X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Stanisław Marusarz – król nart, czterokrotny olimpijczyk, łącznik i kurier tatrzański

28.08.2019 17:17
Był znakomitym polskim skoczkiem, alpejczykiem, ale też bohaterem najsławniejszej ucieczki z hitlerowskiego więzienia na Montelupich w Krakowie
Audio
  • Stanisław Marusarz – król nart, czterokrotny olimpijczyk, łącznik i kurier tatrzański [posłuchaj]
Stanisław Marusarz - król nart
Stanisław Marusarz - król nartFoto: NAC

Stanisław Marusarz – polski skoczek narciarski, alpejczyk, czterokrotny olimpijczyk, siedmiokrotny uczestnik narciarskich mistrzostw świata – urodził się w Zakopanem 18 czerwca 1913 r., zmarł 29 października 1993 r. Swój pierwszy skok na zawodach oddał w 1927 roku, zaś początkiem wielkiej kariery były igrzyska olimpijskie w Lake Placid w 1932 roku. Świetnie sobie poradził także na największej w tamtych czasach skoczni narciarskiej na świecie w jugosłowiańskiej Planicy, w 1935 roku. Te zawody zapowiadane były jako pojedynek Marusarza z Norwegami, którzy stawili się w najsilniejszym składzie, ale to Stanisław Marusarz wygrał konkurs.

Podczas II wojny światowej został łącznikiem i kurierem tatrzańskim. Jako kurier Stanisław Marusarz służył już od października 1939 roku. Przeprowadzał żołnierzy podziemnej Polski przez Słowację na Węgry. Podczas jednej z akcji złapany przez słowackich żandarmów, zdołał uciec. Wtedy jednak zdecydował się na ewakuację z kraju. W efekcie trafił do więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie, gdzie został skazany na karę śmierci. I choć to nieprawdopodobne, udało mu się uciec, a ta ucieczka stała się legendą, wzbudzającą podziw.

Po ucieczce z Montelupich Stanisław Marusarz trafił na Węgry, gdzie m.in. pracował jako trener narciarski i projektował skocznie. Ale historia zatoczyła koło, Marusarz po zajęciu Budapesztu przez Niemców znowu miał być rozstrzelany. Znowu przeżył, a po wojnie w 1945 r. wrócił do Zakopanego.  

Karierę sportową zakończył mając 43 lata, w 1957 roku. Podczas ceremonii zamknięcia II Igrzysk Sportowych Polaków z Zagranicy w 1989 roku, Wielką Krokiew w Zakopanem nazwano jego imieniem. Narciarstwo uprawiał ponad 30 lat, w tym czasie oddał ponad 10 tys. skoków.

O fenomenie sportowym, jakim był król nart Stanisław Marusarz, o jego karierze skoczka, a także doświadczeniach wojennych opowiada dr Robert Gawkowski, historyk sportu z Uniwersytetu Warszawskiego.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Teksty czytał Maciej Gudowski.

Audycję zrealizowała i oprawiła muzyką Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Plisiecka.