Redakcja Polska

80 lat po Monte Cassino. Marszałek Senatu uhonorowała weteranów 2. Korpusu Polskiego

17.05.2024 17:20
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska uhonorowała weteranów 2. Korpusu Polskiego medalami pamiątkowymi Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość odbyła się w miasteczku Cassino w przeddzień 80. rocznicy zdobycia przez polskich żołnierzy dowodzonych przez generała Władysława Andersa Monte Cassino.
Audio
  • Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z kombatantami i uczestnikami Bitwy o Monte Cassino. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
Marszałek Senatu uhonorowała weteranów 2. Korpusu Polskiego
Marszałek Senatu uhonorowała weteranów 2. Korpusu Polskiego Źródło: Facebook/Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Podczas uroczystości marszałek Senatu podkreślała, że pamiątkowe medale są podziękowaniem za bohaterstwo, niezłomną postawę i przywiązanie do najwyższych wartości. - Całym swoim życiem świadczyliście, że Polska i wolność miały i mają dla was wielkie znaczenie - zwróciła się do weteranów.

Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że przywiązanie do wolności jest w dzisiejszych czasach wyjątkowo ważne. - Musimy działać, aby Polska i Europa, która dzięki wam jest bezpieczna, nadal taka była - mówiła Marszałek Senatu.

Posłuchaj
00:23 12988010_1.mp3 Marszałkini Senatu we Włoszech: Polacy w trudnych momentach potrafią robić rzeczy wyjątkowe (IAR)

 

"Nie było ważnej bitwy, gdzie by Polacy nie byli"

W jej ocenie udział w zdobyciu Monte Cassino ma świadczyć o tym, że Polacy w trudnych momentach potrafią robić rzeczy wyjątkowe. - Jeśli prześledzimy losy II wojny światowej, to nie było ważnej bitwy, gdzie by Polacy nie byli - zwróciła uwagę Małgorzata Kidawa-Błońska.

W imieniu odznaczonych weteranów za wyróżnienie dziękował kapitan Władysław Dąbrowski. - Jesteśmy dumni, że byliśmy żołnierzami polskimi. Pokazaliśmy naszym sojusznikom, że Polska zasługuje na szczególne wyróżnienie, bo wszystkie walki 2. Korpusu były zwycięskie - podkreślił.

Posłuchaj
00:28 12988000_1.mp3 Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że to przywiązanie do wolności jest w dzisiejszych czasach wyjątkowo ważne (IAR)

 

Uroczystości upamiętniające poświęcenie Polaków

W piątek uroczystości upamiętniające zdobycie masyw Monte Cassino odbędą się w Piedimonte san Germano. Zdobycie miejscowości, 25 maja 1944 roku przez polską piechotę wspieraną przez 6. Pułk Pancerny, pozwoliło na pełne otwarcie drogi na Rzym i dalszą ofensywę wojsk alianckich na Półwyspie Apenińskim.

Główne uroczystości z okazji 80. rocznicy zdobycia wzgórza Monte Cassino i położonego na nim opactwa benedyktynów odbędą się jutro po południu na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Wezmą w nich udział weterani 2. Korpusu Polskiego, prezydent Andrzej Duda, prezydent Republiki Włoskiej Sergio Mattarella, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, parlamentarzyści i harcerze.

Masyw Monte Cassino wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem został zdobyty po krwawych walkach kosztujących życie 923 polskich żołnierzy 18 maja 1944 roku.

IAR/PAP/dad