X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu wielkim sukcesem Polski

09.07.2019 12:01
W Poznaniu obecni byli m.in. kanclerz Niemiec, premierzy Francji i Wielkiej Brytanii oraz premier i prezydent Polski. Inicjatywa służy wspieraniu integracji państw Bałkanów Zachodnich z UE
Audio
  • W magazynie m.in. o tym jak NATO zamierza odpowiedzieć na wyjście Rosji z traktatu INF, 450-leciu Unii Lubelskiej oraz książce "Ochotnik", poświęconej rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu [posłuchaj]
Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych
Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych Foto: Tymon Markowski/MSZ

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy przebieg konferencji klimatycznej w Warszawie. O walce z negatywnymi skutkami zmian klimatu rozmawiali w stolicy przedstawiciele kilkunastu krajów świata. Powitał ich prezydent Andrzej Duda.

Mówimy również o Szczycie Bałkanów Zachodnich w Poznaniu. 

W wydarzeniu, które odbyło się na na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, uczestniczyli przedstawiciele krajów biorących udział w procesie berlińskim - inicjatywie służącej wspieraniu integracji sześciu państw regionu Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską. W stolicy Wielkopolski obecni byli m.in. kanclerz Niemiec, premierzy Francji i Wielkiej Brytanii oraz premier i prezydent Polski.  W Poznaniu spotkali się  też ministrowie spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych oraz gospodarki, odbyło się też forum społeczeństwa obywatelskiego oraz forum biznesu.

Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych, zapewnił, że Polska jest rzecznikiem spraw Bałkanów Zachodnich w UE, czego potwierdzenia można szukać również w programie poznańskiego szczytu.

- Wymiernym dowodem jest to, że dzień kluczowy - kulminacja obrad w piątek rozpoczęła się od śniadania premiera Mateusza Morawieckiego z premierami państw Bałkanów Zachodnich - jeszcze przed głównymi obradami. To ma być sygnał z naszej strony, że my jesteśmy rzecznikiem tych krajów, który promuje ich przystąpienie do Unii Europejskiej - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.

 

 

 

W naszej audycji także informacje o jubileuszu Radia znad Wilii. Ta jedyna polska rozgłośnia na Litwie,  obchodziła 27. rocznicę założenia. Stacja nadaje program w języku polskim siedem dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Radio Znad Wilii, wspólnie z uruchomionym kilka lat temu portalem internetowym, wspiera wszelkie inicjatywy Polaków na Litwie. Jest też patronem medialnym wielu przedsięwzięć kulturalnych i rozrywkowych w Wilnie. Stacja ściśle współpracuje też z Polskim Radiem dla Zagranicy. O szczegółach informuje Kamil Zalewski.

W magazynie także o wizycie Salonu Poezji, Muzyki i Teatru z Toronto w Warszawie. 

Salon Poezji, Muzyki i Teatru powstał w 1991 roku z inicjatywy Marii Nowotarskej i Jerzego Pilitowskiego. W trakcie swojej działalności teatr wyprodukował ponad 100 spektakli i odbył blisko 300 podróży, prezentując przedstawienia w całej Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach Europy.

Salon Poezji, Muzyki i Teatru ma w repertuarze sztuki teatralne Kazimierza Brauna z cyklu "Wielkie Polki-Emigrantki", spektakle poetycko-muzyczne, przedstawienia o charakterze musicalowym i rewiowym, mniejsze inicjatywy kulturalne, coroczne serenady oraz liczne podróże, dzięki którym Salon może być śmiało nazwany "Teatrem bez granic". Główne role w spektaklach teatru grają dwie wybitne aktorki - Maria Nowotarska i Agata Pilitowska.

Salon Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego, jest jedynym teatrem emigracyjnym na świecie, prezentującym premierowe spektakle powstające specjalnie dla niego. "Teatr ten jest swego rodzaju fenomenem. Został stworzony bez uchwał i nominacji, bez budżetów, rozdzielników i funduszy, bez lokalu i dyrekcji. Podstawą jego narodzin, przetrwania i sukcesu jest entuzjazm Marii Nowotarskiej. Ten teatr jest elementem naszej kultury. Nie, nie kultury emigracyjne, kultury polskiej" - tak o Salonie Poezji, Muzyki i Teatru z Toronto napisał Henryk Dasko.

– Nasza działalność nie ogranicza się jedynie do Toronto. Cały zespół teatru swoją pracą chce podtrzymywać możliwość obcowania z polską kulturą. Dążymy również do kultywowania naszej narodowej tradycji, nie tylko wśród Polaków. Musimy w to włożyć naprawdę dużo pracy. Podziękowaniem jest dla nas bardzo serdeczne przyjęcie ze strony publiczności, co dodaje nam mnóstwo siły i zapału do dalszej działalności – mówi Maria Nowotarska.

W naszym programie również audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP", poświęcona Władysławowi Reymontowi, jednemu z najwybitniejszych i najpoczytniejszych prozaików polskich, laureatowi Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, społecznikowi i działaczowi patriotycznemu.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.