Polskie Radio
Section05
Muzeum Historii Polski

Prof. Jabłoński: prezydent nieprzypadkowo odwoływał się w swym przemówieniu do Witosa

- To był wielki proces - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, odnosząc się do ciągu wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dr Adam Buława z UKSW wtórował, że wybranie 11 listopada jako daty symbolicznej było dobrym pomysłem. Z kolei prof. Arkadiusz Jabłoński z KUL komentował dzisiejsze przemówienie Andrzeja Dudy. - Pan prezydent często cytował Wincenta Witosa. Nie widzę w tym przypadku - stwierdził. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Święto Niepodległości niepodległość Andrzej Duda Robert Kostro Muzeum Historii Polski Arkadiusz Jabłoński Adam Buława Józef Piłsudski Roman Dmowski Wincenty Witos Ignacy Jan Paderewski historia Polski tożsamość bezpieczeństwo Krzysztof Grzesiowski

Minister Gliński: musimy wygrać wybory i kontynuować naszą pracę w kulturze

- Muzeum Historii Polski jest ogromne, bo Polska jest wielka i potrzebuje takich instytucji. Musimy wygrać wybory i kontynuować naszą pracę w kulturze, tak jak odbudowę Pałacu Saskiego, którą rozpoczął już Lech Kaczyński, ale Hanna Gronkiewicz-Waltz ją zasypała - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Piotr Gliński PiS polityka Beata Michniewicz Muzeum Historii Polski HISTORIA KULTURA

Otwarcie Muzeum Historii Polski. "Patrzymy na historię Polski jako na całość"

- Wystawa stała Muzeum Historii Polski będzie ekspozycją narracyjną. Wszystkie źródła i dane historyczne, z których korzystamy, są użyte po to, by przedstawić opowieść o historii Polski, wykreować świat, także za pomocą scenografii, do którego zapraszamy zwiedzających. Każda z epok historycznych związanych z historią naszego kraju jest dla nas równie ważnym tematem - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Niewiadomski, historyk, kierownik Działu Programowego Wystawy Stałej Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Warszawa Muzeum Historii Polski Filip Memches

"Wyraz polskiej dumy". Jarosław Kaczyński o Muzeum Historii Polski

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas katowickiej konwencji pod hasłem #BezpiecznaPolska powiedział, że wybudowane za rządów Prawa i Sprawiedliwości Muzeum Historii Polski to wyraz polskiej dumy. Zwrócił uwagę, że podobne inwestycje za poprzednich rządów zawsze nosiły na sobie znamię pewnej "mikromanii narodowej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość konwencja PiS Jarosław Kaczyński Muzeum Historii Polski

500 eksponatów i co najmniej 500 niezwykłych historii: pierwsza wystawa w Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski już działa, a trzydniowy Festiwal Otwarcia i związane z nim atrakcje, m.in. koncert sanah, przyciągnęły tysiące ludzi. Dr Michał Przeperski, rzecznik MHP, w rozmowie z Anną Popek opowiada nie tylko o samym muzeum i jego niezwykłej kolekcji, ale także o miejscu, gdzie ono powstało.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Muzeum Historii Polski wystawa cytadela warszawska Anna Popek historia Polski

Szef MON zatwierdził umowę offsetową z Amerykanami. Śmigłowce Apache dla polskiego wojska

Minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał w Mesie w stanie Arizona umowę offsetową z koncernem Lockheed Martin, związaną z zakupem śmigłowców Apache. Umowa zakłada powstanie centrum serwisowego radarów i systemów naprowadzania rakiet Hellfire w Łodzi. 
Zobacz więcej na temat:  Apache Ministerstwo Obrony Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Muzeum Historii Polski historia Polski język polski Tatarzy Kanada Ukraina rolnictwo

"Wspaniałe, spektakularne, nowoczesne". Prezydent zaprosił Polaków z USA do odwiedzenia Muzeum Historii Polski

Prezydent Andrzej Duda zaprosił "wszystkich Polaków ze Stanów Zjednoczonych, jeżeli tylko będą mieli sposobność być w kraju, do Muzeum Historii Polski w Warszawie". Wyraził też nadzieję, że to, co będzie można zobaczyć w muzeum, "będzie wręcz imponujące".
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski Andrzej Duda Polonia w USA historia Polski POLSKA społeczeństwo

Muzeum Historii Polski. W jaki sposób pokazać 1000 lat historii?

Muzeum Historii Polski to wyjątkowe miejsce, zlokalizowane na warszawskiej Cytadeli. Uroczyste otwarcie miało miejsce w czwartek, 28 września. Przez trzy kolejne dni placówka zaprasza na Festiwal Otwarcia, podczas którego przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i dla dorosłych. W audycji "Jedyne Takie Miejsce" rozmawialiśmy o idei i atrakcjach Muzeum Historii Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski historia Polski Roman Czejarek

Festiwal Otwarcia Muzeum Historii Polski – trzy dni darmowych atrakcji dla dorosłych i dzieci

W czwartek, 28 września, została uroczyście otwarta nowa siedziba Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej. Przez trzy kolejne dni MHP zaprasza na Festiwal Otwarcia, podczas którego przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i dla dorosłych: wśród nich koncert "Sanah w towarzystwie kwartetu smyczkowego śpiewa Poezyje".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Muzeum Historii Polski otwarcie Muzeum Historii Polski sanah wystawa historia Polski Michał Żołądkowski Trójka

Robert Kostro: muzyka Chopina najlepiej wyraża polską duszę

- Chopina można nazwać najbardziej polskim kompozytorem, tym, który najlepiej chyba wyraża naszą duszę i też najgłębiej jest zakorzeniony w naszym rozumieniu historii. Myślę przede wszystkim o związku muzyki Chopina z epoką romantyzmu, a przecież dla Polaków kultura romantyczna ma fundamentalny charakter, jest w jakimś sensie podstawą naszej tożsamości - mówił w Dwójce Robert Kostro, dyrektor nowo otwartego Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert muzeum Muzeum Historii Polski Fryderyk Chopin Krzysztof Penderecki romantyzm Warszawa cytadela warszawska Robert Kostro Karol Furtak Aldona Łaniewska-Wołłk MUZYKA