X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

76 lat temu amerykańskie wojska wyzwoliły KL Dachau

29.04.2021 12:27
29 kwietnia 1945 roku żołnierze z 7. Armii generała George'a Pattona  wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny w Dachau w pobliżu Monachium.
Audio
  • 76. rocznica wyzwoleniaKL Dachau - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Więźniowie obozu w Dachau
Więźniowie obozu w DachauFoto: Domena Publiczna

W obozie znajdowało się ponad 30 tysięcy więźniów. Amerykańskie wojsko  wkroczyło do obozu na kilka godzin przed planowaną przez Niemców likwidacją. Amerykanie zobaczyli między innymi stojący na bocznicy pociąg z ponad dwoma tysiącami ciał. Łącznie na spalenie w krematorium było przeznaczonych 7,5 tysiąca zwłok.

Wspominając moment wyzwolenia obozu nieżyjący już biskup Ignacy Jeż przypomniał, że według rozkazu Himmlera żaden z więźniów nie mógł dostać się żywy w ręce aliantów.

Niemiecki obóz koncentracyjny w Dachau powstał 22 marca 1933 roku z rozkazu Heinricha Himmlera. Najpierw pełnił funkcję obozu politycznego, później stał się miejscem eksterminacji. W czasie II wojny światowej początkowo do Dachau zsyłano więźniów politycznych, potem trafiali tam duchowni Kościoła katolickiego, Żydzi, Romowie i przedstawiciele innych mniejszości narodowych. Z czasem zaczęto przywozić więźniów bez względu na pochodzenie, poglądy czy wyznanie. Podobnie jak w Auschwitz-Birkenau, na bramie wejściowej widniał napis "Arbeit macht frei".

Konzentrationslager Dachau był głównym obozem przeznaczonym przez Niemców dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. W grupie polskich księży, którzy przeżyli, byli też m.in. ojciec Marian Żelazek, po wojnie opiekun trędowatych w Indiach, arcybiskup Kazimierz Majdański, którego poddawano w Dachau pseudomedycznym eksperymentom oraz kardynał Adam Kozłowiecki. „To była golgota duchowieństwa polskiego”- mówi biskup senior diecezji włocławskiej Wiesław Alojzy Mering. Wśród prawie 3 tysięcy uwięzionych tam katolickich księży i zakonników, ponad 1770 pochodziło z Polski.

Pobyt w obozie w Dachau przeżyli między innymi: Henryk Debich, po wojnie dyrygent i kompozytor, pisarze - Tadeusz Borowski i Gustaw Morcinek oraz Stanisław Grzesiuk, pisarz i bard warszawski.

Po wyzwoleniu 29 kwietnia 1945 roku, żołnierze amerykańscy rozstrzelali bez sądu większość wziętych do niewoli strażników SS i przebywających w obozie żołnierzy Waffen-SS. W listopadzie 1945 roku przed amerykańskim Trybunałem Wojskowym w Dachau rozpoczęły się pierwsze procesy załogi obozu. Blisko 40 wysokich rangą esesmanów, w tym komendant obozu Martin Gottfried Weiss, usłyszało wyroki śmierci. Zostały wykonane w maju następnego roku.

IAR/ep