Polskie Radio
Section05
stan wojenny

"Nie wskazano odpowiedzialnych za strzelanie do robotników"

– Największym problemem jest to, że nie zostali skazani główni autorzy stanu wojennego – mówił w audycji Pamiętaj, to Solidarność Robert Ciupa. Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności odniósł się w ten sposób do procesów osób odpowiedzialnych m.in. za pacyfikację kopalni „Wujek”. Gościem Polskiego Radia 24 był również Stanisław Płatek, górnik.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność PRL stan wojenny Czesław Kiszczak kopalnia Wujek Śląsk

Karnawał "Solidarności” i stan wojenny oczami licealistki

- Latem 1980 roku śledziłam wszystkie sprawy związane z "Solidarnością", to lato kojarzy mi się ze strajkami. Nastąpiła ogromna zmiana świadomości. Cała Polska żyła sprawami społecznymi. Związane z tym przesileniem były ogromne nadzieje i niedowierzanie – mówiła w audycji Pamiętaj, to "Solidarność" Justyna Skowronek, pracowniczka IPN-u, zajmująca się popularyzacją i przybliżaniem historii.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej Solidarność stan wojenny PRL komunizm

Władze ZSRR nie zamierzały wprowadzać wojsk do Polski

Po latach generał Jaruzelski tłumaczył, że wprowadzając stan wojenny działał w stanie „wyższej konieczności”, w obawie przed groźbą zbrojnej interwencji wojsk Układu Warszawskiego. Z dokumentów, do których dotarli historycy wynika jednak, że władze ZSRR nie zamierzały wprowadzać wojsk do Polski. O możliwości sowieckiej interwencji w Polsce mówił w audycji Kulisy Spraw historyk Lech Kowalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny PRL ZSRR

Tragiczny grudzień w polskiej historii

W Grudniu 1970 roku na Wybrzeżu zostało zabitych kilkadziesiąt osób, w grudniu 1981 roku został wprowadzony stan wojenny, w wyniku czego zginęło przynamniej 100 osób. Ludzie wyrzucani byli z pracy, z Polski, zmuszani do wyjazdu. O grudniu w Polskiej historii, a także o tym, dlaczego winni - choć są znani - nigdy nie ponieśli kary za swoje zbrodnie, mówił w audycji Historia na Dziś historyk Lech Kowalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny PRL komunizm Grudzień 1970

"Testament stoczniowców jest wielkim świadectwem"

Premier Mateusz Morawiecki mówi, że w grudniu 1970 roku komunistyczna władza pokazała prawdziwą twarz. Szef rządu uczestniczył w obchodach rocznicy masakry robotników w Szczecinie sprzed 47 lat. Od kul milicji zginęło wtedy 16 osób, a ponad sto zostało rannych. O obchodach wydarzeń Grudnia’70 w Szczecinie mówił w audycji Gorący Temat historyk i publicysta Piotr Dmitrowicz. Premier i na uroczystościach rocznicy Grudnia'70 w 
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki rząd Szczecin Solidarność stan wojenny

Kontrwywiad Solidarności Walczącej. Kulisy działalności

W Archiwum Akt Nowych znajdują się nagrania z podsłuchów rozmów Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej, jakie prowadzili działacze ściśle zakonspirowanej komórki "Solidarności Walczącej". Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: Kornel Morawiecki, założyciel "Solidarności Walczącej" i Mariusz Olczak - zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny Solidarność PRL Kornel Morawiecki Solidarność Walcząca