Polskie Radio
Section05
relacje polsko-litewskie

Prezydent Duda: mamy nadzieję, że szczyt NATO w Waszyngtonie będzie zaproszeniem Ukrainy do Sojuszu

- Nie tylko rozumiemy, ale znakomicie wiemy jak bardzo dzisiaj Ukraina potrzebuję naszej zwartej, wspólnej polityki wsparcia i jak bardzo groźny jest odradzający się rosyjski imperializm – mówił w czwartek w Krynicy-Zdroju prezydent Andrzej Duda. O relacjach z Ukrainą mówił podczas wspólnej konferencji z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.
Zobacz więcej na temat:  Krynica prezydent relacje polsko-litewskie Ukraina NATO wojna na Ukrainie POLSKA polityka Litwa

Wiceszef MSW Litwy: rozważamy wspólnie z Polską zamknięcie granicy z Białorusią

- Litwa i Polska rozważają wspólne zamknięcie granicy z Białorusią w przypadku poważnych incydentów z udziałem żołnierzy rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera - oświadczył litewski wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramaviczius.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska granica Litwa relacje polsko-litewskie wschodnia flanka NATO wojna hybrydowa Grupa Wagnera Białoruś Rosja

"Spełnienie moich politycznych marzeń i śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego". Andrzej Duda o dobrych relacjach z Litwą

Prezydent Andrzej Duda powiedział w Jaszunach pod Wilnem, gdzie spotkał się ze społecznością polską, że obecne relacje polski z władzami Litwy są bardzo dobre. To - jak podkreślił polski prezydent - spełnienie politycznych marzeń zarówno jego, jak i jego mentora, świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Litwa Europa ŚWIAT Wilno relacje polsko-litewskie

Wizyta prezydenta Dudy w Wilnie. Przydacz: jednym z tematów rozmów będzie współpraca wojskowa

- Jak współpracujemy razem w tym regionie, to jesteśmy silniejsi, także wobec rosyjskiej agresywnej polityki. Taki jest cel tej wizyty - powiedział w TVP 1 szef prezydenckiego BPM Marcin Przydacz, nawiązując do relacji polsko-litewskich oraz wizyty Andrzeja Dudy w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Litwa Wilno Ukraina NATO Marcin Przydacz polityka relacje polsko-litewskie

IV Polsko-Litewska Rada Ministrów Obrony. Szef MON: rozmawialiśmy m.in. o wspólnych zakupach uzbrojenia

- Wraz z Litwą jesteśmy jednomyślni, jeśli chodzi o przeciwdziałanie próbom odbudowy imperium rosyjskiego przez Władimira Putina - podkreślił wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak. Jak przekazał, z litewskim ministrem obrony Arvydasem Anuszauskasem rozmawiał m.in. o wspólnych zakupach uzbrojenia.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa POLSKA Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej relacje polsko-litewskie polityka