Polskie Radio
Section05
relacje polsko-litewskie

Polska i Litwa nieustannie wspiera Ukrainę. Będą kolejne wizyty prezydentów w Kijowie

W prezydenckiej rezydencji na Mierzei Helskiej Andrzej Duda odbył dwudniowe konsultacje polityczne z Gitanasem Nausedą. Prezydenci Polski i Litwy planują ponownie udać się na Ukrainę, by spotkać się z przywódcą tego kraju Wołodymyrem Zełenskim - powiedział Polskiemu Radiu Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Gitanas Nauseda Andrzej Duda Jakub Kumoch Wołodymyr Zełenski Ukraina relacje polsko-litewskie

Polska i Litwa dalej będą wspierać Ukrainę. Kumoch zapowiada wizyty prezydentów w Kijowie

W prezydenckiej rezydencji na Mierzei Helskiej Andrzej Duda odbył dwudniowe konsultacje polityczne z Gitanasem Nausedą. Prezydenci Polski i Litwy planują ponownie udać się na Ukrainę, by spotkać się z przywódcą tego kraju Wołodymyrem Zełenskim - powiedział Polskiemu Radiu Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Gitanas Nauseda Andrzej Duda Jakub Kumoch Wołodymyr Zełenski Ukraina wojna 2022 serwis wschodni relacje polsko-litewskie ŚWIAT Europa

"Zaniepokoił nas pomysł reorganizacji". Jan Dziedziczak o polskich szkołach na Litwie

- Zaniepokoiła nas sytuacja pomysłu reorganizacji dwóch z czterech szkół polskich, w rejonie trockim, w którym mieszka blisko 30 procent Polaków. Stąd moja wizyta, chciałem się spotkać z gronem pedagogicznym i rodzicami - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak. Minister zaznaczył, że w obliczu brutalnej polityki Rosji, nie jest to dobry czas na tego typu konflikty. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Dziedziczak Europa Litwa Wilno relacje polsko-litewskie edukacja szkoła Polacy za granicą

Litwa: przyjęto ustawę o pisowni nielitewskich nazwisk. Dla Polaków to finał wieloletniej batalii

Sejm Litwy przyjął projekt ustawy o pisowni nielitewskich nazwisk w dokumentach tożsamości. Przepisy zalegalizują pisownię niektórych nazwisk alfabetem łacińskim w wersji oryginalnej. O możliwość zapisu nazwisk w oryginalnej formie walczyli od lat m.in. przedstawiciele mniejszości polskiej na Litwie, a także obywatelki Litwy, które wyszły za mąż za obcokrajowców.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Europa Polacy za granicą Polonia relacje polsko-litewskie

"Fizyczna zapora na granicy z Białorusią jest konieczna". Prezydent o presji migracyjnej

W wywiadzie dla telewizji TVP Wilno Andrzej Duda podkreślił, że obowiązkiem Polski, Litwy i Łotwy jest strzeżenie unijnej granicy "w sensie fizycznym". - Jeżeli trzeba tę fizyczną barierę tworzyć, to nie dlatego, że chcemy, ale dlatego, że taka jest konieczność - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Wilno Andrzej Duda prezydent relacje polsko-litewskie granica migracja kryzys migracyjny Unia Europejska Aleksander Łukaszenka

"Jeżeli nie będzie niezgodności z konstytucją". Prezydent poparł budowę zapory na granicy z Białorusią

- Nie dopuszczamy do nielegalnego przekraczania granicy Polski i UE. Mamy obowiązek strzec tej granicy - powiedział w wywiadzie dla litewskiej telewizji LRT prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że kryzys migracyjny został z premedytacją wywołany przez reżim Alaksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Litwa granica migracja kryzys migracyjny relacje polsko-litewskie

"Oba nasze kraje są przedmiotem ataku hybrydowego". Szef MON z wizytą na Litwie

W Wilnie trwa spotkanie Rady Prezydenckiej pod przewodnictwem prezydentów Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausdy z udziałem przedstawicieli ministerstw obrony i spraw zagranicznych obu krajów. Mariusz Błaszczak powiedział Polskiemu Radiu, że Polska i Litwa są przedmiotem ataku hybrydowego dokonywanego przez Białoruś.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak granica relacje polsko-litewskie Litwa Białoruś migracja Ministerstwo Obrony Narodowej polityka Polityka zagraniczna Polski siły zbrojne

Para prezydencka z wizytą na Litwie. Sprawdź plan jutrzejszych obchodów

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybyli w poniedziałek wieczorem na Litwę. Polski przywódca spotka się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, weźmie także udział w uroczystym posiedzeniu litewskiego Sejmu z okazji 230. rocznicy Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa relacje polsko-litewskie Wilno Andrzej Duda prezydent Agata Kornhauser-Duda Jakub Kumoch

"Mówimy jednym głosem w sprawach bezpieczeństwa". Wiceszef MSZ o relacjach polsko-litewskich

 - Państwa, które opierają swoje bezpieczeństwo również o Polskę powinny być bardziej elastyczne w sprawach na których nam zależy. Zależy nam na utrzymaniu kulturowej obecności Polski i prawidłowej polityce historycznej na wschód od naszych granic - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Litwa relacje polsko-litewskie Mateusz Morawiecki