X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Związek Radziecki

Historyk: zbrodnie komunistyczne próbuje się wybielić

Mnóstwo osób internowanych, a także wiele ofiar śmiertelnych. 13 grudnia tego roku przypadła 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Jednak miesiąc ten wiąże się również z dramatycznymi wydarzeniami, do których w 1970 roku doszło na Wybrzeżu. O tym, dlaczego pewnych rzeczy nie nazywa się po imieniu, mówił dr Grzegorz Łukomski, historyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL historia Polski Grudzień 1970 stan wojenny Związek Sowiecki Związek Radziecki

17 września 1939, czyli czwarty rozbiór Polski

- Sowiecka armia we wrześniu 1939 roku szła na Polskę pod hasłami "wyzwolenia" narodów ukraińskiego, białoruskiego oraz polskiego ludu pracującego, spod panowania szlachty, wojska i arystokracji. Według Rosjan był to akt rewolucyjny, a nie imperialny w sensie geograficznym - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Andrzej Paczkowski z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Związek Radziecki II wojna światowa rozbiory Polski Andrzej Paczkowski Agnieszka Kamińska historia Polski HISTORIA agresja sowiecka

Budowa Kanału Białomorskiego - literaci w służbie sowieckiej propagandy

Gorki, Jasieński, Katajew, Tołstoj i 116 innych najbardziej uznanych pisarzy w Związku Sowieckim wyruszyło w sierpniu 1933 roku na niesławny spływ po Kanale Białomorskim. Efektem wyprawy była książka, którą stworzyło 36 jej uczestników. Co to za dzieło? Czym jest Kanał Białomorski? Dlaczego udział w tym przedsięwzięciu był plamą na honorze sowieckich pisarzy? W audycji "Między Kropkami" mówił o tym pisarz Marian Sworzeń.
Zobacz więcej na temat:  ludzie Związek Radziecki Związek Sowiecki literatura książki Rosja Polskie Radio 24

Nord Stream 2. "Rosja chce odbudować strefę wpływów"

– Rosja nie chce zrezygnować z tego, co miał Związek Radziecki, czyli swojej strefy wpływów. Teraz Putin dąży do tego, by to odzyskać. I narzędziem służącym do realizacji celu jest Gazprom – mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik, ekspertka ds. rynku gazu z „BiznesAlert”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja bezpieczeństwo energetyczne Związek Radziecki Gazprom Nord Stream 2 Niemcy Komisja Europejska

NASZ WYWIAD "Wysiedlono cały naród. Dziś Tatarzy znów boją się wygnania"

Deportacja Tatarów Krymskich stała się doświadczeniem kształtującym świadomość narodu, centralnym punktem tożsamości narodowej – mówił Nedim Useinow, krymskotatarski działacz. Z Krymu do Azji Centralnej wysiedlono kilkaset tysięcy osób. Połowa z nich zmarła w wyniku chorób, głodu, złych warunków życia. 18 maja przypada 74.rocznica deportacji Tatarów Krymskich.
Zobacz więcej na temat:  deportacja Józef Stalin Krym Rosja Tatarzy krymscy Ukraina ZSRR Związek Radziecki NASZ WYWIAD

Wielka Wojna Ojczyźniana jako mit założycielski współczesnej Rosji

Rosyjscy przedstawiciele wzięli udział w uroczystościach na największym cmentarzu Czerwonoarmistów w Braniewie. To preludium do szeregu wydarzeń, których kulminacją będzie defilada 9 maja. O roli armii w Rosji i jej postrzeganiu przez Zachód mówili goście audycji Spojrzenie na Wschód: Anna Maria Dyner analityk PISM i prorektor ds. nauki prof. Mirosław Minkina UPH.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Władimir Putin Moskwa Rosja Związek Radziecki II wojna światowa

"Sowieci chcieli obarczyć winą za zbrodnię katyńską Niemców"

Zbrodnia katyńska została dokonana 78 lat temu przez NKWD na blisko 22 tysiącach polskich oficerów i jeńców wojennych z obozów i więzień zachodniej Białorusi i Ukrainy. Zostali oni wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. O zbrodni katyńskiej mówił w audycji Wszystko Jest Historią prof. Wojciech Materski, autor wielu publikacji nt. zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń NKWD historia Polski Związek Radziecki PRL Niemcy II wojna światowa zbrodnia katyńska