Polskie Radio
Section05
deportacje

Tatarzy krymscy oddają hołd ofiarom stalinowskich deportacji

Nadejdzie dzień, gdy Ukraińcy i Tatarzy krymscy, którzy żyli na Krymie przed rosyjską aneksją półwyspu w 2014 roku, będą mogli wrócić do swoich domów - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek, w 76. rocznicę stalinowskiej deportacji Tatarów z Krymu. Tatarzy, których deportowano z Krymu w 1944 roku w związku z oskarżeniami o kolaborację z III Rzeszą, powrócili tam dopiero w połowie lat 80. i po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości stali się jej obywatelami.
Zobacz więcej na temat:  Tatarzy krymscy NKWD Rosja Ukraina deportacje II wojna światowa

Prezydent przypomniał o Sybirakach. Otrzymali rekompensaty za sowieckie represje

To była niezbyt głośna, ale niezwykle ważna inicjatywa. Dzięki prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który w 2018 r. złożył do Sejmu przyjęty później przez parlament projekt ustawy o finansowej pomocy Polakom przebywającym w latach 1939-1956 na zsyłce w ZSRR, otrzymali oni zadośćuczynienie za wynikające z tej deportacji krzywdy. Tzw. Sybiracy wreszcie mogli ucieszyć się ze wsparcia, na które czekali całe życie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent represje deportacje Kresy ZSRR II wojna światowa Syberia Związek Sowiecki 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy

Maciej Wyrwa: pierwsza deportacja na Sybir miała charakter punktowy

- Deportowano osadników wojskowych, kolonistów z Polski, a także pewną liczbę innych grup, zwłaszcza pracowników służby leśnej. To właśnie te grupy mogły stanowić realne zagrożenie dla nowego systemu. Nie wywożono samych mężczyzn, tylko całe rodziny stosując odpowiedzialność zbiorową - mówił w Dwójce historyk.
Zobacz więcej na temat:  deportacje wywózka Krzysztof Jasiewicz Wacław Holewiński Dwójka HISTORIA

Prof. Berendt: zaślubiny z Bałtykiem były wynikiem przemyślanych działań Ojców Niepodległości

- W sposób niezwykle konsekwentny, a zarazem rozumny i odważny realizowali i w latach I wojny światowej, i po 11 listopada 1918 roku, działania zmierzające do utrwalenia niepodległości i uzyskania jak najlepszych granic dla tego państwa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Grzegorz Berendt, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Gójska Sygnały Dnia polityka historia Polski deportacje ZSRR II wojna światowa Kresy Bałtyk Józef Haller

Stalinowski terror na Syberii. Instytut Pileckiego udostępnia niezwykłe wspomnienia

Instytut Pileckiego udostępnia wspomnienia deportowanych na Syberię w lutym 1940 roku. W 80. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego, Instytut w bazie internetowej Zapisy Terroru oraz na kanale YouTube "Świadkowie Epoki" zamieścił 268 wspomnień i relacji osób, które doświadczyły sowieckich represji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski deportacje II wojna światowa