Polskie Radio
Section05
Biblioteka Narodowa

Odnaleziono sześć nieznanych rękopisów Krzysztofa Komedy

W Bibliotece Narodowej w czasie szczegółowej kwerendy archiwum Krzysztofa Komedy odnaleziono rękopisy sześciu jego nieznanych kompozycji  z albumu "Moja słodka europejska ojczyzna" powstałego w ramach cyklu "Jazz i poezja". O okolicznościach odnalezienia nut, które po pół wieku stały się dostępne na melomanów i badaczy, w audycji "Trójka do trzeciej" opowiedział Krzysztof Barkiewicz z Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler MUZYKA muzyka hp Krzysztof Komeda KULTURA Biblioteka Narodowa Warszawa Niemcy album nuty archiwum

Tomasz Makowski: Kochanowski i Konopnicka wytrzymują próbę czasu

- Teraz odczytujemy Marię Konopnicką w zupełnie innych wymiarach. Okazuje się, że jest jedną z ciekawszych autorek do dyskusji o literaturze, jej miejscu w świecie. I łączy pokolenia, bo trudno uciec przed "Sierotką Marysią" - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, która organizuje literacki piknik "Imieniny Jana Kochanowskiego". W tym roku bohaterką wydarzenia będzie Maria Konopnicka - jedna z patronek roku 2022. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Kochanowski Maria Konopnicka Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa Dwójka Paweł Siwek

Maria Konopnicka na imieninach Kochanowskiego

Imieniny Jana Kochanowskiego, znane jako najhuczniej obchodzone imieniny w Warszawie, od 2012 roku organizowane są przez Bibliotekę Narodową w Ogrodzie Krasińskich. Twórcy tego wydarzenia jak zwykle zapraszają na mecz, slam poetycki, tańce, a w tym roku przede wszystkim na spotkanie z literaturą Marii Konopnickiej. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Biblioteka Narodowa Jan Kochanowski czytelnictwo książki literatura Maria Konopnicka

KRONIK@ - nowa jakość dostępu do zbiorów polskiej nauki i kultury

- W tym momencie w portalu jest ponad 700 tys. różnych zbiorów cyfrowych, ale to nie koniec. Z samej Polony przenieśliśmy 3 mln 600 tys. obiektów, które są dołączane - mówił w Dwójce Dominik Cieszkowski, zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej, o portalu KRONIK@. Krajowe Repozytorium Nauki i Kultury znajdziemy pod adresem kronika.gov.pl.
Zobacz więcej na temat:  cyfryzacja dzieła sztuki Jakub Kukla Dwójka Biblioteka Narodowa Ministerstwo Cyfryzacji KULTURA

Tomasz Makowski: czytelnictwo w Polsce jest na poziomie sprzed pandemii

- Obserwowany przez wiele lat negatywny trend został trwale zatrzymany, to dobra wiadomość. W zeszłym roku mieliśmy wzrost czytelnictwa o 4 procent, to napawało optymizmem. Jednak zdalna szkoła i praca w drugim roku pandemii mocno nas zniechęcała. Generalnie spadła aktywność na rzecz kultury, stąd brak spodziewanego wzrostu w tym roku - mówił na antenie Dwójki dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  książki czytelnictwo Dwójka Biblioteka Narodowa Tomasz Makowski Paweł Siwek

Stan czytelnictwa w Polsce. Dr Makowski: sytuacja nie jest zła

Przypadający 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doskonała okazja, by pochylić się nad stanem czytelnictwa w Polsce. Z wyników badań opublikowanych przez Bibliotekę Narodową wynika, że "na pytanie o lekturę co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 38 proc. respondentów".
Zobacz więcej na temat:  książki Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa czytelnictwo

Stan czytelnictwa w Polsce. Znamy raport Biblioteki Narodowej

Biblioteka Narodowa opublikowała dokument zatytułowany "Raport o stanie czytelnictwa w pierwszym kwartale 2022 roku". Dokument wskazuje, że od jesieni 2021 do wiosny 2022 r. ok. 38 proc. Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę. Z raportu wynika też, że czytelnictwo w Polsce wróciło do poziomu sprzed pandemii, czyli trend spadkowy został trwale powstrzymany. Odnotowany w 2020 r. niewielki wzrost nie przyniósł również trwałego trendu wzrostowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Biblioteka Narodowa czytelnictwo NAUKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KSIĄŻKA

Biblioteka Narodowa i jej nowe wnętrza na 275. urodziny

- Biblioteka Narodowa została otwarta kilka lat wcześniej od biblioteki brytyjskiej, dużo wcześniej od francuskiej, w XVIII wieku była największą w Europie dostępną publicznie biblioteką. Nie był to księgozbiór królewski jak w większości bibliotek narodowych, ale zbiór prywatny rodziny intelektualistów, biskupów, osób, które kochały książki i mądre teksty - mówił na antenie Dwójki dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Biblioteka Narodowa biblioteka Dwójka Jakub Kukla książki Tomasz Makowski

Dyrektor Biblioteki Narodowej: byliśmy dobrze przygotowani na czas pandemii

- Zamkniecie szkół, uniwersytetów powodowało odcięcie od bibliotek uczniów i studentów. My byliśmy w tej dobrej sytuacji, że mogliśmy od razu dać wszystkim dostęp do zbiorów cyfrowych w bibliotece czynnej 24 godziny na dobę - mówił w Polskim radiu 24 dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Biblioteka Narodowa czytelnictwo Tomasz Makowski społeczeństwo

Nagroda im. Kościelskich. Tomasz Makowski: mam nadzieję na stałą współpracę

- Staramy się znaleźć wszystkie dostępne narzędzia, aby poprawić stan czytelnictwa. Nagrody literackie są jednym z elementów poprawiania obecności literatury, książek, czytania w mediach - mówił w Dwójce dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, w gmachu której wręczone zostaną w czwartek (16.12) Nagrody Fundacji im. Kościelskich za rok 2020 i 2021.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa Paweł Siwek Dwójka KSIĄŻKA literatura

Dr Tomasz Makowski: Górecki kształtował wyobraźnię muzyczną wielu pokoleń

- Ten niezwykły zbiór to z jednej strony wypełnienie obowiązku wobec kultury, z drugiej podkreślenie, że twórczość tego kompozytora jest dla nas ważna. Jako dyrektor Biblioteki Narodowej, a także piśmiennik, czułem, że to jest coś, co się Henrykowi Mikołajowi Góreckiego należało - mówił dr Tomasz Makowski o archiwum kompozytora, przekazanym Bibliotece Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Mikołaj Górecki Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa Dwójka Jakub Kukla KULTURA