN "Polskie Państwo Podziemne"PAP/Mateusz Marek

Wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma podkreślił, że gra może pomóc zrozumieć fenomen Polskiego Państwa Podziemnego. - Obejmowało ono ogromny zakres życia politycznego, społecznego, w ogóle życia okupacyjnego. Był to twór, który istniał, mimo tego, że trwała okupacja niemiecka - najsroższa, najbardziej tragiczna okupacja w historii Polski. Jednocześnie powstała tak bogata struktura. Nie jest łatwo to wszystko zapamiętać (...) Poprzez taką zabawę, edukację, można ten zakres wiedzy poszerzyć - powiedział wiceszef IPN. Jak dodał, gracze będą mogli poznać nie tylko najbardziej znane postacie, jak Komendantów Głównych AK czy Delegatów Rządu na Kraj, ale też mniej upowszechnioną działalność uczestników konspiracji.

Pomysł na stworzenie najpierw gry planszowej, zaprezentowanej we wrześniu ubiegłego roku, narodził się w szczecińskim oddziale IPN. - Jej popularność skłoniła nas do przeniesienia "Polskiego Państwa Podziemnego" do przestrzeni internetowej - mówił dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie dr Paweł Skubisz. Jak zaznaczył, chodzi o poznanie strukturę i bohaterów państwa podziemnego a także ich pracę w różnych obszarach.

Grę podzielono na cztery warianty, polegające między innymi na przyporządkowaniu odpowiednich postaci do zakresu ich działalności konspiracyjnej. Najbardziej rozbudowany, wariant czwarty przewiduje już nie rywalizację poszczególnych uczestników a współpracę między nimi. Chodzi o stworzenie autorskiej sieci konspiracyjnych powiązań. - Dzięki aplikacji tych uczestników może być kilkunastu, kilkudziesięciu, którzy wspólnie debatują, argumentują i budują tę sieć konspiracyjną w oparciu o dwie strony kart, czyli albo sferę działalności, albo danej postaci - wyjaśniał współautor gry Maciej Frycz ze szczecińskiego IPN.

Andrzej Horoch ze współtworzącej grę Workroom Group zaznaczył, że multimedialne zmagania mogą przyciągnąć większe grono osób, na przykład w szkole. - Podczas lekcji takich gier planszowych, żeby zapełnić całą klasę, trzeba byłoby prawdopodobnie kilkanaście. Tutaj, posługując się komputerem i rzutnikiem, jedna taka gra obejmuje zabawę dla całej grupy osób - powiedział.

Grę "Polskie Państwo Podziemne" można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

IAR/dad