Redakcja Polska

70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie rusza już 20 lutego

17.02.2020 14:00
O Złotego Niedźwiedzia walczyć będzie 18 filmów z 18 krajów, jury przewodniczyć będzie brytyjski aktor Jeremy Irons, będą też polskie akcenty.
Audio
  • Polskie akcenty na festiwalu w Berlinie [posłuchaj]
Festiwal w Berilnie rusza 20 lutego
Festiwal w Berilnie rusza 20 lutegoFoto: materiały prasowe

Pokaz "My Salinger Year" Philippe'a Falardeau zainauguruje 70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. Podczas Berlinale o Złotego Niedźwiedzia walczyć będzie 18 produkcji, wśród nich "Siberia" Abela Ferrary, "The Roads Not Taken" Sally Potter i "The Salt of Tears" Philippe’a Garrela.

70. Berlinale odbędzie się w dniach 20 lutego – 1 marca. Będzie to pierwsza edycja bez wieloletniego dyrektora festiwalu Dietera Kosslicka, który w ub.r. ustąpił ze stanowiska. Jego funkcję przejęli Włoch Carlo Chatrian (dyrektor artystyczny) i Holenderka Mariette Rissenbeek (dyrektorka administracyjna). O nagrodę główną walczyć będzie 18 filmów z 18 krajów, a jury przewodniczyć będzie brytyjski aktor Jeremy Irons.

Wprawdzie wśród nominowanych nie ma polskich filmów, ale nie zabraknie polskich akcentów. Festiwalowi widzowie zobaczą pokaz najnowszego dzieła Agnieszki Holland "Szarlatan" o czeskim uzdrowicielu Janie Mikolasku w sekcji Berlinale Special, polskim akcentem będzie też udział filmu animowanego "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego. Animacja zostanie zaprezentowana w nowej, konkursowej sekcji Encounters, której celem jest wspieranie nowych głosów w kinie i zapewnienie większej przestrzeni dla różnorodnych form narracyjnych i dokumentalnych.

Ciekawą postacią jest polski reżyser Lech Kowalski, który zaistniał jedynie na stronach tegorocznego Berlinale, ale który – jak się okazuje - wywarł duży wpływ na rozwój artystyczny dyrektora tegorocznej imprezy. Nazwisko Polaka pojawiło się na blogu Carlo Chatriana, który jest zainspirowany całą twórczością Kowalskiego. Urodzony w Londynie syn polskich emigrantów jest m.in. twórcą filmu „Na wschód od raju”; to film opowiadający historię powojennej ucieczki jego matki z Syberii. - Film ten otrzymał nagrodę na festiwalu w Wenecji – wyjaśnia polska dziennikarka Agata Lewandowski, która od lat obserwuje berliński festiwal. – Lech Kowalski to postać bardzo ciekawa, o której warto wiedzieć – dodaje dziennikarka.

O polskich akcentach podczas 70. Berlinale z Agatą Lewandowski rozmawia Ewa Plisiecka.