Redakcja Polska

Muzeum Polskie w Rapperswilu wzbogaciło się o oryginalną rolkę pianolową z nagraniem wykonywanym przez I. Paderewskiego

25.12.2020 12:27
Muzeum Polskie w Rapperswilu w Szwajcarii, wzbogaciło się o kolejny oryginalny zabytek, który powiększył muzealną kolekcję pamiątek po Ignacym Paderewskim - kompozytorze i światowej sławy pianiście, pierwszym premierze Rzeczpospolitej Polskiej po I wojnie światowej. Ta pamiątka to rolka pianolowa Duo Art amerykańskiej firmy Aeolian z 1921 roku z nagraniem słynnej miniatury fortepianowej Paderewskiego - Menuetu G-dur opus 14 numer 1.
Audio
  • Muzeum Polskie w Rapperswilu wzbogaciło się o oryginalną rolkę pianolową z nagraniem utworu wykonywanego przez I. Paderewskiego. Materiał Witolda Banacha (IAR)
Helena Paderewska, Ignacy Jan Paderewski oraz minister pełnomocny Polski we Włoszech August Zaleski w Rzymie
Helena Paderewska, Ignacy Jan Paderewski oraz minister pełnomocny Polski we Włoszech August Zaleski w RzymieNarodowe Archiwum Cyfrowe

Niezwykle cenną pamiątkę, Muzeum przekazał Hans Kunz, pasjonat muzyki, znawca mechanicznych instrumentów muzycznych. Historyk sztuki z Muzeum w Rapperswilu Anna Tomczak wyjaśnia, że rolka pianolowa to nośnik dźwięku sprzed stu lat. - Jest to długa rolka papieru o szerokości 28 centymetrów, na której utwór muzyczny został zapisany w postaci małych dziurek. Do odtworzenia tak zapisanego utworu konieczne było specjalne urządzenie o nazwie pianola. To pianino posiadające mechanizm, który potrafił odczytywać perforację podczas odwijania się takiej rolki - tłumaczy.

Anna Tomczak podkreśla, że rolki pianolowe z utworami wykonywanymi przez Ignacego Paderewskiego mają wyjątkową wartość. - Jako popularny nośnik dźwięku w latach latach 20 - tych i 30 - tych XX wieku, stanowią przede wszystkim bardzo cenny zabytek z wczesnego okresu historii fotografii. Są też zapisem wyjątkowego kunsztu Paderewskiego. Odtwarzając dziś takie nagranie nabrać można wyobrażenia czym była gra tego wybitnego artysty - podkreśla Anna Tomczak.

Dyrektorka Muzeum Anna Buchmann mówi, że przekazana rola pianolowa będzie ważną częścią bogatego zbioru pamiątek po Ignacym Paderewskim, który był niezwykle istotną postacią dla Muzeum Polskiego w Rapperswilu.

Paderewski mieszkał w Szwajcarii od 1897 roku i przez lata wraz ze środowiskiem związanym z Muzeum Polskim w Rapperswilu działał na arenie międzynarodowej na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspierał finansowo działalność Muzeum, a o jego zaangażowaniu świadczy nadanie mu przez zarząd tytułu honorowego członka Muzeum Polskiego w Rapperswilu.

Muzeum Polskie w Rapperswilu powstało 150 lat temu z inicjatywy polskich patriotów - Agatona Gillera i hrabiego Władysława Platera w celu zabezpieczenia polskich zabytków historycznych i propagowania spraw polskich. W zamyśle twórców miała to być instytucja kultywująca tradycje Rzeczypospolitej, będąca wizytówką polskiej kultury, kraju który nie istniał wtedy na mapie politycznej Europy.

IAR/dad