X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

76. rocznica upadku Powstania Warszawskiego

02.10.2020 14:07
2 X 1944 roku, po 63 dniach krwawych walk z niemieckim okupantem, dowódca AK gen. Tadeusz Bór-Komorowski podpisał akt kapitulacji miasta.
Audio
  • 76 lat temu upadło Powstanie Warszawskie - relacja Ewy Plisieckiej
Podpisanie Układu o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. Ożarów Mazowiecki, noc z 2 na 3 października 1944
Podpisanie "Układu o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie". Ożarów Mazowiecki, noc z 2 na 3 października 1944Foto: Wikipedia/domena publiczna

Wobec wyczerpania amunicji i żywności oraz braku współdziałania ze strony stacjonującej na Pradze Armii Czerwonej, w Ożarowie koło Warszawy zawarto z Niemcami układ o zaprzestaniu działań wojennych w stolicy. Pojedyncze walki trwały jeszcze przez dwa dni. Do 5 października oddziały powstańcze złożyły broń.

Jak mówi szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk zrywu nie można postrzegać tylko w wymiarze militarnej i politycznej klęski. Polacy, decydując się na powstanie, zademonstrowali swoją determinację w walce o niepodległość własnego kraju

Powstanie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej Europie. W czasie walk zginęło od 16 do 18 tysięcy powstańców, a prawie 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły około 180 tysięcy osób. Po kapitulacji powstańcy poszli do niewoli. Ze stolicy masowo wywożeni byli z miasta cywile – przypomina historyk Waldemar Grabowski z IPN  

Okupant rozpoczął też burzenie Warszawy i grabieże. Historyk dr Szymon Niedziela podkreśla, że Niemcy wywozili wszystko, co przedstawiało jakąkolwiek wartość.

W rocznicę kapitulacji Powstania Warszawskiego obchodzony jest Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Jak mówi wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego dr Paweł Ukielski, pamięć o cywilach w powstańczej Warszawie jest szczególnie ważna.

Przez następne 3 miesiące po upadku Powstania Warszawskiego Niemcy systematycznie niszczyli miasto, zrównali z ziemią zabytkowe budynki i świątynie, Starówkę, biblioteki, muzea i archiwa, a ich kolekcje spalili lub zagrabili. Dopiero w połowie stycznia 1945 roku znad Wisły ruszyła ofensywa wojsk radzieckich. 17 stycznia, po kilku godzinach walk z resztkami sił niemieckich, Sowieci weszli do Warszawy. Zastali morze ruin, w którym ukrywali się nieliczni mieszkańcy.

IAR/ep