X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ruszyła kampania "Jest nas 60 milionów". Promocja Polski i Polaków na całym świecie

03.08.2019 09:24
Porozumienie w tej sprawie podpisali w Polskim Radiu m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezydencki minister Adam Kwiatkowski i szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Celem kampanii jest przekazywanie Polakom mieszkającym w kraju informacji o codzienności tych, którzy z Polski wyemigrowali.
Audio
  • W magazynie m.in. o obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, o akcji "BohaterOn. Włącz historię" oraz o kampanii "Jest nas 60 milionów" [posłuchaj]
Polonia we Włoszech. Zdjęcie ilustracyjne
Polonia we Włoszech. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Michał Józefaciuk/Kancelaria Senatu

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy  o obchodach 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Między innymi o przyjętej przez aklamację  sejmowej uchwale upamiętniającej 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. "Sejm RP składa najwyższy hołd i wyraża szacunek dla wszystkich bohaterów Powstania Warszawskiego" - napisano w dokumencie. 

Naszym gościem jest też uczestnik bohaterskiego zrywu stolicy - pułkownik Edmund Baranowski, pseudonim "Jur", który dzieli się wspomnieniami z walk o Warszawę.

Zachęcamy również do udziału w akcji "BohaterOn. Włącz historię" mającej na celu upamiętnienie Powstańców Warszawskich. Już po raz czwarty każdy, kto chce uhonorować uczestnika walk o stolicę, może to zrobić wysyłając kartkę lub list w ramach trwającej od 1 sierpnia do 2 października akcji. W tym roku nie będą jednak dostępne bezpłatne pocztówki, ale organizatorzy zachęcają do własnoręcznego wykonania kartki lub napisania listu i przesłania na adres: Fundacja Sensoria, ul. Ołtaszyńska 7, 53-010 Wrocław. Kartkę, list bądź pracę artystyczną można wysłać do konkretnego powstańca, ale można ją wysłać bez konkretnego adresata. Kampanię "BohaterOn" realizują od 2016 r. Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria z Wrocławia.

W audycji opowiadamy też o szczegółach kampanii "Jest nas 60 milionów". Jej celem jest przekazanie w kraju informacji o życiu Polonii oraz informowanie Polaków za granicą o tym jak zmienia się ich ojczyzna. Porozumienie w tej sprawie podpisali w Polskim Radiu m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, prezydencki minister Adam Kwiatkowski i szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański

Marszałek Stanisław Karczewski podkreślił, że kampania "Jest nas 60 milionów" jest dla wszystkich. Zapowiedział, że będzie ją wspierał w mediach społecznościowych. - Będziemy poznawać się, chwalić się tym jak się rozwijamy i poznawać Polonię oraz budować mosty. Mam nadzieję, że po tych mostach bardzo dużo Polaków będzie przyjeżdżało i wracało do Polski - powiedział marszałek Senatu. Minister w Kancelarii Prezydenta, Adam Kwiatkowski ma nadzieje, że kampania przyczyni się do popularyzacji wiedzy o Polakach. - Mamy się czym chwalić. Nie tylko tym, że jest nas 60 milionów, ale tym, jak te 60 milionów ludzi zaistniało w historii miejsc, w których się znaleźli - podkreślił.

W Polakach rozsianych po całym świecie, pracujących w szerokim sektorze technologicznym i startupowym, drzemie ogromny potencjał - wynika z badania Fundacji PLUGin, która wraz z Muzeum Emigracji w Gdyni przedstawiła wyniki badań "E-MIGRACJA. Polska Diaspora Technologiczna". Celem projektu było zidentyfikowanie, zbadanie i opisanie polskiej „diaspory technologicznej", którą badacze nazwali “e-Migracją”. To Polacy rozsiani po całym świecie - osoby, które pracują w szeroko rozumianej branży innowacji i nowoczesnych technologii, począwszy od programistów, przez start-upowców, innowatorów, aż po np. artystów, kuratorów kultury czy biznesmenów. Badaniem objęto Polaków, którzy wyemigrowali, osoby o polskich korzeniach oraz coraz liczniejszą grupę transmigrantów i nomadów, którzy realizują swoje kariery globalnie, ale nie podjęli decyzji o opuszczeniu kraju na stałe. Szczegóły w  rozmowie Ewy Plisieckiej.

W naszym programie również audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP", poświęcona Franciszkowi Żwirce i Stanisławowi Wigurze - pilotowi i konstruktorowi, ikonom polskiego lotnictwa okresu międzywojennego. Każdy miał za sobą inne doświadczenie, ale połączyła ich pasja do latania, dzięki której zwyciężyli międzynarodowe zawody, przynosząc Polsce i Polakom dumę.

Wraz z Kamilem Zalewskim przenosimy się też do Wilna, gdzie po raz pierwszy odbył się Piknik Ułański. Okazją do jego organizacji była setna rocznica wyzwolenia Wilna z rąk bolszewików. Dzięki piknikowi kultywowana jest też pamięć o trzynastym Pułku Ułanów Wileńskich.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.

Zobacz więcej na temat: Powstanie Warszawskie Senat