Redakcja Polska

Wystawa Narodowego Instytutu Dziedzictwa o cichych bohaterach Stoczni Gdańskiej

08.07.2021 09:00
Ekspozycja Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie nosi tytuł „Stocznia ludzi! Stocznia 1980 - historia zwykłych ludzi, którzy zmienili Polskę, Europę i świat".
Audio
  • Wystawa "Stocznia ludzi!" o bohaterach Solidarności - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Materiały prasowe
Materiały prasoweFoto: Narodowego Instytutu Dziedzictwa

To artystyczna instalacja oparta na archiwalnych zdjęciach Stoczni i stoczniowców, która oddaje atmosferę widzianą oczami uczestników strajków z 1980 roku.

- Wiatr wolności wiał ze Stoczni Gdańskiej na całą Europę i cały świat - mówiła na otwarciu wystawy wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Magdalena Gawin. Na początku lat 80. Stocznia Gdańska przestała być jedynie ogromnym zakładem przemysłowym, w którym w szczytowym momencie pracowało 17 tysięcy osób. 14 sierpnia 1980 roku stała się centrum strajku, który szybko rozlał się na pozostałe części kraju. Dzięki odwadze i nieustępliwości pracowników Stoczni Gdańskiej, którzy sprzeciwili się łamaniu praw obywatelskich w Polsce, ówczesne władze były zmuszone podjąć negocjacje. Rezultatem tej pokojowej rewolucji było powstanie NSZZ "Solidarność" oraz podpisanie przez rządzących porozumienia ze strajkującymi. Tamte wydarzenia sprawiły, że do dziś, na całym świecie, Stocznia Gdańska jest symbolem przemian społecznych i politycznych, które zmieniły bieg historii.

 Magdalena Gawin podkreśliła, że powstanie "Solidarności” jest wydarzeniem bez precedensu w historii XX wieku. - Jest wydarzeniem, które zmieniło nie tylko losy Polski, ale zmieniło przede wszystkim losy Europy i świata – mówiła pani minister. Magdalena Gawin przypomniała, że w rocznicę obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Polski w 2018 roku zapadła decyzja dotycząca podjęcia starań o wpis Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO.

Zdjęcia zaprezentowane na wystawie "Stocznia ludzi! Stocznia 1980 – historia zwykłych ludzi, którzy zmienili Polskę, Europę i świat" pochodzą m.in. ze zbiorów Europejskiego Centrum Solidarności . - Wystawa pokazuje historię Stoczni Gdańskiej z perspektywy ludzi, będących częścią tamtych wydarzeń, dzięki którym zmieniła się Polska i cały świat - mówi dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa Bartosz Skaldawski.

Cała ekspozycja przywołuje klimat Stoczni w latach 80. XX wieku. Architekt wystawy Piotr Lewandowski oparł ją na oryginalnych telewizorach na jakich ludzie na całym świecie śledzili stoczniowe wydarzenia i charakterystycznej dla stoczni blasze i płytach chodnikowych. - Ikoniczne modele telewizorów prezentują postaci Stoczniowców, w wielu przypadkach dotąd mało znanych ludzi, którzy odegrali znaczące role w walce o wolność Polaków. Nie zapominamy o nich, dlatego wstawiliśmy ich oblicza na ekrany domowych odbiorników, tak jak dziś podziwiamy w ten sposób współczesnych bohaterów. Tło wystawy stanowią charakterystyczne dla Stoczni Gdańskiej blacha trapezowa i płyty chodnikowe. Cała ekspozycja to architektoniczna refleksja nad sierpniem 1980 roku" – tłumaczy Lewandowski.

Wystawie towarzyszy drukowana gazeta stylizowana na prasę sprzed czterdziestu lat. Jej treść stanowią historie bohaterów Stoczni - pracowników, którzy we wspomnieniach przywołują czasy strajków. Teksty zostały uzupełnione o fotografie, które także można odnaleźć na wystawie. Ekspozycja została przygotowana w dwóch językach – polskim i angielskim.

IAR/ep