X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Zofia Kossak- Szczucka - wybitna pisarka, organizatorka pomocy Żydom w okupowanej przez Niemcy Polsce

25.09.2019 15:51
Zofia Kossak-Szczucka, powieściopisarka i publicystka, współzałożycielka Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Za tę działalność została odznaczona pośmiertnie medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. Uczestniczka Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Zofia Kossak-Szczucka, wybitna pisarka, organizatorka pomocy Żydom w okupowanej Polsce [posłuchaj]
Powitanie powracającej w 1957 r. do Polski Zofii Kossak-Szczuckiej
Powitanie powracającej w 1957 r. do Polski Zofii Kossak-Szczuckiej Foto: PAP/CAF

Zofia Kossak-Szatkowska primo voto Szczucka urodziła się w 1889 roku w Kośminie nad Wieprzem. Dzieciństwo i młodość spędziła na Lubelszczyźnie i na Wołyniu, gdzie przeżyła wydarzenia rewolucji bolszewickiej. Swoje wspomnienia z tego okresu opisała w „Pożodze”, która jednocześnie stała się jej udanym debiutem literackim.

Po śmierci męża, Stefana Szczuckiego, osiadła w 1923 roku w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim, gdzie ponownie wyszła za mąż w 1925 roku za Zygmunta Szatkowskiego. W okresie międzywojennym, w Górkach Wielkich rozwinęła  twórczość literacką. Powstały książki poświęcone Śląskowi, utwory dla dzieci i młodzieży, opowieści hagiograficzne i przede wszystkim wielkie powieści historyczne. Wśród nich trylogia: „Krzyżowcy”, „Król trędowaty” i „Bez oręża”, tłumaczona na 16 języków, przyniosła jej rozgłos i nagrody.

Lata okupacji Zofia Kossak-Szatkowska spędziła w Warszawie. Zaangażowana w pracę konspiracyjną, redagowała podziemną prasę, była współzałożycielką Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Za tę działalność została odznaczona pośmiertnie  medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. 

Przeżyła obóz koncentracyjny Auschwitz -Birkenau, a potem Pawiak, gdzie została skazana na śmierć. Uwolniona w lipcu 1944 roku dzięki staraniom władz podziemia, wzięła udział w Powstaniu Warszawskim.

Po wojnie wyjechała do Anglii. Razem z mężem pracowała w trudnych warunkach na farmie w Kornwalii. Na emigracji  powstało m.in. wysoko cenione przez zagranicznych krytyków i czytelników „Przymierze „ i  „Dziedzictwo” cz. I. W 1957 roku Zofia Kossak powróciła do Polski. W Górkach Wielkich  spędziła ostatni okres swego życia oddając się pracy literackiej. Jako publicystka współpracowała przede wszystkim z prasą katolicką. W 1964 była jedną z sygnatariuszy "Listu 34", w którym przyłączyła się do protestu pisarzy w obronie swobody wypowiedzi. Zmarła w 1968 roku.

Zofia Kossak-Szczucka znalazła się w gronie pośmiertnie odznaczonych Orderem Orła Białego. W 2018 roku prezydent Andrzej Duda uhonorował w ten sposób 25. wybitnych Polaków „zasłużonych dla chwały, dobra i pożytku RP”.

W naszym programie o Zofii Kossak-Szczuckiej mówi dr Joanna Jurgała-Jureczka, historyk literatury, autorka  znakomitych książek poświęconych znanemu, artystycznemu rodowi Kossaków.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Teksty czyta Krzysztof Dumała.

Do wysłuchania audycji zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

Zobacz więcej na temat: Senat Zofia Kossak