Polskie Radio
Section05

Zakopane

"Zakopane artystek". Natalia Budzyńska portretuje kobiety, które współtworzyły stolicę Tatr

Zakopane, polskie Tatry, góry, ten niepowtarzalny klimat często stawał się inspiracją dla wielu artystów. Natalia Budzyńska w swojej książce "Zakopane artystek" przedstawia portrety malarek, aktorek, rzeźbiarek, tancerek, literatek, bez których Zakopane jakie znamy dziś, nigdy by nie powstało. 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Maciej Piotrowski literatura książki Helena Modrzejewska Maria Konopnicka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska poezja

Dni Architektury Drewnianej. "To okazja na otwarcie swoich drzwi i podzielenie się historią"

Organizowane po raz drugi Dni Architektury Drewnianej odbędą się w sierpniu. Główną ideą projektu jest upowszechnianie tego wyjątkowego elementu kultury poprzez nieodpłatne udostępnienie zabytkowych obiektów szerokiej publiczności. Jest to więc święto właścicieli, użytkowników oraz opiekunów obiektów drewnianych. O szczegółach tego wyjątkowego wydarzenia opowiedziała Anna Śmigielska z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka architektura Anna Śmigielska Jakub Kukla Dni Architektury Drewnianej

Magiczne zakątki Tatr. "Lato z Radiem" zawitało do Zakopanego

"Lato z Radiem" zainaugurowało swoją wakacyjną trasę. Tym razem Polskiemu Radiu towarzyszy Telewizja Polska, a pierwszym przystankiem stała się stolica polskich Tatr. Podczas plenerowej audycji z Równi Krupowej rozmawialiśmy nie tylko o atrakcjach Zakopanego, ale również m.in. o folklorze, tradycjach oraz bezpieczeństwie w górach.  
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Lato z Radiem folklor koncerty Tatry kultura ludowa górale góralska muzyka Lato z Radiem 2024 TOPR Hanka Rybka

Koncerty, konkursy i cała moc atrakcji prosto z Zakopanego. Rusza trasa "Lato z Radiem i Telewizją Polską"

Osiem tygodni, osiem miast, osiem rodzinnych pikników i koncertów - rusza wakacyjna trasa "Lato z Radiem i Telewizją Polską". Inaugurujący trasę koncert już dziś w Zakopanem, a wystąpią na nim wielkie gwiazdy polskiej sceny muzycznej. - Startujemy punktualnie o godz. 20.00 w telewizyjnej Dwójce. Naprawdę będzie się działo - zapowiada Grzegorz Dobek. 
Zobacz więcej na temat:  Lato z Radiem telewizja publiczna wakacje Lato z Radiem 2024 Sława Bieńczycka Grzegorz Dobek TVP Daniel Wydrych Karolina Rożej Polskie Radio

Od Juraty do Zaleszczyk – 10 najpopularniejszych kurortów II Rzeczpospolitej

Zamożniejsi obywatele II Rzeczpospolitej wypoczynek w rodzimych kurortach postrzegali nie tylko jako sposób spędzania wolnego czasu, ale wręcz jako patriotyczny obowiązek. Mapa przedwojennej Polski usiana była uzdrowiskami, oto najsłynniejsze z nich.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II Rzeczpospolita II RP wakacje wypoczynek kurort Hel władysławowo Józef Haller Jan Kiepura Krynica Kazimierz Dolny Zaleszczyki magazyn wakacyjny wakacje 2021

Zakopiański Festiwal Literacki 2024. Kto wrócił do krainy dzieciństwa i jako dorosły zmierzył się z Tatrami?

- Jesteśmy alternatywą dla tych, którzy mają ochotę zaszyć się i trochę poobcować z literaturą - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bożena Gąsienica, dyrektorka Miejskiej Biblioteki w Zakopanem, o Zakopiańskim Festiwalu Literackim. Kto sięgnął po tegoroczną Nagrodę Literacką Zakopanego?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Zakopiański Festiwal Literacki Bożena Gąsienica Agnieszka Jurczyńska-Kłosok

Poznajesz te miejsca? Tatry i Pieniny sprzed ponad wieku

3 lipca 1837 roku urodził się Awit Szubert – jeden z pierwszych, który utrwalił na fotografii tatrzańskie i pienińskie widoki. Dzięki tym zdjęciom możemy się dziś m.in. przekonać, jak wyglądał Czortszyn na długo przed powstaniem Jeziora Czorsztyńskiego, czy na szczycie Sokolicy rosła już słynna sosna, czym jeżdżono do Morskiego Oka i jak prezentowała się Dolina Kościeliska prawie 150 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  Tatry pieniny góry fotografia HISTORIA