Redakcja Polska

Trwa internetowe głosowanie na Wydarzenie Historyczne Roku 2019

19.06.2020 13:00
Do 30 czerwca trwa ­internetowe głosowanie na Wydarzenie Historyczne Roku. Plebiscyt organizuje już po raz 13. Muzeum Historii Polski, we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Muzeum Łazienki Królewskie. 
Audio
  • Trwa głosowanie na Wydarzenie Historyczne Roku 2019 - relacja Ewy Plisieckiej
Trwa konkurs na Wydarzenie Historyczne Roku
Trwa konkurs na Wydarzenie Historyczne RokuFoto: materiały prasowe

Jednym z patronów medialnych plebiscytu jest Polskie Radio. Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podkreśla, że ideą plebiscytu jest wyróżnienie najciekawszych i najlepszych projektów ubiegłego roku, które na różne sposoby prezentowały polską historię.

Koordynatorka plebiscytu Elżbieta Lichocka wyjaśnia, że na poszczególne wydarzenia można głosować za pośrednictwem internetu. W tym roku do plebiscytu nadesłano ponad 200 projektów. Wiele z nich dotyczyło wydarzeń, które miały miejsce poza granicami Polski, zorganizowanych przez środowiska polonijne. Zgłoszenia nadeszły m.in. z takich krajów, jak: Anglia, Austria, Argentyna, Australia, Białoruś, Francja, Kanada, Litwa, Niemcy, Ukraina, Węgry, Włochy. Najwięcej projektów zgłoszono w kategorii „Wydarzenie”.

Komisja konkursowa zadecydowała, że w tym roku do II etapu zakwalifikowanych zostało 15 wydarzeń, wśród których znalazły się m.in.  „Obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego” zorganizowane przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, „Rok Wazowski” w Zamku Królewskim w Warszawie, wystawa „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz” zorganizowana przez Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego oraz ekspozycja „Walka i Cierpienie. Obywatele polscy podczas II wojny światowej" – tę wystawę prezentowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Konkurs na Wydarzenie Historyczne Roku cieszy się rosnącą popularnością –  zauważa Marek Stremecki, rzecznik Muzeum Historii Polski.

Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a patronem medialnym jest m.in. Polskie Radio. Na wybrane przez jury projekty można głosować do 30 czerwca. Zwycięzców plebiscytu poznamy prawdopodobnie we wrześniu.

IAR/ep

Zobacz więcej na temat: Muzeum Historii Polski plebiscyt