Redakcja Polska

Janusz Kusociński – legenda polskiego sportu, symbol sukcesów sportowych II RP

14.08.2019 15:11
Wybitny lekkoatleta, długodystansowiec, wielokrotny mistrz Polski, zdobywca złotego medalu olimpijskiego, symbol sukcesów sportowych II RP oraz wzór żołnierza i patrioty
Audio
  • Janusz Kusociński – złoty olimpijczyk, wybitny lekkoatleta
Janusz Kusociński  złoty olimpijczyk, wybitny lekkoatleta
Janusz Kusociński – złoty olimpijczyk, wybitny lekkoatletaFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Janusz Kusociński to legenda polskiego sportu. Jego najważniejszym w karierze zwycięstwem był złoty medal na dystansie 10. tysięcy metrów podczas Igrzysk Olimpijskich w 1932 roku w Los Angeles. Został wtedy pierwszym polskim złotym medalistą wśród mężczyzn.

Przygodę ze sportem zaczynał od kopania piłki w warszawskim klubie Sarmata, ale ostatecznie zamiast kariery piłkarza wybrał bieganie. Systematyczność i bardzo intensywne, nowatorskie treningi utorowały mu drogę na olimpijską arenę. Igrzyska w 1932 roku to niezwykły pokaz determinacji Janusza Kusocińskiego, który w biegu na 10 000 metrów pokonał czołówkę światowych biegaczy.

Janusz Kusociński – Kusy - pod koniec lat 30. ubiegłego wieku był biegaczem najwyższej, światowej klasy. Po poważnej kontuzji udało mu się powrócić na bieżnię w 1938 roku. Wtedy właśnie osiągnął swoją szczytową formę, przygotowywał się do występu podczas Igrzysk w Helsinkach w 1940 roku. Jak wiemy, nigdy do nich nie doszło.

6 września 1939 roku Janusz Kusociński jako ochotnik bronił Warszawy. Po kapitulacji stolicy, pod pseudonimem „Prawdzic”, włączył się do działalności konspiracyjnej Organizacji Wojskowej "Wilki". W marcu 1940 r. został aresztowany przez Gestapo.

Jeden z najwybitniejszych polskich sportowców, dwudziestoczterokrotny rekordzista Polski, dwukrotny rekordzista świata, został rozstrzelany przez Niemców w Palmirach 21 czerwca 1940 r.

Od 1954 roku dla uczczenia pamięci tego wybitnego sportowca i patrioty corocznie rozgrywane są międzynarodowe zawody lekkoatletyczne – Memoriał im. Janusza Kusocińskiego.

O osiągnięciach sportowych polskiego złotego medalisty i o drodze Janusza Kusocińskiego do sukcesu, opowiada dr Robert Gawkowski, historyk sportu z Uniwersytetu Warszawskiego.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Teksty czyta Krzysztof Dumała.

Audycję zrealizowała i oprawiła muzyką Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Ewa Plisiecka.

Zobacz więcej na temat: SPORT Palmiry Senat