Redakcja Polska

Dziewięć nowych zabytków na liście Pomników Historii

03.02.2023 15:51
Do listy polskich Pomników Historii dołączyło 9 zabytkowych obiektów - klasztory, budynki sakralne, miejsca związane z polską historią. Rozporządzenia uznające nowe obiekty zabytkowe wręczył prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • Nowe Pomniki Historii - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Stoczek Klasztorny
Stoczek KlasztornyFot.: Karol Darmoros/Źródło: Twitter/@KarolDarmoros

Na elitarnej liście Pomników Historii znalazł się Stoczek Klasztorny. Jak mówił Polskiemu Radiu metropolita warmiński, arcybiskup Józef Górzyński to szczególne miejsce związane z historią polskiego Kościoła. Klasztor ufundowany został przez biskupa Szyszkowskiego jako wotum pokoju Polsko-Szwedzkiego, z czasem stał się Sanktuarium Królowej Pokoju.


Arcybiskup Górzyński przypominał, że w niedawnej historii było to miejsce internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Do listy Pomników Historii wpisano także budynek Ministerstwa Edukacji przy Alei Szucha w Warszawie.

Dyrektor generalny resortu edukacji Sławomir Adamiec mówił, że budynek istnieje od 1930 roku jako siedziba Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Jest uważany za najwybitniejszy obiekt architektury Art Deco, znakomicie zachowany mimo zawieruchy wojennej. W budynku mieściła się siedziba gestapo i tu odbywały się przesłuchania.

Na listę Pomników Historii trafiła także cerkiew w Supraślu. Odwiedzał ją król Zygmunt Stary i patriarcha Konstantynopola Jeremiasz II. Prawosławny biskup supraski i przeor klasztoru w Supraślu Andrzej Borkowski podkreślał, że był to ważny ośrodek piśmienniczy przełomu XV i XVI wieku. Dotąd skrywa wiele cennych dzieł. Jak wyjaśniał biskup Andrzej Borkowski jednym z najcenniejszych i najstarszych dzieł jest wpisany na listę UNESCO Kodeks Supraski, pochodzący ze szkoły piśmienniczej w Bułgarii założonej przez braci Cyryla i Metodego. Jak dodał biskup Borkowski biblioteka liczyła ponad 200 ksiąg i była najważniejszym ośrodkiem piśmienniczym w Wielkim Księstwie Litewskim.

Na listę Pomników Historii wpisano także prawosławny monastyr w Jabłecznej, zespół architektoniczny Nowej Huty, kościół pw. Św. Jakuba Apostoła z XIV wieku w Małujowicach, zabytek architektury romańskiej, zespół kolegiaty pw. Św. Marcina w Opatowie, zespół klasztorny bernardynów w Radomiu, a także zespół archikolegiaty Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego w Tumie.

Łącznie na terenie Polski na liście Pomników Historii znajduje się 123 zabytki.


IAR/dad