Redakcja Polska

W 2020 roku mija 80 lat od deportacji Polaków w głąb ZSRR

02.01.2020 11:58
Według różnych danych, w latach 1940-46 sowieckie służby bezpieczeństwa wywiozły z Kresów Wschodnich II RP ponad milion osób.
Audio
  • W 2020 mija 80 lat od deportacji Polaków w głąb ZSRR [posłuchaj]
  1940-1941      ,    ,    ,     1939
Агулам у 1940-1941 гадах НКУС правёў чатыры дэпартыцыі насельніцтва, перш за ўсё палякаў, з усходніх ваяводстваў Польшчы, занятых СССР у верасні 1939 годафота з калекцыі гісторыка Ігара Мельнікава

W tym roku mija 80. rocznica rozpoczęcia deportacji Polaków w głąb Związku Radzieckiego. Według różnych danych, w latach 1940-46 sowieckie służby bezpieczeństwa wywiozły ponad milion osób mieszkających na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Represje i przesiedlenia polskiej ludności z terenów zajętych przez Związek Radziecki trwały do 1959 roku.

Pierwsze transporty kolejowe z polskimi rodzinami deportowanymi z Kresów Wschodnich II RP ruszyły 10 lutego 1940 roku. Siedmioletnia wówczas Maria Taraszczyk mieszkała z rodzicami na Grodzieńszczyźnie. - Przyjechali w nocy, dali nam półgodziny na zabranie rzeczy osobistych i wywieźli nas, aż do Tomska - opowiadała kilka lat temu, w rozmowie z Polskim Radiem mieszkanka Grodna. 

- Część pierwszych wagonów z deportowanymi dotarła do wsi Baruczycha w obwodzie archangielskim. Sowieccy żołnierze gnali polskie rodziny kilkadziesiąt kilometrów w głąb lasu, gdzie później zmuszano Polaków do katorżniczej pracy. Część z nich zmarła z wycieńczenia, głodu i chorób. Do dziś w tajdze są ich mogiły - opowiada Polskiemu Radiu jeden z lokalnych myśliwych. W tym samym roku, gdy ruszyły pierwsze transporty wiozące Polaków w głąb ZSRR, na rozkaz Józefa Stalina rozpoczęły się masowe rozstrzeliwania polskich jeńców, wziętych do niewoli w 1939 roku. Łącznie oprawcy z NKWD zgładzili ponad 22 tysiące oficerów Wojska Polskiego.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: deportacje Związek Radziecki