Polskie Radio
Section05
stan wojenny

Beatyfikacje, Tatry i komunizm. Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

W dniach 16-23 czerwca 1983 roku papież Jan Paweł II po raz drugi odwiedził Polskę. W ojczyźnie spędził ponad tydzień. W tym czasie spotykał się z młodzieżą, rozmawiał z Lechem Wałęsą, a także z premierem Wojciechem Jaruzelskim.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA papież Jan Paweł II beatyfikacja Solidarność Lech Wałęsa Wojciech Jaruzelski pielgrzymka Kraków Tatry Uniwersytet Jagielloński lata 70 lata 80 stan wojenny

Joanna Szczepkowska o 4 czerwca 1989 roku: nikt wtedy nie przypuszczał, że to będzie aż takie zwycięstwo

W przeddzień 35. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku, znakomita aktorka Joanna Szczepkowska w audycji "Ludzie" opowiadała o atmosferze tamtych dni, ale także o tym, co to znaczyło żyć w PRL-u, w Polsce stanu wojennego, o obawach, które towarzyszyły momentowi przełomu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś joanna szczepkowska PRL 1989 Solidarność wybory 1989 historia Polski Adam Michnik sejm kontraktowy stan wojenny Tadeusz Mazowiecki

"Tygodnik Solidarność". Stał się "pismem ogromnego ruchu społecznego"

– Doskonale pamiętam tamte dni. Praca w redakcji to było coś niesamowitego. Było to cenne doświadczenie nie tylko dziennikarskie, ale przede wszystkim solidarnościowe – mówił na antenie Polskiego Radia publicysta Krzysztof Gottesman, który w 1981 roku znalazł się w zespole tworzącym periodyk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Solidarność Tadeusz Mazowiecki stan wojenny PRL historia PRL opozycja opozycja demokratyczna lata 80 komunizm

Polskie Radio 24 Zdjęcie ikona "Czas apokalipsy". "Stan wojenny w pigułce"

Chris Niedenthal to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotografów polskiej historii. Jest autorem zdjęcia ikony stanu wojennego "Czas Apokalipsy". W Polskim Radiu 24 audycji "Głębia ostrości" przyznał, że to nie jest najlepsza fotografia, jaką zrobił. - Ale najważniejsza - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chris niedenthal SZTUKA fotografia zdjęcia stan wojenny historia Polski POLSKA społeczeństwo KULTURA

Tymczasowa Komisja Koordynacyjna. Serce podziemnej Solidarności

- Autorytet TKK był uznawany przez wszystkich. Przez "Solidarność", przez reprezentacje zagraniczne, przez Lecha Wałęsę i można by, porównując do wydarzeń historycznych, powiedzieć, że to było coś takiego jak Rząd Narodowy w powstaniu styczniowym – mówił Henryk Wujec w Polskim Radiu w 2007 roku. 42 lata temu powstała Tymczasowa Komisja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  Solidarność stan wojenny Władysław Frasyniuk Bogdan Lis Zbigniew Bujak HISTORIA

Wojciech Ziembiński. Stróż pamięci ofiar Wschodu

– Dla nas, żołnierzy II Rzeczpospolitej, walka o niepodległość zaczęła się pierwszego i siedemnastego września 1939. Naszym obowiązkiem było wykonać ten imperatyw zawarty w przykazaniach żołnierzy dawnej Rzeczpospolitej: nie spoczniesz, dopóki kraj twój wolny nie będzie – mówił opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Katyń Komitet Obrony Robotników opozycja demokratyczna Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela Ruch Odbudowy Polski Wojciech Ziembiński zbrodnie sowieckie historia Polski historia PRL stan wojenny Solidarność

40. rocznica śmierci ks. Popiełuszki. Dziś start obchodów

Przez 37 tygodni przy grobie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie o godz. 21.00 odmawiana będzie modlitwa o wolność od lęku i nienawiści. Uczestnicy pomodlą się za wstawiennictwem kapelana Solidarności i rozważą fragmenty jego nauczania. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan Solidarności, został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL 19 października 1984 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Jerzy Popiełuszko Solidarność stan wojenny

SYLWETKA Ks. Franciszek Blachnicki. Służby chciały uciszyć go za wszelką cenę

Ksiądz Franciszek Blachnicki - założyciel Ruchu Światło-Życie oraz Krucjaty Wyzwolenia Człowieka - przez lata był solą w oku władz komunistycznych. 37 lat temu zmarł w podejrzanych okolicznościach. Śledztwo z 2023 roku wykazało, że ks. Blachnicki został otruty rtęcią i jest kolejną ofiarą komunistycznego systemu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Franciszek Blachnicki PRL komunizm Kościół katolicki służba bezpieczeństwa stan wojenny społeczeństwo POLSKA

Śmierć sierżanta Karosa - młodzieńcza naiwność i cynizm komunistów

42 lata temu w Warszawie grupa młodych ludzi próbowała rozbroić sierżanta MO, Zdzisława Karosa. W wyniku niefortunnej szamotaniny funkcjonariusz został postrzelony, a rana okazała się śmiertelna. Sprawa zabójstwa była wykorzystana przez władze do usprawiedliwienia terroru stanu wojennego oraz stała się źródłem dokonanego siedem lat później mordu politycznego na księdzu.
Zobacz więcej na temat:  PRL stan wojenny komunizm

Kazimierz Kutz - Ślązak o Ślązakach

95 lat temu, 16 lutego 1929 roku, urodził się Kazimierz Kutz, reżyser filmowy i teatralny. Pochodzący z tradycyjnej śląskiej rodziny górniczej twórca trafił do szkoły filmowej w Łodzi dzięki peerelowskiej polityce promowania osób z pochodzeniem robotniczo-chłopskim. Na swój sukces jednak ciężko zapracował, ucząc się po 18 godzin dziennie ze strachu przed wyrzuceniem ze studiów.
Zobacz więcej na temat:  śląskie Śląsk stan wojenny kopalnia Wujek kino Kazimierz Kutz film polski