Polskie Radio
Section05
duchowieństwo

Święty męczennik. Ojciec Maksymilian Kolbe

– Chcę dodać innym odwagi do życia – powiedział zaskoczonemu Niemcowi w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau Maksymilian Kolbe. 82 lata temu, 29 lipca 1941 roku, zakonnik pokazał wielkość człowieka tym, którzy zatracili poczucie człowieczeństwa i dobrowolnie oddał swoje życie, aby uratować inne.
Zobacz więcej na temat:  Maksymilian Maria Kolbe okupacja niemiecka Auschwitz duchowieństwo Niepokalanów Holokaust II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne HISTORIA historia Polski

Jak biskup burmistrza na stosie palił. Sprawa Mikołaja Grunberga

O życiu Mikołaja Grunberga nie wiemy prawie nic. Nieznana jest data jego urodzenia i jego losy do lat 40. XV wieku. W źródłach jego nazwisko zaczęły pojawiać się w czasie, gdy jego środowiskiem zainteresował się poznański trybunał inkwizycyjny. Dokumenty te są dziś świadectwem jednej z najhaniebniejszych kart dziejów nietolerancji religijnej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Zbigniew Oleśnicki Władysław Jagiełło Kazimierz Jagiellończyk tolerancja katolicyzm protestantyzm religia średniowiecze Czechy Poznań Wielkopolska wielkopolskie duchowieństwo

Wybór zakonnego życia. Jakie drogi do niego prowadzą? [POSŁUCHAJ]

– Zajmowałam się kosmetyką. To była moja pasja, nie wyobrażałam sobie życia inaczej. Zainwestowałam w siebie: szkolenia, kursy. Przygotowywałam panny młode do ślubów, robiłam makijaże, zabiegi kosmetyczne, rzęsy – mówi jedna z bohaterek reportażu, opowiadając o swoim życiu przed wstąpieniem do klasztoru. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Weronika Puszkar pr poleca religia chrześcijaństwo duchowieństwo

Kapelani katyńscy. "W tym piekle na ziemi, jakim były obozy jenieckie, starali się zachować przyzwoicie"

Armia Czerwona, wkraczając do Polski w 1939 roku, aresztowała m.in. duchownych i osadziła ich w obozach jenieckich. - Wielu z nich pewnie nie wiedziało, że pełni tam swoją ostatnią posługę. Byli znienawidzeni w sposób szczególny, zarówno przez Sowietów, jak i przez Niemców - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek w przeddzień 80. rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Witold Banach Katyń IPN Karol Nawrocki Elżbieta Witek zbrodnia katyńska duchowieństwo

Nie żyje dwóch duchownych z Sosnowca. Prokuratura ma wstępne wyniki sekcji zwłok

Rany cięte klatki piersiowej i szyi były przyczyną śmierci 26-letniego diakona, którego ciało znaleziono we wtorek w Sosnowcu. Ksiądz z tego miasta, który tego samego dnia zginął po potrąceniu przez pociąg, miał wielomiejscowe, rozległe obrażenia. Takie są wstępne wyniki przeprowadzonych w czwartek sekcji zwłok obu duchownych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prokuratura Sosnowiec duchowieństwo

Paweł Lisicki o religijności Polaków: mierzymy się z falą dechrystianizacji

- Możemy dostrzec w Polakach "oziębłość wiary". Widzimy to poprzez słomiany ogień, skalę zepsucia i skandali uderzających w Kościół katolicki. Zderzamy się z silną falą dechrystianizacyjną. Dziś inna jest też wewnętrzna struktura Kościoła - powiedział redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy", Paweł Lisicki, na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Jan Paweł II Stefan Wyszyński Kościół duchowieństwo Polskie Radio 24 Filip Memches Paweł Lisicki społeczeństwo

"To zdrada niektórych polityków". Praski biskup potępia ideę redefinicji pojęcia małżeństwo

Politycy publicznie deklarujący swoją przynależność do Kościoła katolickiego, którzy jednocześnie są gotowi poprzeć zmianę prawa umożliwiającą parom osób tej samej płci na zawieranie małżeństw cywilnych, popełniają zdradę - ocenił biskup pomocniczy w Pradze Zdenek Wasserbauer. Hierarcha wygłosił kazanie podczas uroczystości Bożego Ciała w katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha na Hradczanach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy polityka Kościół chrześcijaństwo religia małżeństwo LGBT zdrada mężczyzna kobieta duchowieństwo

Ks. prof. Jan Sochoń: tradycja i wychowanie utkały moją tożsamość

- Przeszłość, tradycja, wychowanie rodzinne, napotkani ludzie - to są źródła, które utkały moją tożsamość. Każdy, chcąc zrozumieć siebie, musi się przyglądać przeszłości i tym ludziom, dzięki którym jest tym, kim jest albo tym, kim się nieustannie staje - mówił w Dwójce ksiądz prof. Jan Sochoń, poeta, filozof i krytyk literacki.
Zobacz więcej na temat:  poezja duchowieństwo Kościół wspomnienie Dwójka dzieciństwo

Wielki Piątek. "Milczenie, które przeżywamy w Kościele, jest adoracją"

- Mamy pokusę, by w Wielki Piątek adorować śmierć Pana Boga jako pewien koniec czy negację wszechmocy Pana Boga. Dlaczego to jest pokusa? Bo wchodzimy wtedy w taki sposób myślenia, że skoro Pan Bóg milczy, wycofał się czy został zanegowany, to ten świat należy do człowieka - mówił w "Czterech porach roku" ks. Kacper Malicki.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz Kościół Wielkanoc Jezus Chrystus duchowieństwo

Abp Wojda: pomoc uchodźcom z Ukrainy wpisuje się w praktyki Wielkiego Postu

Dziś w Kościele katolickim Środa Popielcowa, czyli początek 40-dniowego Wielkiego Postu przygotowującego katolików do Wielkanocy, a dla wiernych czas wezwania do pokuty, nawrócenia i przemiany życia. Metropolita gdański abp. Tadeusz Wojda wskazuje w tym kontekście na pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. - Musimy też wspierać tych, którzy walczą o swoją wolność, którzy doświadczyli straty kogoś bliskiego, którzy uciekają przed wojną, przed śmiercią - apeluje duchowny. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Kościół Kościół katolicki Wielki Post duchowieństwo uchodźcy