Polskie Radio
Section05
stan wojenny

"Tygodnik Solidarność". Stał się "pismem ogromnego ruchu społecznego"

– Doskonale pamiętam tamte dni. Praca w redakcji to było coś niesamowitego. Było to cenne doświadczenie nie tylko dziennikarskie, ale przede wszystkim solidarnościowe – mówił na antenie Polskiego Radia publicysta Krzysztof Gottesman, który w 1981 roku znalazł się w zespole tworzącym periodyk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Solidarność Tadeusz Mazowiecki stan wojenny PRL historia PRL opozycja opozycja demokratyczna lata 80 komunizm

Moda stanu wojennego. Jaką historię opowiadają ubrania?

Lata 80. rozpoczęły się Karnawałem "Solidarności", potem był dramatyczny grudzień 1981 roku, kiedy generał Wojciech Jaruzelski ogłosił stan wojenny. Pozostałe lata dekady to głęboki kryzys gospodarczy i polityczny. Bezbarwne ulice, a na nich ludzie w szarych bezwymiarowych ubraniach i w topornych zimowych butach na tęgie mrozy lat 80. – Ubiór jest pierwszym sygnałem naszej niezgody na coś – mówi jedna z bohaterek reportażu, odnosząc się do wystawy "Moda stanu wojennego", którą można oglądać we wrocławskim Muzeum Narodowym. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka pr poleca moda STYL ŻYCIA Magda Skawińska stan wojenny PRL

Tymczasowa Komisja Koordynacyjna. Serce podziemnej Solidarności

- Autorytet TKK był uznawany przez wszystkich. Przez "Solidarność", przez reprezentacje zagraniczne, przez Lecha Wałęsę i można by, porównując do wydarzeń historycznych, powiedzieć, że to było coś takiego jak Rząd Narodowy w powstaniu styczniowym – mówił Henryk Wujec w Polskim Radiu w 2007 roku. 41 lat temu powstała Tymczasowa Komisja Koordynacyjna NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  Solidarność stan wojenny Władysław Frasyniuk Bogdan Lis Zbigniew Bujak HISTORIA

Jacek Kaczmarski. "Kochał publiczność, która traktowała jego występy jako manifestacje polityczne"

Kaczmarski był postacią niejednoznaczną, ale kojarzoną jednoznacznie. Był identyfikowany z "Solidarnością", stanem wojennym i wszelkimi przemianami lat 80. XX wieku w Polsce. W oczach większości Polaków pozostał bardem z gitarą śpiewającym "Mury".
Zobacz więcej na temat:  Jacek Kaczmarski Przemysław Gintrowski Radio Wolna Europa Solidarność stan wojenny historia Polski MUZYKA

Wojciech Ziembiński – stróż pamięci ofiar Wschodu

– Dla nas, żołnierzy II Rzeczpospolitej, walka o niepodległość zaczęła się pierwszego i siedemnastego września 1939. Naszym obowiązkiem było wykonać ten imperatyw zawarty w przykazaniach żołnierzy dawnej Rzeczpospolitej: nie spoczniesz, dopóki kraj twój wolny nie będzie – mówił opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Katyń Komitet Obrony Robotników opozycja demokratyczna Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela Ruch Odbudowy Polski Wojciech Ziembiński zbrodnie sowieckie historia Polski historia PRL stan wojenny Solidarność

SYLWETKA Ks. Franciszek Blachnicki. Służby chciały uciszyć go za wszelką cenę

- Ksiądz Franciszek Blachnicki został zamordowany, został otruty - powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Założyciel Ruchu Światło-Życie oraz Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, który 36 lat temu zmarł w podejrzanych okolicznościach, przez lata był solą w oku władz komunistycznych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Franciszek Blachnicki PRL komunizm Kościół katolicki służba bezpieczeństwa stan wojenny społeczeństwo POLSKA

Śmierć sierżanta Karosa - młodzieńcza naiwność i cynizm komunistów

41 lat temu w Warszawie grupa młodych ludzi próbowała rozbroić sierżanta MO, Zdzisława Karosa. W wyniku niefortunnej szamotaniny funkcjonariusz został postrzelony, a rana okazała się śmiertelna. Sprawa zabójstwa była wykorzystana przez władze do usprawiedliwienia terroru stanu wojennego oraz stała się źródłem dokonanego siedem lat później mordu politycznego na księdzu.
Zobacz więcej na temat:  PRL stan wojenny komunizm

Kazimierz Kutz - Ślązak o Ślązakach

94 lata temu, 16 lutego 1929 roku, urodził się Kazimierz Kutz, reżyser filmowy i teatralny. Pochodzący z tradycyjnej śląskiej rodziny górniczej twórca trafił do szkoły filmowej w Łodzi dzięki peerelowskiej polityce promowania osób z pochodzeniem robotniczo-chłopskim. Na swój sukces jednak ciężko zapracował, ucząc się po 18 godzin dziennie ze strachu przed wyrzuceniem ze studiów.
Zobacz więcej na temat:  śląskie Śląsk stan wojenny kopalnia Wujek kino Kazimierz Kutz film polski