Polskie Radio
Section05
Szwajcaria

Polskie „Mini-Davos” już po raz trzeci w Bernie

Razem na szczyt – to motto III Polskiego Forum Gospodarczo-Technologicznego w Szwajcarii, na które w dniach 18-19 września zaprasza do berneńskiego Centrum Kongresowego „Kursaal” Ambasada RP w Bernie. Odbywające się od 2021 roku wydarzenie w ciągu zaledwie dwóch lat wyrosło na najważniejszą platformę wspierającą rozwój polsko-szwajcarskiej współpracy.
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria Ministerstwo Spraw Zagranicznych forum ekonomia Berno

Rekord świata w przyspieszaniu do "setki" pobity!

Wydawać by się mogło, że śrubowanie rekordu polegającego na przyspieszeniu pojazdu od 0 do 100 km/h jest niemalże niewykonalne. W końcu trzeba zrobić to dosłownie w mgnieniu oka. Studenci ze Szwajcarii stworzyli elektryczny pojazd, który pobił rekord i stał się najlepiej rozpędzającym się elektrykiem na świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 szybkość rekordy Rekord Guinnessa studenci Szwajcaria samochody elektryczne pojazdy elektryczne

Proszę państwa, oto wampir. John Polidori i pierwsi krwiopijcy

Najsłynniejszym żądnym krwi upiorem w literaturze jest bez wątpienia hrabia Drakula z powieści Brama Stokera, ale pewnie nie czytalibyśmy dziś o jego okropnych zwyczajach, gdyby kilkadziesiąt lat wcześniej nie przetarł mu szlaku niejaki lord Ruthven, bohater opowiadania "Wampir" Polidoriego.
Zobacz więcej na temat:  literatura Lord Byron proza Mary Shelley Genewa Szwajcaria horror fantastyka mitologia książki KSIĄŻKA HISTORIA

W Szwajcarii obradować będzie 45. sesja Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

Od 6 do 8 września w Solurze, w Szwajcarii obradować będzie 45. sesja Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Została założona w 1979 roku w Muzeum Polskim w Rapperswilu. Jest organizacją zrzeszającą muzea, archiwa i biblioteki polskie poza granicami kraju.
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria Polonia historia Polski Biblioteka Polska muzeum archiwum

Jest zgoda Departamentu Stanu. Blisko sto śmigłowców AH-64E Apache trafi do Polski

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. Maszyny mają trafić na wschód Polski prawdopodobnie w przyszłym roku. Kontrakt opiewa na 12 mld dolarów
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone wojna na Ukrainie Ministerstwo Obrony Narodowej Szwajcaria Polonia literatura Łazienki Królewskie język polski

"Chcemy stworzyć małą Polskę w Szwajcarii". Konferencja edukacyjna w Bazylei

"Wielojęzyczność i język polski", pod takim hasłem dziewiątego września w Bazylei odbędzie się pierwsza konferencja edukacyjna w Szwajcarii, mająca na celu zrzeszenie wszystkich pedagogów, nauczycieli i  edukatorów kształcących na różnych poziomach nauczania, zaczynając od najmłodszych, poprzez nastolatków, studentów, kończąc na rodzicach i dziadkach. 
Zobacz więcej na temat:  Szwajcaria Polonia Polacy za granicą język polski

"Grupa Ładosia to dowód, że polski rząd realnie pomagał Żydom". Moorhouse: o tej historii powinien powstać film

Historia Aleksandra Ładosia i jego współpracowników pokazuje, że polski rząd na uchodźstwie robił wiele, by pomóc Żydom i było to postawą wyjątkową, bo reakcje innych państw na Holokaust cechowała obojętność – mówi brytyjski historyk Roger Moorhouse. Wyraził też opinię, że aby zapewnić Aleksandrowi Ładosiowi należne uznanie na świecie, bardzo przydatne byłoby opowiedzenie tej historii w kinie, tak jak się stało z postacią Oskara Schindlera.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Holokaust II wojna światowa Szwajcaria Wielka Brytania

"Fałszerze". Ukazała się pierwsza książka o Grupie Ładosia

To opowieść o grupie polskich dyplomatów w niewielkim skrawku Europy nieogarniętym wojną, którzy ryzykowali wszystko, by ratować ludzi przed Holocaustem. Dziś do brytyjskich księgarni trafia książka "Forgers" czyli "Fałszerze", poświęcona działalności grupy Ładosia. Jej członkowie wydawali Żydom podrobione, południowoamerykańskie paszporty, które często stawały się przepustkami do ocalenia. Książka pokazuje też jednak, że największa przeszkoda na drodze ku życiu często leżała po zupełnie niespodziewanej stronie: nie nazistowskich Niemiec, a Aliantów.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi II wojna światowa Szwajcaria

"Dzieci wielojęzyczne. Sanki, pierogi i Pałac Kultury". Spotkanie z autorką i bohaterami książki

Publikacja stanowi drugą część opowieści o dzieciach, które wychowują się w wielu językach i wielu kulturach. Historia, która wydarzyła się naprawdę. Wychowane na Malcie – wśród palm, statków i plaż – przylatują do Warszawy, gdzie zaczynają nowe życie. Rozpoczynają naukę w polskiej szkole, gdzie zaprzyjaźniają się z polskimi i ukraińskim dziećmi oraz przeżywają wiele przygód.
Zobacz więcej na temat:  język polski języki obce Polonia Polacy za granicą Malta Szwajcaria literatura

Bronisław Prugar-Ketling - dowódca 2 Dywizji Strzelców Pieszych oczerniony po śmierci przez komunistów

Dowódca jednej z dwóch polskich dywizji piechoty, które walczyły przeciwko Niemcom we Francji, przez pięć długich lat dbał o swoich żołnierzy internowanych w Szwajcarii. Po wojnie wrócił do kraju, by odbudować Wojsko Polskie. Po śmierci, 18 lutego 1948 roku, zamiast czci, spotkały go fałszywe oskarżenia. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wojsko Polskie II RP 1939 1940 Francja II wojna światowa Szwajcaria komunizm historia Polski

Nie będzie reeksportu szwajcarskiej broni na Ukrainę. Rada Narodu zdecydowała

Rada Narodu, niższa izba parlamentu Szwajcarii, opowiedziała się w czwartek przeciwko możliwości reeksportu uzbrojenia produkcji szwajcarskiej na Ukrainę. Wcześniej z wnioskami w tej sprawie zwracały się do władz w Bernie Niemcy, Hiszpania i Dania - poinformowały agencja AFP i francuski nadawca France 24.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Szwajcaria Berno sankcje Unii Europejskiej wojna na Ukrainie