X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

We Lwowie otwarto wystawę poświęconą 100-leciu urodzin świętego Jana Pawła II

20.05.2020 09:19
Z okazji jubileuszu stulecia urodzin świętego Jana Pawła II, przy wejściu do katedry lwowskiej otwarto wystawę "Karol Wojtyła. Narodziny", poświęconą życiu i działalności papieża Polaka.
Audio
  • We Lwowie otwarto wystawę poświęconą 100-leciu urodzin świętego Jana Pawła. O szczegółach - Eugeniusz Sało
Wystawa we Lwowie
Wystawa we LwowieFot.: Eugeniusz Sało

W uroczystym wydarzeniu wzięli udział metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, mer Lwowa Andrij Sadowyj, przewodniczący Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Maksym Kozyckyj, duchowni oraz lwowscy Polacy. Przy płaskorzeźbie Jana Pawła II, znajdującej się na bocznej ścianie katedry lwowskiej, odśpiewano "Barkę" – ulubioną piosenkę Ojca Świętego, modlono się, złożono kwiaty i zapalono znicze. 

Wystawa, składająca się z pięciu dwustronnych plansz w językach polskim i ukraińskim została poszerzona o dwie dodatkowe plansze. Pierwszy wątek dotyczy wizyty Ojca Świętego na Ukrainie w czerwcu 2001 roku. A drugi - posługi obecnego arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, który przez dziesięć lat był osobistym sekretarzem Jana Pawła II. 

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz zaznaczyła, że wystawa ma przypomnieć młodzieży świętego Jana Pawła II. – Mam takie poczucie, że Jan Paweł II jest we Lwowie obecny. Jest tutaj z nami. Nie musimy specjalnie przywoływać tej pamięci. Ale mam nadzieję, że ta wystawa, głównie młodym ludziom, którzy nie mieli możliwości osobistego uczestniczenia w pielgrzymkach i spotkaniach z Janem Pawłem II, przybliży i przypomni tę wielką postać, którą znają z opowieści swoich rodziców. Zawsze jest to zatrzymanie się na chwilę, przypomnienie i popatrzenie na to święte życie Jana Pawła II, które będzie dla nas wszystkich ważnym doznaniem – powiedziała. 

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, będąc osobistym sekretarzem Ojca Świętego, wrócił wspomnieniami do czasów, gdy przebywał z Janem Pawłem II. – Przez dziesięć lat mogłem od świętego Jana Pawła II wiele się nauczyć, przebywając z nim od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych. Mogłem razem z nim modlić się, spożywać posiłki, uczestniczyć w jego codziennych zajęciach, audiencjach, a także jego codziennej pracy. Każdego dnia przedstawiałem Ojcu Świętemu do wglądu listy, dokumenty do podpisywania. Czasami dyktował mi swoje homilie. Nadal jest dla mnie przewodnikiem duchowym, a także orędownikiem w mojej codziennej posłudze kościołowi w archidiecezji lwowskiej – opowiedział arcybiskup Mokrzycki. 

Metropolita lwowski podkreślił, że Jan Paweł II jest cały czas z nami i możemy za jego pośrednictwem wypraszać potrzebne łaski. – Święty Jan Paweł II jest obecny w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w swoich świętych relikwiach i obrazie. Jest obecny także w naszej Kurii Metropolitalnej w sali poświęconej jego pontyfikatowi. Jest obecny na płaskorzeźbie przy katedrze upamiętniającej jego pobyt tutaj w 2001 roku. Jest także płaskorzeźba Jana Pawła II w operze lwowskiej. Jest jego park na Sichowie, gdzie spotkał się z młodzieżą. A w sposób szczególny pozostanie wspomnieniem w stulecie jego urodzin kościół pod wezwaniem Świętego Jana Pawła II na peryferiach Lwowa, na początku miejscowości Sokolniki. Ze względu na pandemię nie dokonaliśmy teraz w maju konsekracji tej świątyni. Ale mamy nadzieję, że w najbliższym czasie uda się nam tego dokonać – podsumował arcybiskup Mokrzycki. 

Fot.: Eugeniusz Sało Fot.: Eugeniusz Sało

Na zakończenie uroczystości można było spróbować papieskich kremówek przygotowanych przez polski konsulat.

Autorem i współorganizatorem wystawy "Karol Wojtyła. Narodziny" jest Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Współorganizatorami Konsulat Generalny RP we Lwowie oraz Instytut Polski w Kijowie.

 

Eugeniusz Sało/ Kurier Galicyjski

dad

 

Zobacz więcej na temat: Jan Paweł II Lwów