Polskie Radio
Section05
Biblioteka Narodowa

"Brückner. Średniowiecze odzyskane" - wyjątkowa wystawa w Bibliotece Narodowej

- Profesor Brückner jako 36-letni naukowiec raz wziął urlop w czasie swojej pracy. Nie odpoczywał, pojechał do Petersburga, aby badać polskie rękopisy wywiezione tam przez Katarzynę II. W jednym z nich odnalazł paski pergaminu, które podtrzymywały grzbiet książki. Były na nich teksty w języku polskim. Udało się złożyć całą jedną kartę zapisaną obustronnie i kawałek następnej. "Kazania świętokrzyskie" to najstarszy zachowany, ciągły tekst w języku polskim - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Bruckner Tomasz Makowski Roch Siciński Dwójka Biblioteka Narodowa wystawa

Roślinność w "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Wystawa w Bibliotece Narodowej

Eliza Orzeszkowa najważniejszą powieść dojrzałego okresu swojej twórczości, "Nad Niemnem", pisała w latach 1885–1886. Wiosenne i letnie miesiące spędzała wówczas w wiejskich okolicach Grodna, "botanizując" (gromadząc materiał roślinny do zielników, rozmawiając z miejscowymi lekarkami-zielarkami, zbierając lokalne nazwy roślin i informacje o przypisywanym im działaniu leczniczym). W zielniku z tamtego okresu zebrała blisko 460 roślin, w powieści wykorzystała nazwy 150 z nich, łącząc romantyczną "poetyczność" z pozytywistycznym realizmem.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Eliza Orzeszkowa Narodowe Czytanie 2023 rośliny wystawa Biblioteka Narodowa

Tomasz Makowski: Jan Kochanowski i Aleksander Fredro są ponadczasowi

- Co roku Jan Kochanowski zaprasza na swoje imieniny kogoś innego, tym razem Aleksandra Fredrę, autora, którego wciąż odkrywamy. Głównym tematem nie tylko poważnych dyskusji będzie pytanie "z czego możemy się śmiać" - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie. W sobotę 24 czerwca odbędą się Imieniny Jana Kochanowskiego, coroczna impreza w warszawskim Ogrodzie Krasińskich.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Makowski Dwójka Aleksander Fredro Roch Siciński Biblioteka Narodowa Jan Kochanowski

Młodzi Polacy coraz chętniej sięgają po książki. Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa

Z raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa książek w Polsce w 2022 r. wynika, że jesienią 2022 r. lekturę co najmniej jednej książki papierowej lub cyfrowej zadeklarowało 34 proc. badanych w wieku co najmniej 15 lat. Jest to wynik dokładnie na tym samym poziomie, co przed rokiem. Czytelnikami książek było 72 proc. badanych nastolatków (60 proc. w 2021 r.).
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo książki badanie Biblioteka Narodowa raport POLSKA społeczeństwo

"Muzeum wyobraźni". Niewielka, ale pełna treści książka Anny Romaniuk

- Za punkt honoru niemalże postawiłam sobie, aby zawrzeć jak najwięcej w jak najmniejszej ilości słów. W pewnym momencie aż mój przyjaciel się śmiał, że piszę książkę w telefonie. Nigdy wcześniej tego nie robiłam, ale rzeczywiście szłam na spacer i nagle przychodziły mi do głowy pewne frazy, które w zasadzie były już skończone - mówiła w Dwójce Anna Romaniuk, autorka książki "Muzeum wyobraźni. Notatki o sztuce".
Zobacz więcej na temat:  Biblioteka Narodowa Jakub Kukla Dwójka KSIĄŻKA literatura eseistyka

Przedmiot magiczny, brama do świata wyobraźni. Dlaczego warto czytać książki?

Książka jest nie tylko doskonałym prezentem na różne okazje. Odkąd wynaleziono druk, stała się również przedmiotem zainteresowania nauki. Historia badań czytelniczych sięga lat 70. XIX wieku. A dlaczego w ogóle warto czytać? - Książka to jest magiczny przedmiot. Pomaga na wielu poziomach - uważa Katarzyna Nawrocka, popularyzatorka idei czytania książek.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo książki Artur Wolski Biblioteka Narodowa

Cenny dar dla Biblioteki Narodowej w Warszawie. Zawiera kilkadziesiąt poloniców

Za pośrednictwem Instytutu Polskiego w Wiedniu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych pozyskało bardzo cenny dar dla Biblioteki Narodowej w Warszawie. Zawiera on kilkadziesiąt poloniców pochodzących od XVII do XX wieku, zgromadzonych przez mieszkającego w Wiedniu Henryka Poczobut-Odlanickiego.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wiedeń dyplomacja historia Polski Biblioteka Narodowa Austria

PR24 Straty wojenne Biblioteki Narodowej. Dyrektor instytucji: obowiązek rekompensaty jest oczywisty

- Ogromne oddziały weszły do zabarykadowanych magazynów, gdzie na metalowych półkach stały bezcenne zbiory. Świadomie je podpalili. Dlatego rekompensata za tę stratę jest oczywista. Nidy jej nie otrzymaliśmy  - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg książki czytelnictwo Biblioteka Narodowa reparacje wojenne II wojna światowa historia Polski Niemcy