X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Janusz Kusociński – legenda polskiego sportu, symbol sukcesów sportowych II RP

14.08.2019 15:11
Wybitny lekkoatleta, długodystansowiec, wielokrotny mistrz Polski, zdobywca złotego medalu olimpijskiego, symbol sukcesów sportowych II RP oraz wzór żołnierza i patrioty
Audio
  • Janusz Kusociński – złoty olimpijczyk, wybitny lekkoatleta
Janusz Kusociński  złoty olimpijczyk, wybitny lekkoatleta
Janusz Kusociński – złoty olimpijczyk, wybitny lekkoatletaFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Janusz Kusociński to legenda polskiego sportu. Jego najważniejszym w karierze zwycięstwem był złoty medal na dystansie 10. tysięcy metrów podczas Igrzysk Olimpijskich w 1932 roku w Los Angeles. Został wtedy pierwszym polskim złotym medalistą wśród mężczyzn.

Przygodę ze sportem zaczynał od kopania piłki w warszawskim klubie Sarmata, ale ostatecznie zamiast kariery piłkarza wybrał bieganie. Systematyczność i bardzo intensywne, nowatorskie treningi utorowały mu drogę na olimpijską arenę. Igrzyska w 1932 roku to niezwykły pokaz determinacji Janusza Kusocińskiego, który w biegu na 10 000 metrów pokonał czołówkę światowych biegaczy.

Janusz Kusociński – Kusy - pod koniec lat 30. ubiegłego wieku był biegaczem najwyższej, światowej klasy. Po poważnej kontuzji udało mu się powrócić na bieżnię w 1938 roku. Wtedy właśnie osiągnął swoją szczytową formę, przygotowywał się do występu podczas Igrzysk w Helsinkach w 1940 roku. Jak wiemy, nigdy do nich nie doszło.

6 września 1939 roku Janusz Kusociński jako ochotnik bronił Warszawy. Po kapitulacji stolicy, pod pseudonimem „Prawdzic”, włączył się do działalności konspiracyjnej Organizacji Wojskowej "Wilki". W marcu 1940 r. został aresztowany przez Gestapo.

Jeden z najwybitniejszych polskich sportowców, dwudziestoczterokrotny rekordzista Polski, dwukrotny rekordzista świata, został rozstrzelany przez Niemców w Palmirach 21 czerwca 1940 r.

Od 1954 roku dla uczczenia pamięci tego wybitnego sportowca i patrioty corocznie rozgrywane są międzynarodowe zawody lekkoatletyczne – Memoriał im. Janusza Kusocińskiego.

O osiągnięciach sportowych polskiego złotego medalisty i o drodze Janusza Kusocińskiego do sukcesu, opowiada dr Robert Gawkowski, historyk sportu z Uniwersytetu Warszawskiego.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Teksty czyta Krzysztof Dumała.

Audycję zrealizowała i oprawiła muzyką Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Ewa Plisiecka.

Zobacz więcej na temat: SPORT Palmiry Senat