Polskie Radio
Section05
Związek Radziecki

"17.09 walczyli do końca". Album o sekretach granicy ryskiej

Nieznane fotografie z przedwojennej ryskiej granicy, walka wywiadów Polski i Sowietów, przemyt, budowanie umocnień, propaganda, życie codzienne Korpusu Ochrony Pogranicza, bohaterska walka dwóch KOP-istów zaskoczonych wtargnięciem armii radzieckiej – o tym wszystkim opowiada dr Ihar Mielnikau w nowej książce "Granica była pod Mińskiem 1921-1941”. W albumie są setki zdjęć, opis umocnień granicy i nieznane historie, do których dotarł niezależny białoruski historyk.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD Białoruś ZSRR Związek Radziecki HISTORIA relacje polsko-białoruskie

"Przeżyć rok 1937 w ZSRR - dla Polaka to był cud"

- Jedna z kobiet powiedziała mi, że bycie Polakiem w roku 1937 oznaczało to samo, co bycie Żydem w III Rzeszy - o "operacji polskiej 1937-1938" opowiadał w Dwójce prof. Nikołaj Iwanow, autor książki "Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina".
Zobacz więcej na temat:  operacja polska NKWD Józef Stalin ZSRR stalinizm ludobójstwo Związek Sowiecki Związek Radziecki historia Polski historia Europy NKWD zbrodnie sowieckie

"Nie było poranka, aby nie opłakiwano ofiar komunistów"

W Żytomierzu na Ukrainie odbyły się uroczystości poświęcone 80 rocznicy stalinowskich represji. W ramach tzw. akcji polskiej NKWD w latach 1937 - 1938 na ówczesnych terenach ZSRR zamordowano ponad 100 tysięcy Polaków. Przy miejscowym pomniku ofiar stalinowskich czystek odprawiono ekumeniczną modlitwę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NKWD ZSRR Związek Radziecki Józef Stalin HISTORIA operacja polska NKWD Żytomierz Kazachstan Syberia Ukraina

Memoriał: operacja polska to była szczególna zbrodnia

Dziś mija 80 lat od wydania przez władze radzieckie rozkazu, który zapoczątkował masowe mordy Polaków mieszkających w ZSRR. O tamtych zbrodniach nie zapominają historycy z rosyjskiego stowarzyszenia Memoriał, którzy poszukują śladów stalinowskich represji, aby świat poznał nazwiska osób, które straciły życie, tylko dlatego, że były Polakami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NKWD ZSRR Związek Radziecki Józef Stalin HISTORIA operacja polska NKWD Żytomierz Kazachstan Syberia Ukraina

"Skala operacji polskiej NKWD bliska wyniszczeniu narodu"

Celem operacji polskiej NKWD z lat 1937-38, której ofiarą była ludność polska w ZSRR, była totalna likwidacja więzi z zagranicą, przy czym represje zbliżyły się do granicy, za jaką zaczyna się wyniszczenie narodu - mówi historyk Nikita Pietrow. Za początek akcji uznaje się rozkaz szefa NKWD Nikołaja Jeżowa z 11 sierpnia 1937 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NKWD ZSRR Związek Radziecki Józef Stalin HISTORIA operacja polska NKWD

Rocznica operacji Armii Krajowej „Ostra Brama"

Kilkudniowe zmagania żołnierzy Armii Krajowej prowadzone wspólnie z Armią Czerwoną doprowadziły do oswobodzenia miasta, w czym polscy żołnierze mieli znaczący udział. O operacji „Ostra Brama” mówili w audycji Nos Kleopatry historyk Michał Wołłejko z Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Mariusz Olczak, zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych.
Zobacz więcej na temat:  Wilno Armia Krajowa II wojna światowa historia Polski Związek Radziecki

"Rosjanie coraz bardziej obojętni wobec zbrodni Stalina"

Rosjanie nie są skłonni do krytykowania okresu stalinowskiego. Mniej niż połowa obywateli Federacji Rosyjskiej traktuje zbrodnie popełnione w Związku Radzieckim jako przestępstwa polityczne. Sondaż na ten temat przeprowadziło Centrum Analityczne Jurija Lewady. Blisko 25 procent Rosjan tłumaczy stalinowskie represje polityczną koniecznością tamtych lat. Tylko 39 procent uważa, że dopuszczono się zbrodni politycznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Józef Stalin HISTORIA Związek Radziecki