X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rozpoczął się 54. Festiwal Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

09.08.2021 13:05
"Nadzwyczajna Gala Operowa” prezentująca dorobek polskiej kultury muzycznej zainaugurowała 54. Festiwal Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju (Małopolskie). W programie wydarzenia znalazło się blisko 30 koncertów i imprez towarzyszących. Festiwal potrwa do 14 sierpnia.
Park miejski w Krynicy Zdroju.
Park miejski w Krynicy Zdroju.Pawel Kazmierczak/Shutterstock

Podczas wieczornego koncertu inauguracyjnego w Pijalni Głównej wystąpiła Orkiestra i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod batutą Zbigniewa Graca wraz z solistami: Ewą Tracz – sopran, Małgorzatą Walewską – mezzosopran, Tadeuszem Szlenkierem – tenor i Andrzejem Dobberem – baryton. W programie znalazły się najpiękniejsze uwertury, chóry, arie i duety z dzieł Pucciniego, Verdiego, Bizeta, Offenbacha czy Moniuszki.

Tadeusz Pszonka, dyrektor artystyczny Festiwalu im. Jana Kiepury ocenił, że po zeszłorocznej przerwie spowodowanej pandemią, Krynica powraca do swojej roli – polskiej letniej stolicy śpiewu.

„Festiwal przyniesie 23 imprezy i kilka koncertów towarzyszących, plenerowych, przeznaczonych dla młodej publiczności. Tegoroczna edycja będzie szczególna nie tylko ze względu na różnorodny program, ale także dlatego, że koncerty festiwalowe złożone zostaną w hołdzie Janowi Kiepurze, którego 55. rocznicę śmierci obchodzić będziemy w sierpniu tego roku” - wskazał dyrektor.

Według niego program tegorocznego festiwalu jest bardzo wszechstronny. „Budując program zależało mi przede wszystkim na pokazaniu różnorodności w śpiewie i prezentacje najciekawszych pozycji repertuarowych różnych instytucji. Krynica musi być miejscem wyjątkowym, tu musi być cała Polska” - zaznaczył Pszonka.

Podczas festiwalowych koncertów – wskazał dyrektor artystyczny – wystąpią gwiazdy największego formatu, ale także młodzi, utalentowani śpiewacy, laureaci wielu konkursów, często międzynarodowych.

W ciągu ośmiu dni wystąpi plejada polskich i zagranicznych gwiazd. Wśród nich znajdą się m.in. Małgorzata Walewska i Andrzej Dobber, artyści znani publiczności największych scen świata, w tym m.in. Metropolitan Opera w Nowym Jorku; Grażyna Brodzińska, specjalizująca się w operetkach czy tenor Michael Kleitman, obdarzony głosem o barwie zbliżonej do brzmienia głosu patrona festiwalu.

Do Krynicy na festiwal przyjadą zespoły z całej Polski. Wystąpią m.in.: soliści, chór i balet Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Grzegorza Brajnera; Opera Śląska w Bytomiu; Orkiestra Kameralna Filharmonii Śląskiej w Katowicach pod kierunkiem Wiktora Bockmanna; chór, balet i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Marty Kosielskiej; soliści, balet, chór i orkiestra Teatru Muzycznego w Lublinie pod kierownictwem Przemysława Fiugajskiego. Dwa razy w ramach festiwalu wystąpi Orkiestra Filharmonii Krakowskiej.

Koncerty odbywać się będą na estradach Pijalni Głównej i Starego Domu Zdrojowego. Festiwal organizowany jest przez gminę Krynica-Zdrój i tamtejsze Centrum Kultury.


PAP/ho

Zobacz więcej na temat: Krynica MUZYKA Jan Kiepura