Redakcja Polska

Rozpoczął się 54. Festiwal Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

09.08.2021 13:05
"Nadzwyczajna Gala Operowa” prezentująca dorobek polskiej kultury muzycznej zainaugurowała 54. Festiwal Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju (Małopolskie). W programie wydarzenia znalazło się blisko 30 koncertów i imprez towarzyszących. Festiwal potrwa do 14 sierpnia.
Park miejski w Krynicy Zdroju.
Park miejski w Krynicy Zdroju.Pawel Kazmierczak/Shutterstock

Podczas wieczornego koncertu inauguracyjnego w Pijalni Głównej wystąpiła Orkiestra i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod batutą Zbigniewa Graca wraz z solistami: Ewą Tracz – sopran, Małgorzatą Walewską – mezzosopran, Tadeuszem Szlenkierem – tenor i Andrzejem Dobberem – baryton. W programie znalazły się najpiękniejsze uwertury, chóry, arie i duety z dzieł Pucciniego, Verdiego, Bizeta, Offenbacha czy Moniuszki.

Tadeusz Pszonka, dyrektor artystyczny Festiwalu im. Jana Kiepury ocenił, że po zeszłorocznej przerwie spowodowanej pandemią, Krynica powraca do swojej roli – polskiej letniej stolicy śpiewu.

„Festiwal przyniesie 23 imprezy i kilka koncertów towarzyszących, plenerowych, przeznaczonych dla młodej publiczności. Tegoroczna edycja będzie szczególna nie tylko ze względu na różnorodny program, ale także dlatego, że koncerty festiwalowe złożone zostaną w hołdzie Janowi Kiepurze, którego 55. rocznicę śmierci obchodzić będziemy w sierpniu tego roku” - wskazał dyrektor.

Według niego program tegorocznego festiwalu jest bardzo wszechstronny. „Budując program zależało mi przede wszystkim na pokazaniu różnorodności w śpiewie i prezentacje najciekawszych pozycji repertuarowych różnych instytucji. Krynica musi być miejscem wyjątkowym, tu musi być cała Polska” - zaznaczył Pszonka.

Podczas festiwalowych koncertów – wskazał dyrektor artystyczny – wystąpią gwiazdy największego formatu, ale także młodzi, utalentowani śpiewacy, laureaci wielu konkursów, często międzynarodowych.

W ciągu ośmiu dni wystąpi plejada polskich i zagranicznych gwiazd. Wśród nich znajdą się m.in. Małgorzata Walewska i Andrzej Dobber, artyści znani publiczności największych scen świata, w tym m.in. Metropolitan Opera w Nowym Jorku; Grażyna Brodzińska, specjalizująca się w operetkach czy tenor Michael Kleitman, obdarzony głosem o barwie zbliżonej do brzmienia głosu patrona festiwalu.

Do Krynicy na festiwal przyjadą zespoły z całej Polski. Wystąpią m.in.: soliści, chór i balet Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Grzegorza Brajnera; Opera Śląska w Bytomiu; Orkiestra Kameralna Filharmonii Śląskiej w Katowicach pod kierunkiem Wiktora Bockmanna; chór, balet i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Marty Kosielskiej; soliści, balet, chór i orkiestra Teatru Muzycznego w Lublinie pod kierownictwem Przemysława Fiugajskiego. Dwa razy w ramach festiwalu wystąpi Orkiestra Filharmonii Krakowskiej.

Koncerty odbywać się będą na estradach Pijalni Głównej i Starego Domu Zdrojowego. Festiwal organizowany jest przez gminę Krynica-Zdrój i tamtejsze Centrum Kultury.


PAP/ho

Zobacz więcej na temat: Krynica MUZYKA Jan Kiepura