Polskie Radio
Section05
marynarka wojenna

Nowe hale stoczniowe do budowy polskich fregat. Wiemy, kiedy powstaną w Gdyni

W poniedziałek na terenie PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy na Hali Kadłubowej. Budowla jest częścią wartej ponad 300 mln zł inwestycji związanej z realizacją największego w historii polskiej Marynarki Wojennej kontraktu na budowę trzech wielozadaniowych fregat "Miecznik".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Obrony Narodowej Polska Grupa Zbrojeniowa marynarka wojenna stocznie

"USA poważnie zagroziły pokojowi". Chiny oskarżają Amerykanów o wpłynięcie na ich wody terytorialne

Chińska marynarka twierdzi, że amerykański okręt wojenny nielegalnie wpłynął na chińskie wody terytorialne na Morzu Południowochińskim. Okręt należący do Stanów Zjednoczonych miał się zbliżyć do spornej płycizny zwanej Second Thomas Shoal, którą Pekin uznaje za swoje wody terytorialne.
Zobacz więcej na temat:  wojsko USA Chiny marynarka wojenna bezpieczeństwo ŚWIAT Azja

Koreańska Hanwha proponuje okręty podwodne KSS-III dla polskiego programu Orka

Koncern Hanwha z Korei Południowej proponuje okręty podwodne KSS-III dla polskiego programu Orka. Jak przekonuje kierownictwo, dostawy pierwszych okrętów, wyposażonych m.in. w systemy umożliwiającą trzytygodniowe zanurzenie i wyposażone w wyrzutnie pocisków manewrujących, są możliwe do 2030 roku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Obrony Narodowej Morze Bałtyckie marynarka wojenna armia żołnierze POLSKA korea

ORP Sokół – niezwykła podróż do muzeum. Od kiedy zwiedzanie?

Przez kilkanaście lat ORP Sokół, Bielik, Kondor i Sęp służyły w polskiej Marynarce Wojennej i stacjonowały w Gdyni. Obecnie żaden już nie znajduje się w służbie czynnej. – Jeden decyzją ministra obrony narodowej z roku 2020 stał się własnością Muzeum Marynarki Wojennej i od tamtego czasu był w stoczni marynarki stopniowo przygotowywany do tej funkcji, którą ma pełnić – okrętu muzeum, który ma być również memoriałem załóg polskich okrętów podwodnych, które w ciągu kilkudziesięciu lat służyły pod polską banderą – przypomina Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara marynarka wojenna Gdynia statek

Ukraińskie ataki przynoszą efekty. Rosja wycofuje kolejne okręty z Krymu

Rosja wycofała z zaanektowanego Krymu kolejne dwa okręty. To efekt ukraińskich ataków na rosyjskie bazy, zlokalizowane na półwyspie. Zdaniem niezależnych analityków, moskiewski reżim boi się, że straci zbyt wiele jednostek, a tym samym kontrolę w obszarze od Cieśniny Kerczeńskiej do wód terytorialnych Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie marynarka wojenna Rosja Moskwa wojsko ŚWIAT Europa