Polskie Radio
Section05
stan wojenny

"Był ideologicznym mordercą księdza Popiełuszki". Borowski o Urbanie

- Jerzy Urban stał za kłamstwem PRL, najbardziej obrzydliwymi i zbrodniczymi czynami popełnianymi przez funkcjonariuszy tamtego systemu, m.in. za opluwaniem księdza Jerzego Popiełuszki. Msze za ojczyznę nazywał seansami nienawiści - przypominał w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, publicysta, szef warszawskiego klubu "Gazety Polskiej", działacz opozycji demokratycznej w PRL. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jerzy Urban dziennikarstwo PRL stan wojenny Jerzy Popiełuszko

"Makabryczny rzecznik, ponury wesołek". Radio Wolna Europa o Jerzym Urbanie

"Bezwolne paprochy" - napisał kiedyś Jerzy Urban o działaczach Solidarności. – Bezkarnie znieważał prawie wszystko i wszystkich: patriotyczne i religijne uczucia Polaków, więźniów politycznych, robotników, młodzież, wybitnych ludzi świata nauki i kultury – ocenił dziennikarz Rozgłośni Polskiej RWE Józef Ptaczek. I nie był to jedyny krytyczny głos na tej antenie.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Urban Jerzy Popiełuszko propaganda PRL komunizm Wojciech Jaruzelski stan wojenny

Co Jerzy Urban powiedział prokuratorom z IPN? Kulisy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Były rzecznik prasowy rządu generała Jaruzelskiego kilka lat temu publicznie wyznał, że był autorem paszkwilanckiego tekstu wymierzonego w księdza Jerzego Popiełuszkę. - Był twarzą rządu Jaruzelskiego, stanu wojennego, twarzą tych zbrodni, które wówczas były popełniane, a które on racjonalizował, tłumaczył i o których czasami również kłamał - powiedział dr Andrzej Zawistowski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Urban Wojciech Jaruzelski komunizm PRL stan wojenny Jerzy Popiełuszko Czesław Kiszczak Instytut Pamięci Narodowej

Dr Piotr Woyciechowski o wywiadzie gen. Pytla: konieczne podjęcie kroków prawnych

- Brak odpowiedzi, choćby oświadczenia o podjęciu kroków prawnych, będzie eskalować sytuację w najbliższych miesiącach i latach, znajdą się inni sfrustrowani oficerowie, którzy na łamach "Gazety Wyborczej" będą formułowali jeszcze dalej idące oskarżenia - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. bezpieczeństwa i służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA Dorota Kania Piotr Woyciechowski urząd ochrony państwa służby specjalne

Patryk Pleskot o ks. Popiełuszce: zwyczajność stała się heroizmem

- Gdy posłuchamy kazań ks. Jerzego, to nie porywają one retorycznie, ich siła tkwi w ich prostocie. Działa nie siła elokwencji czy efektowność przekazu, ale było widać, że ksiądz mówi to, co myśli. Podczas mszy za ojczyznę była oprawa plastyczna, byli aktorzy, ale były też proste w treści i formie kazania ks. Jerzego - mówił w Polskim Radiu 24 Patryk Pleskot, wspominając postać ks. Jerzego Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Kościół katolicki Jerzy Popiełuszko Sąd Najwyższy Robert Tekieli

Wiktor Woroszylski - od komunisty do opozycjonisty

W młodości był jednym z czołowych twórców socrealizmu. Poglądy zmienił, gdy - podczas swojej wizyty na Węgrzech - był świadkiem wybuchu i pacyfikacji tamtejszego powstania w 1956 roku. Tamtejsze wydarzenia tak nim wstrząsnęły, że po powrocie do kraju zaangażował się w działania opozycji antykomunistycznej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL stalinizm komunizm represje literatura KSIĄŻKA poezja stan wojenny KOR

Gdańsk '82. Festiwal filmowy, który się nie odbył

W warszawskim kinie "Iluzjon" Filmoteki Narodowej (FINA) trwają pokazy filmów, które mogłyby tworzyć program Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1982 roku. Festiwalu, który w rzeczywistości się nie odbył, gdyż został wprowadzony stan wojenny. A filmy zostały wycofane z dystrybucji, bądź do niej nie dopuszczone, i odłożone na półki: przez lata czekały na premierę lub nie doczekały się jej nigdy.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki KULTURA FILM festiwal filmowy stan wojenny Trójka

Prezydent Duda: stan wojenny był naznaczony zbrodnią w kopalni "Wujek" i zbrodnią lubińską

- Stan wojenny został wprowadzony, by zdławić dążenie Polaków do wolności, był naznaczony dwiema wielkimi zbrodniami: zbrodnią w kopalni "Wujek" i zbrodnią lubińską; pochylamy dziś głowy nad grobami tych, którzy zginęli za wolną Polskę - powiedział w środę w Lubinie (woj. dolnośląskie) prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny polityka prezydent Andrzej Duda

Powrót do 1982 roku. "Półkowniki" w kinie Iluzjon

- Niemal wszystkie filmy, które będziemy pokazywać na festiwalu, początkowo trafiły na półki. W związku z tym staramy się te filmy przypomnieć, żeby pokazać co było niedozwolone i jakie panowały wtedy stosunki - mówiła w "Poranku Dwójki" Kalina Zalewska, dyrektor artystyczna przeglądu "Gdańsk '82. Festiwal, który się nie odbył" w warszawskim kinie Iluzjon.
Zobacz więcej na temat:  kino stan wojenny Dwójka Bogusław Linda Ryszard Bugajski Paweł Siwek FILM

Filmy Konwickiego i Hasa na Niebyłym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

40 lat temu, w roku 1982 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych nie odbył się z powodu stanu wojennego. Ten sam los spotkał imprezę w roku 1983. Część filmów wzięła udział w późniejszych konkursach, niektóre sięgnęły po najwyższe laury, ale część filmów nigdy na festiwalu się nie znalazła, choć niektóre na to zasługiwały.
Zobacz więcej na temat:  kino historia Polski Joanna Sławińska Tadeusz Konwicki Czesław Miłosz Wojciech Jerzy Has Litwa stan wojenny Gdynia

Rocznica urodzin Anny Walentynowicz. "Stała się ikoną walki Polaków o wolność"

- Nawet jeśli Anna Walentynowicz była Ukrainką, a najnowsze badania na to wskazują, ona jednak wybrała katolicyzm, wybrała polskość i stała się ikoną walki Polaków o wolność - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Daniel Czerwiński z Instytutu Pamięci Narodowej. Historyk wspominał legendę Solidarności z okazji rocznicy jej urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański POLSKA HISTORIA historia Polski Anna Walentynowicz Stocznia Gdańska Gdańsk Solidarność stan wojenny