Polskie Radio
Section05
Tomasz Makowski

Tomasz Makowski: Kochanowski i Konopnicka wytrzymują próbę czasu

- Teraz odczytujemy Marię Konopnicką w zupełnie innych wymiarach. Okazuje się, że jest jedną z ciekawszych autorek do dyskusji o literaturze, jej miejscu w świecie. I łączy pokolenia, bo trudno uciec przed "Sierotką Marysią" - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, która organizuje literacki piknik "Imieniny Jana Kochanowskiego". W tym roku bohaterką wydarzenia będzie Maria Konopnicka - jedna z patronek roku 2022. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Kochanowski Maria Konopnicka Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa Dwójka Paweł Siwek

Tomasz Makowski: czytelnictwo w Polsce jest na poziomie sprzed pandemii

- Obserwowany przez wiele lat negatywny trend został trwale zatrzymany, to dobra wiadomość. W zeszłym roku mieliśmy wzrost czytelnictwa o 4 procent, to napawało optymizmem. Jednak zdalna szkoła i praca w drugim roku pandemii mocno nas zniechęcała. Generalnie spadła aktywność na rzecz kultury, stąd brak spodziewanego wzrostu w tym roku - mówił na antenie Dwójki dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  książki czytelnictwo Dwójka Biblioteka Narodowa Tomasz Makowski Paweł Siwek

Stan czytelnictwa w Polsce. Dr Makowski: sytuacja nie jest zła

Przypadający 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doskonała okazja, by pochylić się nad stanem czytelnictwa w Polsce. Z wyników badań opublikowanych przez Bibliotekę Narodową wynika, że "na pytanie o lekturę co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 38 proc. respondentów".
Zobacz więcej na temat:  książki Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa czytelnictwo

Biblioteka Narodowa i jej nowe wnętrza na 275. urodziny

- Biblioteka Narodowa została otwarta kilka lat wcześniej od biblioteki brytyjskiej, dużo wcześniej od francuskiej, w XVIII wieku była największą w Europie dostępną publicznie biblioteką. Nie był to księgozbiór królewski jak w większości bibliotek narodowych, ale zbiór prywatny rodziny intelektualistów, biskupów, osób, które kochały książki i mądre teksty - mówił na antenie Dwójki dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Biblioteka Narodowa biblioteka Dwójka Jakub Kukla książki Tomasz Makowski

Dyrektor Biblioteki Narodowej: byliśmy dobrze przygotowani na czas pandemii

- Zamkniecie szkół, uniwersytetów powodowało odcięcie od bibliotek uczniów i studentów. My byliśmy w tej dobrej sytuacji, że mogliśmy od razu dać wszystkim dostęp do zbiorów cyfrowych w bibliotece czynnej 24 godziny na dobę - mówił w Polskim radiu 24 dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Biblioteka Narodowa czytelnictwo Tomasz Makowski społeczeństwo

Nagroda im. Kościelskich. Tomasz Makowski: mam nadzieję na stałą współpracę

- Staramy się znaleźć wszystkie dostępne narzędzia, aby poprawić stan czytelnictwa. Nagrody literackie są jednym z elementów poprawiania obecności literatury, książek, czytania w mediach - mówił w Dwójce dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, w gmachu której wręczone zostaną w czwartek (16.12) Nagrody Fundacji im. Kościelskich za rok 2020 i 2021.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa Paweł Siwek Dwójka KSIĄŻKA literatura

Dr Tomasz Makowski: Górecki kształtował wyobraźnię muzyczną wielu pokoleń

- Ten niezwykły zbiór to z jednej strony wypełnienie obowiązku wobec kultury, z drugiej podkreślenie, że twórczość tego kompozytora jest dla nas ważna. Jako dyrektor Biblioteki Narodowej, a także piśmiennik, czułem, że to jest coś, co się Henrykowi Mikołajowi Góreckiego należało - mówił dr Tomasz Makowski o archiwum kompozytora, przekazanym Bibliotece Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Mikołaj Górecki Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa Dwójka Jakub Kukla KULTURA

Tomasz Makowski: ten tom traktuję jako pomnik wystawiony Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu

- Maestro odnosił się do tego pomysłu z dużymi wątpliwościami, lekką dozą ironii i złośliwości oraz ogromną... życzliwością i sympatią. Pomysł bardzo mu się spodobał i wyrażał zgodę od początku - mówił w Dwójce dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej o rozmowach z Henrykiem Mikołajem Góreckim na temat jego zbiorów muzycznych.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Mikołaj Górecki Jakub Kukla Dwójka Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa muzyka współczesna

Wojenne losy "Balladyny". "Uważano, że rękopis jest stracony bezpowrotnie"

- Rodzice nie mieli pewności, czy rękopis przetrwał. Mama pisała w swoim pamiętniku, że już nie miała nadziei. Uważała, że z nami by ocalał - mówiła w Dwójce Joanna Duda-Gwiazda, której rodzina w czasie II wojny światowej ocaliła rękopis "Balladyny" Juliusza Słowackiego.
Zobacz więcej na temat:  UNESCO Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata Dwójka KULTURA Juliusz Słowacki Paweł Siwek Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa Joanna Duda-Gwiazda Maria Dłużewska krzemieniec

Rękopis "Balladyny" - cudem ocalony, uhonorowany przez UNESCO

 - Nagle we wrześniu 1943 roku do Warszawy, do Biblioteki Narodowej, wówczas pod zarządem niemieckim, przyjeżdża nieznany uczeń profesora botaniki z Krzemieńca i mówi, że przetrwała "Balladyna", że jest - w "Poranku Dwójki" o fascynującej historii rękopisu "Balladyny" Juliusza Słowackiego opowiadał dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.
Zobacz więcej na temat:  Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata Juliusz Słowacki literatura Dwójka Tomasz Makowski KULTURA Biblioteka Narodowa

Jakie książki powinny znaleźć się w kanonie lektur szkolnych?

"Lalka" i "Ziemia obiecana" - znajomością tej lektury obowiązkowej i powieści trzeba było się wykazać na tegorocznej maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym. Dlaczego po raz kolejny taki wybór? Czy kanon lektur szkolnych powinien się zmienić? Czy taka zmiana może być sposobem na zachęcenie młodych ludzi do czytania książek? 
Zobacz więcej na temat:  biblioteka społeczeństwo literatura bibliotekarz dzieci Daniel Wydrych szkoła Biblioteka Narodowa Tomasz Makowski