X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Nagrody historyczne ministra spraw zagranicznych

10.03.2020 15:32
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wręczył w Warszawie nagrody w konkursie historycznym, organizowanym przez ministerstwo. Wyróżnienia w dorocznym konkursie przyznawane są za promowanie na świecie wiedzy o historii Polski.
Audio
  • Minister Jacek Czaputowicz podkreślał podczas uroczystości wagę książek o historii Polski (IAR)
Minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz oraz laureaci Jacques Wiacek (2P), Krzysztof Kloc (P), Jacek Roman Drecki (2L) oraz Wojciech Materski (L) podczas uroczystości wręczenia nagród w Konkursie Historycznym MSZ w siedzibie ministerstwa w Warszawie.
Minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz oraz laureaci Jacques Wiacek (2P), Krzysztof Kloc (P), Jacek Roman Drecki (2L) oraz Wojciech Materski (L) podczas uroczystości wręczenia nagród w Konkursie Historycznym MSZ w siedzibie ministerstwa w Warszawie. Fot.: PAP/Marcin Obara

Coroczny konkurs odbywa się w dwóch kategoriach – na najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski, która ma rozwijać zainteresowanie historią Polski w zagranicznych środowiskach naukowych, oraz na najlepsza publikację w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji.

- Badania nad historią Polski są o tyle ważne w kontekście polityki zagranicznej, że poszerzają wiedzę o naszym państwie nie tylko wśród Polaków, ale także wśród naszych sąsiadów, partnerów z zagranicy; przyczyniają się do lepszego zrozumienia naszych wzajemnych stosunków – powiedział Jacek Czaputowicz .

Pierwsze miejsce w kategorii pracy obcojęzycznej zajął Jacques Wiacek za pracę "Histoire de la 1re division blindee polonaise (1939-1945): L’odyssee du phenix", wydaną w normandzkim Louviers w 2018 r.

Czaputowicz podkreślił, że praca została oparta na materiałach z archiwów polskich i francuskich, literaturze wspomnieniowej i naukowej, a recenzenci wskazywali na staranne wydanie, dopracowanie pod względem ikonograficznym.

W kategorii najlepszej publikacji w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji I miejsce zajął Krzysztof Kloc, nagrodzony za pracę "Michał Sokolnicki 1880-1967. Piłsudczyk-historyk-dyplomata". "Jest to pierwsza tak obszerna i spójna biografia Sokolnickiego, który współpracował z marszałkiem Józefem Piłsudskim przy tworzeniu zalążków polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej" – powiedział szef MSZ.

Drugie miejsce w kategorii publikacji obcojęzycznej przyznano Adamowi Kochowi za pracę "A Captain’s portrait, Witold Pilecki – martyr for truth", wydaną w Australii. Szef MSZ wskazał, że "autor osadził swoja narrację na szerszym kontekście historycznym".

Nagrodę za drugie miejsca w kategorii na najlepszą publikację w języku polskim przyznano Pawłowi Kowalowi za "Testment Prometeusza. Źródła polityki wschodniej III Rzeczypospolitej".

Trzecie miejsce w kategorii publikacji obcojęzycznej zajął Jacek Drecki z pracą "Ignacy Jan Paderewski, a pianist amidst the geysers", dotycząca pobytu Paderewskiego w Nowej Zelandii, wydaną w Auckland. - Książka jest przykładem opowiadania o historii Polski przez pryzmat historii kraju, w którym została wydana - zaznaczył Czaputowicz.

W kategorii publikacji w języku polskim trzecie miejsce przyznano Wojciechowi Materskiemu za "Węzeł polsko-białoruski 1918-1921. Dokumenty i materiały".

- Ta nagroda jest sukcesem, ale sukcesu z reguły nie odnosi się samemu, tak też było w moim przypadku - powiedział w imieniu nagrodzonych Jacques Wiacek, dziękując dyplomatom i oficerom, którzy pomagali mu w nawiązaniu kontaktów z weteranami, muzeami i archiwami oraz w zbieraniu materiałów. - Jak wielu Polaków mieszkających za granica często spotykałem się z niewiedzą lub brakiem zainteresowania historią Polski. By temu częściowo zaradzić, postanowiłem napisać historię pancerniaków generała Maczka, która obejmuje nie tylko dzieje dywizji we Francji, ale także w całej trawionej pożarem wojny Europie - dodał.

Laureaci otrzymują nagrody pieniężne, a zwycięzca w kategorii publikacji obcojęzycznej dodatkowo ma możliwość wyjazdu studyjnego do Polski.

IAR/PAP/dad