Polskie Radio
Section05
Zakopane

Nowy termin 12H Slalom Maratonu Zakopane. Zapraszamy 4 lutego

Warunki atmosferyczne uniemożliwiły organizatorom rozegranie 12H Slalom Maratonu w zaplanowanym terminie, ale dzięki determinacji i zaangażowaniu wielu osób udało się przesunąć wydarzenie na 4 lutego 2023 roku. Serdecznie zapraszamy miłośników białego szaleństwa do wsparcia dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością poprzez czynne uczestnictwo w zawodach na Stacji Narciarskiej Polana Szymoszkowa.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane narty aktywność fizyczna niepełnosprawność

Zakopianka: Niemal 2,5 tys. przekroczeń prędkości w drugim miesiącu funkcjonowania tunelu

- 2 tys. 448 przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości zarejestrował odcinkowy pomiar prędkości pojazdów w tunelu trasy S7, czyli popularnej Zakopianki, w drugim miesiącu funkcjonowania przeprawy. To o 478 mniej niż w pierwszym miesiącu po otwarciu tunelu – poinformowała rzeczniczka Głównej Inspekcji Transportu Drogowego Monika Niżniak.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA GDDKiA ministerstwo infrastruktury infrastruktura Zakopianka tunel fundusze unijne Zakopane Radio kierowców Polskie Radio Kierowców

"To był zaszczyt". Tomasz Kot o występie w filmie "Niebezpieczni dżentelmeni"

Do kin wszedł film "Niebezpieczni dżentelmeni" w reżyserii Macieja Kawalskiego. - To była jedna z ważniejszych prac, jaka mi się przydarzyła - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Kot, który wcielił się w rolę Tadeusza Boya-Żeleńskiego. W filmie zagrali również Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn i Wojciech Mecwaldowski.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Joanna Sławińska Zakopane Tomasz Kot

Kto jest kim w komedii "Niebezpieczni dżentelmeni"?

"Niebezpieczni dżentelmeni" to fikcyjna kryminalna fabuła, lecz prawie każda postać przedstawia autentyczną osobę. Prawdziwy jest też kontekst epoki - w 1914 roku w Zakopanem i okolicach naprawdę można było spotkać największych artystów XIX i XX wieku oraz polityków, którzy mieli decydujący wpływ na historię Europy Środkowo-Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  Joseph Conrad Tadeusz Boy-Żeleński Bronisław Malinowski Stanisław Ignacy Witkiewicz Józef Piłsudski Włodzimierz Lenin Zofia Stryjeńska Maria Pawlikowska-Jasnorzewska Karol Szymanowski Artur Rubinstein Kazimierz Przerwa-Tetmajer Zakopane Dagny Przybyszewska Stanisław Przybyszewski Stanisław Witkiewicz Tatry 1914 historia Polski HISTORIA kino film polski I wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne Galicja

Wytwórnia narkotyku? "Niebezpieczni dżentelmeni" i prawda o Zakopanem

Akcja "Niebezpiecznych dżentelmenów" rozgrywa się w 1914 roku w Zakopanem. W tamtej epoce miejscowość ta była uzdrowiskiem, oazą wolności, "duchową ojczyzną Polski", plenerowym salonem literackim, a także fabryką tajemniczej substancji - "zakopianiny".
Zobacz więcej na temat:  Zakopane Tytus Chałubiński Stanisław Staszic Tatry Podhale historia Polski HISTORIA góry niepodległość Niepodległa Młoda Polska Stanisław Ignacy Witkiewicz Tadeusz Boy-Żeleński Bronisław Malinowski Józef Piłsudski Stefan Żeromski

136. urodziny Karola Stryjeńskiego. Miłośnika Zakopanego i męża słynnej Zofii

Karol Stryjeński urodził się 19 stycznia 1887 roku. Był dydaktykiem, przedstawicielem polskiej sztuki dekoracyjnej, a także utalentowanym architektem, autorem między innymi projektu Wielkiej Krokwi. Zapamiętany został jednak przede wszystkim dzięki swojej burzliwej relacji z żoną, znaną malarką Zofią Stryjeńską. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA architektura SZTUKA Zakopane Warszawa Tatry Zofia Stryjeńska sztuka ludowa

