X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W 2020 roku mija 80 lat od deportacji Polaków w głąb ZSRR

02.01.2020 11:58
Według różnych danych, w latach 1940-46 sowieckie służby bezpieczeństwa wywiozły z Kresów Wschodnich II RP ponad milion osób.
Audio
  • W 2020 mija 80 lat od deportacji Polaków w głąb ZSRR [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneФота з кнігі «Верасень 39-га. Магілы неаб’яўленай вайны» Ігара Мельнікава

W tym roku mija 80. rocznica rozpoczęcia deportacji Polaków w głąb Związku Radzieckiego. Według różnych danych, w latach 1940-46 sowieckie służby bezpieczeństwa wywiozły ponad milion osób mieszkających na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Represje i przesiedlenia polskiej ludności z terenów zajętych przez Związek Radziecki trwały do 1959 roku.

Pierwsze transporty kolejowe z polskimi rodzinami deportowanymi z Kresów Wschodnich II RP ruszyły 10 lutego 1940 roku. Siedmioletnia wówczas Maria Taraszczyk mieszkała z rodzicami na Grodzieńszczyźnie. - Przyjechali w nocy, dali nam półgodziny na zabranie rzeczy osobistych i wywieźli nas, aż do Tomska - opowiadała kilka lat temu, w rozmowie z Polskim Radiem mieszkanka Grodna. 

- Część pierwszych wagonów z deportowanymi dotarła do wsi Baruczycha w obwodzie archangielskim. Sowieccy żołnierze gnali polskie rodziny kilkadziesiąt kilometrów w głąb lasu, gdzie później zmuszano Polaków do katorżniczej pracy. Część z nich zmarła z wycieńczenia, głodu i chorób. Do dziś w tajdze są ich mogiły - opowiada Polskiemu Radiu jeden z lokalnych myśliwych. W tym samym roku, gdy ruszyły pierwsze transporty wiozące Polaków w głąb ZSRR, na rozkaz Józefa Stalina rozpoczęły się masowe rozstrzeliwania polskich jeńców, wziętych do niewoli w 1939 roku. Łącznie oprawcy z NKWD zgładzili ponad 22 tysiące oficerów Wojska Polskiego.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: deportacje Związek Radziecki