Polskie Radio
Section05
deportacje

Związek Polaków w Kazachstanie uhonorowany za film „Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty”

Nagroda specjalna w konkursie „Wydarzenie Historyczne Roku 2021” trafiła do Związku Polaków w Kazachstanie za film „Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty”. Film zrealizowano w 85. rocznicę deportacji polskich rodzin do Kazachstanu. Konkurs zorganizowało Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. To 15. edycja wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Kazachstan Polacy za granicą Kresy deportacje

"Dzieci Syberii". Mijają 82 lata od pierwszej deportacji na wschód

Pierwsza deportacja na wschód miała miejsce 10 lutego 1940 roku. Wówczas zaczęło się wywożenie Polaków z Kresów Wschodnich. Gehenna rozpoczęła się także dla najmłodszych obywateli Rzeczypospolitej. O ich dramatycznych losach opowiada cykl sześciu filmów "Dzieci Syberii". Autorami serii są dziennikarze Polskiego Radia: Edyta Poźniak i Wojciech Olaf Ważyński. 
Zobacz więcej na temat:  alergeny mleko Syberia Władysław Anders deportacje Artur Wolski Edyta Poźniak

Losy Polaków deportowanych w głąb ZSRR [POSŁUCHAJ]

10 lutego 1940 roku Sowieci rozpoczęli wywózkę obywateli II Rzeczypospolitej mieszkających na Kresach Wschodnich. Jak obliczają historycy Instytutu Pamięci Narodowej w latach 1940–1941, w trakcie czterech fal deportacji, wywieziono w głąb Rosji około 800 tysięcy osób. Część z nich zmarła z głodu, wycieńczenia i z powodu chorób, inni, tułając się po świecie, nigdy już nie wrócili do Polski. Reportaż Macieja Jastrzębskiego opowiada o losach Marii Kleczewskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski deportacje II wojna światowa Lwów Syberia wywózka sowieckie obozy pracy Kresy ZSRR NKWD reportaż Trójka społeczeństwo

Wygnani z Ojczyzny. Losy Polaków deportowanych w głąb ZSRR

10 lutego 1940 roku Sowieci rozpoczęli wywózkę obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej mieszkających na Kresach Wschodnich. Według historyków Instytutu Pamięci Narodowej w trakcie czterech fal deportacji w latach 1940-1941 wywieziono w głąb Rosji około 800 tysięcy osób. Część z nich zmarła z głodu, wycieńczenia i z powodu chorób. Niektórzy, tułając się po świecie, nigdy już nie wrócili do Ojczyzny. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski deportacje

Straż Graniczna zapowiada deportacje migrantów. "Głównie obywatele Iraku i Iranu"

- Pierwszy lot na razie jest w planach, więc dokładnie nie powiem, kiedy on będzie, ponieważ tutaj to nie tylko zależy od nas, ale też współpracujemy z MSZ. Planujemy deportować ok. 20 osób, głównie obywateli Iraku i Iranu - powiedziała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska podczas konferencji prasowej.
Zobacz więcej na temat:  straż graniczna granica Białoruś kryzys na granicy służby i bezpieczeństwo deportacje imigranci w Europie POLSKA