X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Pierwsze eksponaty na wystawie stałej Muzeum Historii Polski

12.11.2020 15:24
Wóz bojowy z czasu stanu wojennego, tysiącletni dąb i części zburzonego pomnika Feliksa Dzierżyńskiego trafiły do budynku Muzeum Historii Polski.
Audio
  • Pierwsze eksponaty na wystawę stałą w MHP - relacja Ewy Plisieckiej
Fr. pomnika Feliksa Dzierżyńskiego
Fr. pomnika Feliksa DzierżyńskiegoFoto: MHP, materiały prasowe

Operacja instalacji wielkogabarytowych pamiątek z naszej historii kończy pierwszy etap budowy gmachu muzeum. Teraz rozpocznie się montaż dachu budynku.

Jako pierwszy w gmachu pojawił się SKOT - wóz bojowy z czasu stanu wojennego. W budynku wstawił go od góry specjalny dźwig o nośności 350 ton.

Jak mówił dyrektor Muzeum, Robert Kostro, wóz będzie kluczowym obiektem na części wystawy poświęconej stanowi wojennemu. Dyrektor podkreślił, że transporter opancerzony jest jednym z największych i najcięższych obiektów na ekspozycji. Waży około 10 ton. Muzeum udało się go pozyskać dzięki Wojskowym Zakładom Motorowym w Poznaniu. One też wyremontowały pojazd.

W MHP pojawił się także tysiącletni dąb wyłowiony z jeziora na Kociewiu. Symbolizuje 1000 lat trwania państwa Polskiego. Dyrektor Robert Kostro, podkreśla, że dąb ten był świadkiem początków polskiej państwowości, a nawet je poprzedził. Rósł w X wieku na Pomorzu. 200 lat później runął do jeziora, w którym przeleżał kilkaset lat. Kilkunastometrowy pień dębu będzie zajmował szczególne miejsce. Został ulokowany w przedsionku przed wystawami, gdzie będą zbierały się wycieczki rozpoczynające zwiedzanie muzeum, a także goście je kończący.

Do gmachu Muzeum Historii Polski zostały także przeniesione części zburzonego pomnika Feliksa Dzierżyńskiego, które będą symbolizować upadek komunizmu w Polsce. Trzy betonowe bryły będą stanowić część ekspozycji stałej poświęconej 1989 rokowi. Monument spadł z dźwigu w trakcie rozmontowywania jesienią 1989 roku i symbolicznie rozpadł się na oczach licznie zgromadzonych mieszkańców Warszawy.   

IAR/ep