Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 06.09.2019

06.09.2019 16:35
W tym wydaniu: niepewna sytuacja w Wielkiej Brytanii i obawy UE w sprawie brexitu, podsumowanie XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy, a także coraz lepsze relacje polsko-litewskie
Audio
Borish Johnson w Wakefield
Borish Johnson w WakefieldPAP/EPA/DARREN STAPLES / POOL

TRUDE POCZĄTKI BORISA JOHNSONA

W Brukseli nastroje w sprawie brexitu nie są najlepsze. Mimo buntu brytyjskiego parlamentu, który zablokował możliwość wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii bez porozumienia, europejskie instytucje nadal przygotowują się na twardy brexit 31 października. Rokowania negocjatorów z Brukseli i Londynu, które zostały wznowione po wakacjach, na razie nie przyniosły rezultatu. Premier Boris Johnson domaga się zmian w umowie o wyjściu, ale 27. nie chce się na to zgodzić. 

Po dwóch porażkach w Izbie Gmin, brytyjski premier Boris Johnson nie zdołał doprowadzić do przedterminowych wyborów. Wcześniej, w wyniku buntu posłów, utracił możliwość postawienia na twardy brexit. Przyśpieszone wybory to jednak ciągle prawdopodobny scenariusz na Wyspach: "Ja nie chcę wyborów, opinia publiczna i kraj - też nie. Ale Izba nie pozostawia nam innej opcji niż pozwolić, by to obywatele zdecydowali, kto powinien być ich premierem."

"To pierwszy raz, gdy opozycja udziela wotum zaufania rządowi" - deklarował premier tuż po głosowaniu , ale większość analityków spodziewa się, że do podobnego głosowania dojdzie w Izbie Gmin po raz kolejny. Przegłosowana ustawa zakazująca premierowi twardego brexitu trafi teraz do Izby Lordów. Prace to formalność, choć można je opóźniać. Z opozycji płyną sygnały, że gdy lordowie zakończą prace, a blokada twardego brexitu stanie się prawem, będzie to gwarancja, jakiej chcą przeciwnicy premiera. Wtedy wyraziliby już zgodę na przedterminowe wybory. Większość analityków spodziewa się, że ich rozpisanie to kwestia tygodni.

TEGOROCZNE FORUM EKONOMICZNE W KRYNICY ZA NAMI

Innowacyjność i edukacja były jednymi z ważniejszych tematów tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy. W programie znalazło się 6 sesji plenarnych oraz ponad 200 paneli i dyskusji. Imprezę, która dobiegła końca, zorganizowano już po raz 29.

Wymiana poglądów i doświadczeń to podstawy cel krynickiego spotkania. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju mówi, że przedsiębiorcy mogli liczyć na dostęp do wielu ważnych i praktycznych informacji. W tym roku budżet programu wynosi 2,5 miliarda złotych. "Równie ważne jest inwestowanie w edukację, w tym zawodową" - przekonuje Paweł Poszytek, szef Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Podczas forum przyznawane są też nagrody. Człowiekiem Roku został premier Mateusz Morawiecki.

Premier powiedział, że prowadzona przez rząd polityka gospodarcza umacnia narodową suwerenność i podmiotowość całego społeczeństwa. Mateusz Morawiecki podkreślił, że reformy mają służyć wszystkim, a nie jedynie wąskiej grupie uprzywilejowanych. Jako źródła sukcesu gospodarczego premier wskazał likwidację karuzel vatowskich, uszczelnienie podatków, inwestycje w nowe branże.

Forum Ekonomiczne w Krynicy Zdroju to największe wydarzeniu tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Wzięło w nim udział około 4 tysięcy osób z Polski i z zagranicy.

SPOTKANIE SZEFÓW DYPLOMACJI POLSKI I LITWY

Władze Litwy zgodziły się na polskie podręczniki do nauki języka polskiego w szkołach. Potwierdził to w Warszawie litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkevicius w czasie spotkania z polskim ministrem Jackiem Czaputowiczem.

Podręczniki dla polskich dzieci były do tej pory przygotowywane przez polonistów, którzy pracują na Litwie. Koszty opracowania książek były jednak wysokie, dlatego litewskie władze na początku roku wstępnie dopuściły podręczniki z Polski. Od 1 września z takich książek uczą się pierwszoklasiści, a w następnych latach podręczniki będą dostępne również dla starszych roczników.

Minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevicius oficjalnie potwierdził w Warszawie decyzję władz w Wilnie: “Cena litewskich podręczników jest bardzo wysoka. Trzeba było zatem znaleźć przejściowe rozwiązanie. Dlatego wdrożyliśmy takie właśnie rozwiązanie czyli znaleźliśmy podręczniki z Polski”.

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz poinformował, że taka decyzja jest zgodna z oczekiwaniami polskiego rządu.

Na Litwie działa obecnie 76 polskich szkół, w których uczy się około 12 tysięcy dzieci. Pierwszoklasiści dostali w tym roku ufundowane przez władze w Warszawie wyprawki oraz 500 złotych jednorazowego stypendium. Prócz tego, na Litwie jest ponad 80 przedszkoli z nauczaniem po polsku.
Linas Linkevicius jest gościem trwającej w Warszawie dorocznej narady polskich ambasadorów. W siedzibie MSZ z polskim ministrem Jackiem Czaputowiczem rozmawiał zarówno o relacjach obu krajów, jak i o sprawach Unii Europejskiej i NATO.

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Katarzyna Semaan.


Zobacz więcej na temat: Brexit relacje polsko-litewskie