Polskie Radio
Section05
Szwajcaria

Czarne chmury nad PŚ w Engelbergu. Pandemia nie odpuszcza

Po tym jak Międzynarodowa Federacja Sportu Uniwersyteckiego (FISU) zdecydowała się odwołać i tak przełożoną już 30. edycję Zimowej Uniwersjady w Lucernie, według szwajcarskich mediów istnieje ryzyko rezygnacji z kolejnych zimowych zawodów w Szwajcarii. Wszystkiemu winien jest nowy wariant koronawirusa - Omikron. 
Zobacz więcej na temat:  PŚ w skokach 2021/2022 Skoki narciarskie sporty zimowe koronawirus COVID-19 SPORT Szwajcaria

Z Francji, Szwajcarii, a nawet Turcji. Pośmiertne peregrynacje wybitnych Polaków

27 listopada 2021 roku do Polski zostaną sprowadzone szczątki Maurycego Mochnackiego, jednego z najwybitniejszych twórców Wielkiej Emigracji. To nie pierwszy raz, gdy Rzeczpospolita zabiega o przetransportowanie prochów wielkiego Polaka do ojczyzny. W ciągu ostatnich dwustu lat miało miejsce kilkanaście takich przypadków. Oto historie niektórych z nich. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Adam Mickiewicz Władysław Sikorski Cyprian Kamil Norwid Henryk Sienkiewicz Fryderyk Chopin Maurycy Mochnacki pogrzeby śmierć Powstanie Warszawskie Francja Szwajcaria

Wyjątkowe lekcje historii i patriotyzmu w Solurze i Rapperswilu

Ambasada RP w Bernie zorganizowała wyjątkowe lekcje historii i patriotyzmu, podczas których podkreślono zasługi polskiej emigracji w Szwajcarii dla odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach programu "Polacy światu" projekt "Polacy w Szwajcarii", przybliżono dokonania postaci takich jak Antoni Patek, Józef Wierusz-Kowalski, Ignacy Jan Paderewski, Gabriel Narutowicz, Ignacy Mościcki, Józef Maria Bocheński czy Stefan Kudelski -  ludzi, którzy wnieśli istotny wkład w rozwój światowej kultury, nauki i techniki.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości Szwajcaria historia Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Polonia

"Zasługują na tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata". Badacze Holokaustu o liderach Grupy Ładosia

Badacze Holokaustu, profesorowie Mordecai Paldiel i Daniel Blatman podkreślają, że liderzy Grupy Ładosia powinni zostać uhonorowani medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. To jedno z najważniejszych izraelskich odznaczeń państwowych jest przyznawane osobom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej. Do tej pory Instytut Yad Vashem przyznał je jednemu członkowi Grupy - konsulowi Konstantemu Rokickiemu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Holokaust Szwajcaria Instytut Pileckiego dyplomacja Ministerstwo Spraw Zagranicznych

I Polskie Forum Gospodarcze w Szwajcarii. Premier: z coraz większą siłą przyciągamy nowe inwestycje

- Przedsiębiorczość i solidność - to dwa podobieństwa, które łączą Polskę i Szwajcarię - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia I Polskiego Forum Gospodarczego w Bernie w Szwajcarii. Szef rządu, który wziął udział w konferencji zdalnie, podkreślił, że polska gospodarka odgrywa coraz ważniejszą rolę na rynku globalnym.
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Mateusz Morawiecki