Redakcja Polska

Wspomnienie o Jerzym Pilchu, pisarzu, publicyście, dramaturgu i scenarzyście filmowym

04.06.2020 14:27
W Kielcach odbył się pogrzeb Jerzego Pilcha, wybitnego pisarza i publicysty. Laureat Nagrody Literackiej Nike, dramaturg i scenarzysta filmowy, zmarł 29 maja w Kielcach. Miał 67 lat.
Audio
  • W Kielcach odbył się pogrzeb Jerzego Pilcha, wybitnego pisarza i publicysty. Relacja Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Jerzy Pilch
Jerzy PilchPAP/Radek Pietruszka

Ceremonia pogrzebowa odbyła się w Kościele ewangelicko-augsburskim. Urna z prochami spoczęła w części ewangelickiej cmentarza komunalnego w Kielcach przy ul. Kwasa. Jerzy Pilch był autorem ponad 20 powieści, między innymi "Pod Mocnym Aniołem", "Marsz Polonia", "Miasto utrapienia" i "Spis cudzołożnic". W ostatnich latach wydał książki: "Wiele demonów", "Zuza albo czas oddalenia", "Portret młodej wenecjanki" i w 2019 "Żółte światło". Opublikował również kolejne tomy "Dziennika", pierwszy ukazał się w 2012 roku. W 2004 - na zamówienie Teatru Narodowego - napisał komedię "Narty Ojca Świętego". W większości książek Jerzego Pilcha fikcja literacka przeplata się ze sfabularyzowanym życiem pisarza, pojawiają się też wątki nawiązujące do okresu dzieciństwa spędzonego w ewangelickiej rodzinie w Wiśle.

Od lat 80-tych Jerzy Pilch publikował w "Tygodniku Powszechnym" felietony, które przyniosły mu opinię jednego z najwybitniejszych polskich twórców tej formy. Od 1999 roku współpracował z "Polityką", następnie "Dziennikiem" i "Przekrojem", by w 2012 roku powrócić do "Tygodnika Powszechnego". Pisarz mówił o sobie, że jest "prozaikiem piszącym felietony".

Stworzył również scenariusze do dwóch filmów z cyklu Święta polskie: "Żółtego szalika" oraz "Miłości w przejściu podziemnym". Jego sztuki były adaptowane dla potrzeb Teatru Telewizji - jak "Monolog z lisiej jamy" - czy "Narty Ojca Świętego". Dwie powieści zostały zekranizowane, "Spis cudzołożnic" wyreżyserował Jerzy Stuhr, a Wojciech Smarzowski - utwór "Pod Mocnym Aniołem".

Jerzy Pilch był siedmiokrotnie nominowany do nagrody Nike, otrzymał ją w 2001 roku za powieść "Pod Mocnym Aniołem". Był również laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Paszportu "Polityki".

Pisarz zmarł 29 maja, w swoim domu w Kielcach. Od lat zmagał się z chorobą Parkinsona.

IAR/PP