TYLKO U NAS Królestwo mistrza Stocha. Tak wygląda Kamiland [WIDEO]

- Często były pytania, gdzie są te wszystkie trofea, co Kamil z nimi robi? Często spoczywały gdzieś w czeluściach, ukryte w piwnicy. Tutaj udało się skumulować wszystko w jednym miejscu - mówi nam Adam Bilan. Przy okazji wizyty w Zakopanem podczas Pucharu Świata w skokach narciarskich nie mogliśmy sobie odmówić odwiedzenia Kamilandu - niesamowitej galerii, która przedstawia życiorys mistrza - Kamila Stocha.
Zobacz więcej na temat:  SPORT sporty zimowe Skoki narciarskie PŚ w skokach 2022/2023 Zakopane Kamil Stoch opinie

Puchar Świata w skokach narciarskich. Jedynka w Zakopanem

Za nami niedzielne zmagania skoczków narciarskich w Zakopanem. Tym razem skoczkowie wystartowali w konkursie indywidualnym. Sportowe emocje na żywo pojawiały się w relacjach dziennikarzy radiowej Jedynki. Dawid Kubacki zajął drugie miejsce w zawodach Pucharu Świata w Zakopanem. Polak, który zdecydowanie prowadził po pierwszej serii, przegrał z Norwegiem Halvorem Egnerem Granerudem. 
Zobacz więcej na temat:  Kamil Stoch Zakopane Dawid Kubacki Piotr Żyła Paweł Wąsek

Granerud o skoku Kubackiego. "Jury popełniło błąd"

Halvor Egner Granerud wygrał zawody w Zakopanem po świetnym skoku w drugiej serii. Norweg wyprzedził Dawida Kubackiego, który swoją próbę oddał w bardzo trudnych warunkach. Wicelider Pucharu Świata twierdzi, że jury konkursu popełniło błąd, dając Polakowi zielone światło przy tak silnym wietrze.
Zobacz więcej na temat:  SPORT PŚ w skokach 2022/2023 Skoki narciarskie sporty zimowe Dawid Kubacki Halvor Egner Granerud Zakopane

Życiowy wynik Habdasa. "To chyba nie przypadek"

Niedzielne zawody na Wielkiej Krokwi w Zakopanem były bardzo udane dla Jana Habdasa. 19-letni polski skoczek zajął 21. miejsce i zdobył pierwsze w karierze punkty Pucharu Świata. - Wyczekiwana trzydziestka i to jeszcze w Zakopanem... Jest pięknie, szkoda, że ten drugi skok nie był taki, jaki powinien być - mówił po konkursie Jan Habdas, który spokojnie podszedł do swojego życiowego wyniku. 
Zobacz więcej na temat:  SPORT sporty zimowe Skoki narciarskie PŚ w skokach 2022/2023 Zakopane

Przeciągnięcie i korkociąg. Fachowa analiza Kubackiego

- Jest takie coś, jak prędkość przeciągnięcia w każdym statku powietrznym i jak się ją przekroczy, to statek powietrzny nagle traci całą siłę nośną i przeważnie się wkręca w korkociąg. I porównując my tutaj na skoczni po prostu bardzo zaczynamy się zbliżać do spadu, a różnica ta może być właśnie 1km/h - analizował swoje skoki w Zakopanem Dawid Kubacki, który zajął drugie miejsce w niedzielnym konkursie Pucharu Świata na Wielkiej Krokwi.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Skoki narciarskie sporty zimowe PŚ w skokach 2022/2023 Zakopane Dawid Kubacki

Kubacki wyrozumiały wobec jury. "Nie robili po złości"

Dawid Kubacki zajął drugie miejsce w niedzielnym konkursie Pucharu Świata na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Sporo kontrowersji wzbudził fakt, że w drugiej serii został puszczony w bardzo złych warunkach wietrznych. - Ten sport taki jest. Czasem są łzy szczęścia, a czasem łzy rozpaczy - powiedział lider Pucharu Świata na konferencji prasowej po zawodach. 
Zobacz więcej na temat:  SPORT Skoki narciarskie sporty zimowe PŚ w skokach 2022/2023 Zakopane Dawid Kubacki