X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

81 lat temu okręt ORP "Orzeł" uciekł z portu w Tallinie

18.09.2020 14:38
81 lat temu, 18 września 1939 roku, ORP "Orzeł" uciekł z portu w Tallinie. Pod osłoną nocy, okręt internowany wcześniej przez władze Estonii, opuścił nadbałtycką stolicę i rozpoczął 27-dniowy rejs do Wielkiej Brytanii.
Audio
  • 81 lat temu ORP "Orzeł" uciekł z portu w Tallinie [POSŁUCHAJA]
ORP Orzeł w porcie w Gdyni, 10 lutego 1939
ORP "Orzeł" w porcie w Gdyni, 10 lutego 1939Narodowe Archiwum Cyfrowe

Po wielu trudnych sytuacjach bojowych, pomimo braku map, które nawigator okrętowy odtwarzał z pamięci i na podstawie charakterystyki świateł latarni morskich, załoga zdołała przeprowadzić okręt do portu Rosyth. Za pośrednictwem mediów, o brawurowej akcji polskiej jednostki dowiedział się cały świat.

ORP "Orzeł", o numerze taktycznym 85A został zwodowany 15 stycznia 1938 roku w holenderskiej stoczni De Schelde. W momencie wybuchu II wojny światowej należał do najnowocześniejszych na świecie. Był dumą naszej Marynarki Wojennej. Miał 12 wyrzutni torpedowych, podwójne działko przeciwlotnicze i jedną armatę Bofors. Załoga okrętu składała się z ponad 60. osób.  

Ucieczka polskiego okrętu została szybko zauważona przez Estończyków, którzy natychmiast otworzyli ogień karabinowy z mola. Po ucieczce z Tallina, zanim wyruszył do Wielkiej Brytanii, polski okręt do 7 października kontynuował służbę na Bałtyku. Okręt wychodził w morze, osłaniał konwoje i patrolował wyznaczone obszary. To właśnie "Orzeł" w kwietniu 1940 roku zatopił u wybrzeży Norwegii niemiecki transportowiec "Rio de Janeiro", załadowany wojskami desantowymi.

Informacja przekazana wówczas przez załogę "Orła" była jednym z pierwszych sygnałów, świadczących o niemieckiej inwazji na Norwegię. Ostatni raz niszczyciel wyszedł w morze 23 maja 1940 roku. Zaginął wraz z całą załogą podczas patrolu na przełomie maja i czerwca. Przyczyna, data i miejsce zaginięcia jednostki do dziś nie są znane, choć okrętu szukały różne ekspedycje

W maju, z okazji obchodzonej w tym roku 80. rocznicy ostatniego rejsu ORP "Orzeł", wystartował Narodowy Program Poszukiwania Wraku Polskiego Okrętu Podwodnego ORP "Orzeł", w ramach którego Stowarzyszenie Wyprawy Wrakowe we współpracy z Akademią Morską w Szczecinie będą wspólnie poszukiwać zaginionego okrętu. Obecnie trwają przygotowania logistyczne do pierwszej ekspedycji.

Do dziś polskie statki płynące w rejonie cieśniny Skagerrak, łączącej Morze Północne z Morzem Bałtyckim, gdzie zatonął okręt, podnoszą banderę, by oddać cześć bohaterskiej załodze ORP "Orzeł".

IAR/PP