Redakcja Polska

Radiobook. Najnowszy projekt literacki Polskiego Radia

27.01.2021 08:00
W każdy poniedziałek w ramach projektu publikowana jest nowa powieść z klasyki polskiej i światowej, pochodząca z radiowych archiwów. Na Radiobooku znalazło się już 20 tytułów, które od października udostępniane są bezpłatnie na nowym kanale na Youtube i na Facebooku. Projekt ma na celu prezentację w formie dźwiękowej najwybitniejszych dzieł literatury polskiej i światowej. 
Audio
  • Radiobook - projekt Polskiego Radia - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/alexkich

Są tu powieści, lektury szkolne oraz "białe kruki" w interpretacjach najlepszych polskich aktorów. Do wysłuchania m.in. „Pana Wołodyjowskiego” Henryka Sienkiewicza, „Popiołów” Stefana Żeromskiego czy „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta zaprasza dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

W Radiobooku znalazły się już 4 powieści Henryka Sienkiewicza: „Pan Wołodyjowski”, „Potop”, „Krzyżacy” i „Listy z podróży do Ameryki”, są też nagrania Stanisława Ignacego Witkiewicza „622 upadki Bunga” i „Pożegnanie jesieni", a także „Popioły” Stefana Żeromskiego, „Dwie Królowe” Józefa Ignacego Kraszewskiego, „Sezonowa miłość" Gabrieli Zapolskiej, "Mocny człowiek" Stanisława Przybyszewskiego, „Nietota” Tadeusza Micińskiego czy „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta. Teksty czytają najwybitniejsi aktorzy i interpretatorzy literatury, między innymi Krzysztof Kolberger, Jerzy Radziwiłowicz, Janusz Gajos, Jan Englert, Mariusz Bonaszewski, Grzegorz Damięcki i Marta Lipińska.

Oferta Radiobooka jest bardzo szeroka – podkreśla Janusz Kukuła. Dyrektor Teatru Polskiego Radia dodaje, że w kolejce do publikacji czekają tysiące pozycji z radiowych archiwów.  

Nowe tytuły publikowane są w każdy poniedziałek.

IAR/ep