Redakcja Polska

„Digitalizacja na życzenie” – nowa usługa Biblioteki Narodowej

13.05.2020 18:00
Z myślą o naukowcach, studentach i uczniach Biblioteka Narodowa zwiększa cyfrowy dostęp do swoich zasobów z domeny publicznej.
Audio
  • Nowa usługa Biblioteki Narodowej. Materiał Ewy Plisieckiej
Digitalizacja na życzenie
Digitalizacja na życzenieFoto: pixabay.com

Biblioteka Narodowa otwiera nową usługę: „Digitalizację na życzenie”. Chodzi o publikacje z domeny publicznej, czyli nie należącej do grupy chronionej prawem autorskim. Ze zdigitalizowanych do tej pory zasobów Biblioteki Narodowej można korzystać dzięki cyfrowej bibliotece Polona, która na tę chwilę udostępnia kilka milionów obiektów cyfrowych, między innymi: książek, map, grafik oraz fotografii. Wciąż jednak nie do wszystkich zasobów z domeny publicznej, zgromadzonych w Bibliotece Narodowej, można dzięki Polonie dotrzeć. Akcja „Digitalizacja na życzenie” ma to zmienić. Powstała z myślą o studentach, uczniach i naukowcach i ma na celu cyfryzację dzieł z domeny publicznej, które są im teraz szczególnie potrzebne – wyjaśnia dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.

Dzisiaj cyfrowa Biblioteka Narodowa „Polona” tworzona jest przede wszystkim przez Bibliotekę Narodową, ale także przez Bibliotekę Jagiellońską - mówi Tomasz Makowski. Dzięki połączonym katalogom, użytkownicy mają dostęp do bazy obejmującej aż 18 mln zbiorów współkatalogujących bibliotek. Nowa usługa: „Digitalizacja na życzenie” powoduje, że usługa skanowania np. publikacji odbywa się bardzo sprawnie, choć zależy to od zamówionego materiału – tłumaczy dyrektor Biblioteki Narodowej.

Cyfrowa Biblioteka Narodowa POLONA udostępnia bezpłatnie 3 miliony obiektów cyfrowych: książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych. Prezentowane w niej najcenniejsze i najstarsze zbiory fotografowane są w odpowiednich warunkach aparatami cyfrowymi zapewniającymi najwyższą jakość i wierność oryginałowi.

IAR/ep