Polskie Radio
Section05

Związek Radziecki

Stanisław Swianiewicz. Cudem ocalały świadek Katynia

"Ten pobyt w pobliżu lasku katyńskiego zaciążył na całym moim późniejszym życiu. Od czasu, gdy w 1943 roku prawda o Katyniu stała się jasna, miałem ciągle poczucie, że jeżeli Opatrzność wyratowała mnie jedynego z czterech z górą tysięcy oficerów kozielskich więzionych na stracenie i pozwoliła osiągnąć świat ludzi wolnych, to wynika stąd, że ciąży na mnie jakiś obowiązek" - pisał Stanisław Swianiewicz w książce "W cieniu Katynia", uważanej za jeden z najważniejszych dokumentów na temat rosyjskiej zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne ZSRR Związek Sowiecki Rosja Stanisław Swianiewicz Katyń 2022 HISTORIA

Układ Warszawski "interesem międzynarodowego socjalizmu"

14 maja 1955 roku w Warszawie przywódcy Albanii, Bułgarii, Czechosłowacji, NRD, Polski, Rumunii, Węgier i ZSRS podpisali sojusz polityczno-wojskowy, określany jako Układ Warszawski. Państwa wchodzące w jego skład były całkowicie podporządkowane Związkowi Sowieckiemu, zarówno pod względem politycznym, jak i militarnym.
Zobacz więcej na temat:  Czechosłowacja Praga Rumunia Układ Warszawski Węgry komunizm Wojsko Polskie zimna wojna

Armia Czerwona ponownie na terenach Rzeczypospolitej. Wyzwolenie czy okupacja?

Na początku stycznia 1944 roku, w okolicach miasta Sarny na Wołyniu, Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną wschodnią granicę II Rzeczypospolitej. Był to koniec niemieckiej okupacji, trwającej na tych terenach od 1941 roku. Sowieci zajęli ponownie wschodnie województwa II RP, które okupowali w latach 1939-1941. Jakie były konsekwencje tego wydarzenia dla Polaków?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Armia Czerwona ZSRR Związek Sowiecki II wojna światowa okupacja sowiecka

Boże Narodzenie w Związku Radzieckim. Posłuchaj wspomnień łagierników i zesłańców

- Mama zaczęła "Lulajże, Jezuniu" i tak wszyscy śpiewaliśmy, a tata ciągle wychodził. Ja, mając te 12 lat, myślałam, że może po prezent jakiś dla nas, ale on chyba płakał. Mama też płakała, a ja zastanawiałam się "dlaczego?", przecież była cała miska kartofli - tak Wigilię Bożego Narodzenia na zesłaniu wspominała w audycji Polskiego Radia Sybiraczka, która jako dziecko spędziła pięć lat w głębi Rosji.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Syberia ZSRR sowieckie obozy pracy magazyn 2022/2023

Krzysztof Wyszkowski: komuniści wyczekiwali na moment, żeby w nas uderzyć

- Uważałem, że tym ruchem władza popełniała samobójstwo, uważałem, że ten, kto pierwszy użyje siły, ten przegra. O tym, że komuniści trzymali nam pistolet za plecami i wyczekiwali na moment, żeby w nas uderzyć, dowiedzieliśmy się później - powiedział Krzysztof Wyszkowski w rozmowie z Portalem Polskiego Radia w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL komunizm Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak opozycja demokratyczna Tadeusz Mazowiecki Krzysztof Wyszkowski HISTORIA

Układ białowieski. Oficjalny koniec Związku Radzieckiego

Dokładnie 32 lata temu przywódcy Rosji, Ukrainy i Białorusi poinformowali świat, że Związek Radziecki jako podmiot prawa międzynarodowego przestał istnieć. W miejsce imperium powołano do życia Wspólnotę Niepodległych Państw, organizację zrzeszającą większość byłych republik związkowych. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Związek Sowiecki ZSRR Rosja Ukraina Białoruś Leonid Krawczuk Michaił Gorbaczow Borys Jelcyn Stanisław Szuszkiewicz

NASZ WYWIAD Noc Rozstrzelanych Poetów. "Komunistyczne, sowieckie zło nie zostało ukarane i wróciło w potwornej postaci"

Z 29 na 30 października 1937 roku w ciągu tylko jednej nocy sowieckie NWKD dokonało egzekucji ponad  100 białoruskich intelektualistów, w tym wielu poetów. Białoruska diaspora na całym świecie, w tym w Polsce, w Warszawie, czci ich pamięć. Na Białorusi obchody są niemożliwe. - Na diasporze spoczywa olbrzymia odpowiedzialność, by zachować dla przyszłości uroczystości tradycyjnie obchodzone na Białorusi - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl działacz białoruski Wiaczesław Siwczyk. Dodał, że trzeba przypomnieć o wszystkich ofiarach komunistycznych i łukaszenkowskich represji XX wieku, i o tym, że w XXI wieku Białorusini wciąż giną z powodu represji politycznych.
Zobacz więcej na temat:  represje więźniowie polityczni reżim Białoruś Aleksander Łukaszenka prawa człowieka kolonia karna komunizm ZSRR Wiaczesław Siwczyk

84. rocznica napaści ZSRR na Polskę. Elżbieta Witek: nigdy nie godziliśmy się z niewolą

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek powiedziała w Legnicy do uczestników obchodów 84. rocznicy rosyjskiej agresji na Polskę, że "dzisiaj oddajemy cześć i chwałę wszystkim tym, którzy zostali zamordowani przez Sowietów". - 17 września to także data, która pokazuje, że Polacy kochają wolność. My nie potrafimy żyć w niewoli, nigdy się z nią nie godziliśmy - wskazała.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 II wojna światowa historia Polski Elżbieta Witek POLSKA społeczeństwo