Redakcja Polska

Pokaz obrazu Jana Henryka Rosena w stulecie Cudu nad Wisłą

10.07.2020 14:16
Na Zamku Królewskim w Warszawie, z okazji 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, zostanie wystawiony monumentalny obraz Jana Henryka Rosena  z 1936 roku.
Audio
  • Z dr Mariuszem Klareckim, komisarzem pokazu, rozmawia Ewa Plisiecka [posłuchaj]
Fragment  obrazu Jana Henryka Rosena
Fragment obrazu Jana Henryka RosenaFoto: materiały prasowe

Od 24 lipca do 27 września w Bibliotece Królewskiej Zamku Królewskiego w Warszawie zostanie wystawione monumentalne dzieło Jana Henryka Rosena Polska Matka świętych, tarcza chrześcijan.

Obraz o wymiarach 254x726 cm powstał w 1936 roku. Został wykonany do Pawilonu Polskiego na Międzynarodową Wystawę Prasy Katolickiej w Watykanie, otwartą 12 maja 1936 roku. Ekspozycję tę zorganizowano dla uczczenia 75-lecia watykańskiego dziennika L`osservatore Romano, założonego w 1861 roku, Organizatorami jej byli przedstawiciele kościoła katolickiego. Fryz do wystawy zamówiono u jednego z najważniejszych polskich artystów nurtu symbolizmu, prof. J. H. Rosena, przebywającego we Lwowie.

Obraz przedstawia jedenaście postaci rozmieszczonych w dwóch grupach po obu stronach przedstawionego centralnie, konturowego, opartego na XVII-wiecznym przekazie graficznym przedstawienia Wawelu, ponad którym widnieje ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej.

Malarz wśród postaci ukazał św. Jana Kantego, Jana Kochanowskiego, św. Stanisława Kostkę, kardynała Ledóchowskiego, Józefa Kuncewicza, ks. Ignacego Skorupkę z krzyżem w ręku, podtrzymywanego przez polskiego żołnierza. Na obrazie widzimy też króla Jana III Sobieskiego, Józefa Piłsudskiego i inne postacie. To monumentalne dzieło związane z historią kościoła oraz obecnością kultury polskiej jest nośnikiem treści narodowych, w powiązaniu z tematyką religijną na arenie europejskiej. Fryz nie jest powszechnie dostępny i znajduje się obecnie w Kurii Metropolitalnej w Warszawie.

Z dr. Mariuszem Klareckim, komisarzem pokazu, rozmawia Ewa Plisiecka.