X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prezydent spotkał się w New Britain z przedstawicielami Polonii

28.09.2019 09:30
W czasie pobytu w USA, prezydent Andrzej Duda odwiedził jedną z najbardziej "polskich” miejscowości w Stanach Zjednoczonych. W New Britain, w stanie Connecticut, prezydent uczestniczył w polskiej mszy, a w miejscowym parku spotkał się z przedstawicielami Polonii.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w USA i spotkaniu z Donaldem Trumpem oraz Polonią, o uroczystościach ponarskich i książce "Marsz, marsz Batory" [posłuchaj]
Para prezydencka, Andrzej i Agata  Duda w New Britain
Para prezydencka, Andrzej i Agata Duda w New Britain Foto: Grzegorz Jakubowski/KPRP

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych i spotkaniu z prezydentem Donaldem Trumpem oraz amerykańską Polonią.

Zniesienie wiz dla Polaków oraz dodatkowa liczba amerykańskich żołnierzy w naszym kraju. To tematy rozmów polskiego i amerykańskiego prezydenta w Nowym Jorku. Do spotkania przywódców doszło w przerwie odbywającego się tam Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Prezydent Andrzej Duda mówił, że polsko-amerykańska deklaracja wojskowa to najlepsza droga, by zapobiec kolejnym konfliktom. W uzgodnionym przez prezydentów obu państw w Nowym Jorku dokumencie zapisano zwiększenie liczby amerykańskiego personelu wojskowego w Polsce o 1000 osób. Polska będzie musiała zapewnić im odpowiednią infrastrukturę.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził też jedną z najbardziej "polskich” miejscowości w Stanach Zjednoczonych. W New Britain, w stanie Connecticut, prezydent uczestniczył w polskiej mszy, a w miejscowym parku spotkał się z przedstawicielami Polonii.

Prezydent w New Britain wręczył odznaczenia dwunastu Polakom i osobom polskiego pochodzenia zasłużonym dla Polonii. Wyróżnienia otrzymali między innym kombatanci, duchowni, przedsiębiorcy i harcerze. Andrzej Duda przekazał też biało-czerwone flagi kilkunastu polskim organizacjom i szkołom.

W programie także informacje o plebiscycie „Ambasador Polski”, który Koncern KGHM Polska Miedź zaprezentował w Stanach Zjednoczonych. Jego celem jest wyróżnienie osób przyczyniających się do budowania pozytywnego wizerunku Polski na świecie. Podczas ceremonii, która odbyła się w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku wręczono także nagrodę specjalną plebiscytu. Z dyrektorem do spraw projektów strategicznych KGHM Andrzejem Kensbokiem rozmawia Marek Wałkuski.

Relacjonujemy również uroczystości w Ponarach na Litwie. -To wileński Katyń - mówił w Ponarach pod Wilnem szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. W tych dniach odbyły się tam uroczystości upamiętniające pomordowanych w tym miejscu Polaków, Żydów oraz przedstawicieli innych narodowości. W latach 1941-1944 hitlerowcy razem z litewskimi kolaborantami zabili w lesie ponarskim około stu tysięcy osób. Relację przygotował Kamil Zalewski.

W Warszawie, w siedzibie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego otwarto plenerową wystawę "Wywiad i kontrwywiad Polskiego Państwa Podziemnego w starciu z V-1 i V-2". O ekspozycji mówił w trakcie inauguracji wystawy m.in. dr Tadeusz Krawczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Na otwarciu wystawy był Przemysław Pawełek.

W magazynie mówimy też o przygotowaniach do złożenia wniosku o wpisanie Stoczni Gdańskiej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i o promocji w Kanadzie książki o naszym transatlantyku, "Marsz, marsz Batory".

W cyklu "Wybitni Polacy II RP" przypominamy postać Zofii Kossak-Szczuckiej, wybitnej powieściopisarki, organizatorki pomocy Żydom w okupowanej przez Niemcy Polsce, uczestniczki powstania warszawskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.