X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Andrzej Małkowski - działacz niepodległościowy, jeden z głównych twórców i teoretyków harcerstwa

07.12.2019 09:00
Andrzej Małkowski był żołnierzem Legionów Polskich, propagatorem skautingu na ziemiach polskich i wśród emigracji, jednym z twórców harcerstwa
Audio
  • Wybitni Polacy II RP - Andrzej Małkowski, założyciel ruchu skautowego [posłuchaj]
Andrzej Małkowski
Andrzej Małkowskiźródło: ZHP

Andrzej Juliusz Małkowski urodził się 31 października 1888 roku w Trębkach, w rodzinie ziemiańskiej. W jego domu pielęgnowano tradycje patriotyczne i żołnierskie.

Studiował na Politechnice lwowskiej, a następnie na Uniwersytecie Jana Kazimierza, którego nie ukończył. Należał do organizacji młodzieży niepodległościowej "Zarzewie" i Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.

W roku 1909, jako elew Armii Polskiej, otrzymał polecenie przetłumaczenia książki "Scouting for boys" - podręcznika twórcy skautingu Roberta Baden-Powella.

Na podstawie oryginalnej książki Andrzej Małkowski przygotował publikację "Scouting jako system wychowania młodzieży", a zainspirowany myślą Baden-Powella zajął się propagowaniem skautingu na ziemiach polskich. Małkowski wszedł w skład pierwszej Komendy Skautowej, a następnie Naczelnej Komendy Skautowej we Lwowie, wydawał także magazyn "Skaut", nowy ruch traktując jako metodę odrodzenia polskiej młodzieży.

Po wybuchu I wojny światowej wstąpił na krótko do Legionów Polskich, następnie zakładał drużyny skautowe wśród polskich emigrantów, służył w armii kanadyjskiej, po czym przeniesiono go do armii gen. Józefa Hallera. Zginął w trakcie misji wojskowej, gdy statek, którym podróżował trafił na minę.

O wkładzie Andrzeja Małkowskiego we współczesne polskie harcerstwo, opowiada prof. Grzegorz Nowik z Instytutu Studiów Politycznych PAN i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, harcmistrz i historyk harcerstwa, autor m.in. publikacji „Polskie związki skautowe i harcerskie 1909-1922”, współzałożyciel i przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Teksty czyta Krzysztof Dumała.

Do wysłuchania audycji zaprasza Przemysław Pawełek.