Polskie Radio
Section05
Zakopane

Zakopane w czasach pandemii – posłuchaj reportażu

Częściowe zniesienie lockdownu dla branży turystycznej zakończyło się w pierwszy "wolny" weekend wielką spontaniczną imprezą na zakopiańskich Krupówkach. Nie pomogły wcześniejsze apele ani zapowiedzi karania tych, którzy będą łamać zasady reżimu sanitarnego: setki turystów zgromadziły się na deptaku, aby w ten sposób świętować możliwość przyjazdu w Tatry.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Zakopane lockdown pandemia reportaż Przemysław Bolechowski Trójka

Sytuacja branży turystycznej. Poseł Lewicy: nie można zastosować odpowiedzialności zbiorowej

- Jeżeli miałyby wrócić ograniczenia, to myślę, że powinno to odbyć się punktowo. Trudno właściciela bazy nad morzem obarczać odpowiedzialnością za to, co dzieje się w górach - powiedział o sytuacji w turystyce w kontekście nieprzestrzegania reżimu sanitarnego w górach Dariusz Wieczorek, poseł Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  lewica pandemia koronawirus COVID-19 turystyka Zakopane góry POLSKA społeczeństwo rząd Polskie Radio 24

Bezpieczeństwo na stoku - o czym należy pamiętać?

Dopiero co restrykcje zostały poluzowane i Polacy mogą się cieszyć białym szaleństwem. Jednak to, co pokazały zdjęcia z Zakopanego, a więc awantury, bójki i niemal 140 policyjnych interwencji mówią jasno, że w górach jest niebezpiecznie. Jak się zachować, żeby po wizycie na stoku nie narobić sobie kłopotów?
Zobacz więcej na temat:  narciarstwo zjazdowe snowboard bezpieczeństwo Zakopane Szklarska Poręba szczyrk Maciej Oswald Patryk Kuniszewicz

Do Zakopanego znów ciągną tłumy turystów. Dodatkowe patrole policji pomogą w pilnowaniu porządku

W Zakopanem od dziś więcej policjantów pilnuje porządku i przestrzegania ograniczeń sanitarnych przez turystów. Komendant wojewódzki zdecydował wysłać dodatkowe patrole do kurortu. W miniony weekend tłumy turystów bez maseczek bawiły się na Krupówkach, dochodziło do burd i awantur, a także zakłócania ciszy nocnej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zakopane policja polska Koronawirus w Polsce COVID-19 służby i bezpieczeństwo policja

Pandemiczna "fiesta" na Krupówkach. "Zakończy się to pewnie izolacją w Święta Wielkanocne"

- Nie zastanawiamy się już niestety nad tym, jakie sektory gospodarki otwierać, ale co i jak zostanie zamknięte. To brak odpowiedzialności turystów, za który przedsiębiorcy mogą im podziękować - mówił m.in. gość dzisiejszej audycji Rządy Pieniądza Maciej Wośko z Gazety Bankowej, komentując tłumy turystów na Krupówkach w ostatni weekend. Tę sytuację komentował również Arkadiusz Pączka z Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Koronawirus w Polsce koronawirus Zakopane tarcza antykryzysowa

"Kolejna sprawa, która dzieli społeczeństwo". Dr Krzysztof Karnkowski o luzowaniu obostrzeń

- To jest apolityczna strona tego samego zjawiska, które oglądaliśmy jesienią podczas protestów ulicznych w Warszawie. Ludzie trzymani w pewnych ograniczeniach postanowili się wyszaleć, puściły wszelkie hamulce, wyglądało to ryzykownie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Karnkowski o wydarzeniach, które miały miejsce w Zakopanem w ostatni weekend.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce pandemia COVID-19 społeczeństwo Zakopane Polskie Radio 24 Michał Rachoń Tatry

Tłumy turystów w Zakopanem. Grzędziński: młodzi ludzie opóźniają powrót do normalności

- Jeśli ktoś próbuje mówić, że w jednym miejscu wirus jest mniej lub bardziej aktywny, jest na bakier z logiką. To hipokryzja, jeśli w jednym miejscu i w jednym czasie mamy takie skupisko młodych jak na Krupówkach - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Grzędziński ("Wprost"). Gośćmi audycji byli również Miłosz Lodowski (publicysta) oraz Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce pandemia COVID-19 społeczeństwo Zakopane Jacek Liziniewicz Dorota Kania Polskie Radio 24

"Efekt będzie widoczny w ciągu następnych 10-14 dni". Kraska o tłumach w Zakopanem

- Widzieliśmy, co się działo w weekend w Zakopanem. Efekt nieprzestrzegania tych reguł będzie widoczny w ciągu następnych 10-14 dni. To na pewno będzie miało swój "owoc" - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus pandemia epidemia COVID-19 społeczeństwo Waldemar Kraska Ministerstwo Zdrowia Piotr Gociek Sygnały Dnia POLSKA Zakopane

"Robili wszystko, żeby zburzyć cały system luzowania". Prof. Gut o zachowaniu turystów w Zakopanem

- Miałem wrażenie, że jest to spotkanie grupy walczącej o obostrzenia. Wszystko robili, żeby zburzyć cały system luzowania. (…) Ci ludzie działają na swoją własną szkodę. Marząc o poluzowaniach, działają na rzecz obostrzeń - powiedział w TVP Info wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Skomentował w ten sposób zachowanie turystów w Zakopanem w czasie minionego weekendu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce Zakopane COVID-19 epidemia

Tańczące tłumy na Krupówkach. Publicysta: nie chodziło o bunt, a o chęć zabawy

- Przestrzegałbym przed nadawaniem wydarzeniom w Zakopanem wielkich znaczeń, ponieważ prawda jest taka, że na weekend jedzie się tam w określonym celu. Po to, żeby się wyszumieć - powiedział o sytuacji w Zakopanem po zniesieniu obostrzeń Adam Buła, publicysta "Polska Times". Gościem "Debaty dnia" był także Piotr Semka.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane pandemia Koronawirus w Polsce COVID-19 hotel restauracja zabawa dystans społeczny POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24