Polskie Radio
Section05
Brexit

„Nie powinniśmy grać w Europę wielu prędkości”

- Nie powinniśmy grać w Europę wielu prędkości, bo jeśli przesadzimy, wektory zmienią kierunki, a wtedy możemy mieć takie efekty jak np. Brexit – powiedział w audycji Świat w Powiększeniu minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevicius. Odniósł się także do przyszłości Unii Europejskiej, relacji ze Wschodem i stosunków polsko-litewskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Brexit Litwa NATO

Na Wyspach króluje polityczny chaos. "Premier może odejść"

- Według jednej z gazet zabrakło ośmiu podpisów, by rozpocząć oficjalny proces odwoływania premier lub przynajmniej dyskusję w tej sprawi - mówił w Jedynce Krzysztof Winkler (Grupa Badawcza BRITANNIA na Uniwersytecie Warszawskim). Nie jest też pewne, czy w grudniu zaczną się negocjacje o umowie handlowej z UE, która ma zatrzymać inwestycje na wyspach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Dariusz Rosiak Wielka Brytania Brexit Theresa May Beata Płomecka Więcej świata Jemen Unia Europejska

"Pozycja Unii Europejskiej będzie słabła". Receptą PESCO?

Polska i 22 inne kraje unijne notyfikowały przystąpienie do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) w ramach UE. Państwa te przyjęły konkretne zobowiązania, które mają wzmacniać ich zdolności obronne. W Świecie w Powiększeniu rozmowa z prof. Piotrem Grochmalskim z Akademii Sztuki Wojennej. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Unia Europejska armia Bruksela wojsko Brexit NATO Federica Mogherini PESCO

Brexit. "Miękki pucz" ministrów Theresy May

Będący w brytyjskim rządzie czołowymi zwolennikami Brexitu minister spraw zagranicznych Boris Johnson i minister środowiska Michael Gove napisali do premier Theresy May list wskazujący, jak ma postępować w kwestii wyjścia z Unii Europejskiej. Zdaniem rządowego źródła wysokiej rangi Johnson i Gove dokonali "miękkiego puczu", a May stała się "ich zakładniczką na Downing Street".
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Theresa May Brexit

Wizyta brytyjskiego ministra ds. Brexitu w Polsce

Brytyjski minister ds. wyjścia z Unii Europejskiej David Davis i wiceminister handlu międzynarodowego Greg Hands spotkali się w środę w Warszawie z przedstawicielami polskiego rządu, licząc na przełamanie impasu w negocjacjach ws. Brexitu. O wizycie brytyjskich polityków w Polsce mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Damski z Akademii Biznesu i finansów Vistula.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Bruksela Theresa May