Polskie Radio
Section05
harcerstwo

Dzień Myśli Braterskiej. "Wtedy zawsze wieczorem spotykamy się przy ogniu"

22 lutego skauci i harcerze na całym świecie obchodzą święto przyjaźni - Dzień Myśli Braterskiej. Ma on przypominać o podstawowym założeniu ruchu skautowego, jakim jest braterstwo. Święto symbolizuje solidarność między ludźmi niezależnie od koloru ich skóry, narodowości, wyznania, pochodzenia czy wieku. Prezydent Andrzej Duda mówił podczas spotkania z harcerzami z okazji tego dnia, że duch harcerski buduje i kształtuje osobowość. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA harcerstwo społeczeństwo pomoc Ukraina Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej Przemysław Goławski

Przygoda, której się nie zapomina. O harcerstwie w Dniu Myśli Braterskiej

Rozpalanie ognisk, budowa szałasów, posługiwanie się mapą i orientacja w terenie, gra na instrumentach, pierwsza pomoc … to tylko kilka najpopularniejszych zajęć, w jakich udział biorą harcerze. A czym jeszcze się zajmują, jakie mają stroje, zadania i czy harcerstwo to życiowa przygoda? O tym powiemy w "Popołudniku", w Dniu Myśli Braterskiej, 22 lutego.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom Zbigniew Kozłowski radio dla dzieci harcerstwo Przygody w PRD przyroda

TYLKO U NAS Bez nich nie byłoby WOŚP. Harcerze towarzyszą Orkiestrze od samego początku

Wyposażeni w czerwone serduszka, specjalne puszki i identyfikatory. Na ulicach łatwo ich rozpoznać. Wolontariusze są z WOŚP od samego początku. Od 32 lat zbierają pieniądze i działają w sztabach. Wśród nich są także harcerze. Dlaczego chcą pomagać i co ich motywuje? Rozmawialiśmy z druhami z grójeckiej drużyny "Rysy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wolontariat harcerstwo dobroczynność pomoc WOŚP WOŚP 2024

Ryszard Kaczorowski. "To był człowiek, który nie grał. Jego życie było służbą"

Działacz społeczny, harcmistrz, komendant chorągwi Szarych Szeregów, a przede wszystkim ostatni prezydent RP na uchodźstwie. Jego życie obfituje w daty i wydarzenia symboliczne. 104 lata temu, 26 listopada 1919 roku, urodził się Ryszard Kaczorowski. 
Zobacz więcej na temat:  emigracja harcerstwo HISTORIA Kazimierz Sabbat Lech Wałęsa Londyn Monte Casino Ryszard Kaczorowski Smoleńsk 2022 Smoleńsk 2021 katastrofa w Smoleńsku

Prezydent Duda: u harcerzy wolna, niepodległa Polska zawsze była na pierwszym miejscu

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego otwarcia Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego w Krakowie przypomniał, że historia polskiego harcerstwa była bohaterska, ale czasami też tragiczna. Podziękował wszystkim zaangażowanym w powstanie muzeum i podkreślił, że dzięki niemu więcej osób pozna historię polskiego ruchu harcerskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kraków prezydent Andrzej Duda harcerstwo społeczeństwo