Polskie Radio
Section05
Brexit

Relacje UE-Wielka Brytania. Dr Lewandowski: Brytyjczycy są oskarżani o szczepionkowy nacjonalizm

- Ta szczepionka Brytyjsko-Szwedzkiego koncernu jest dla Brytyjczyków powodem narodowej dumy, a tu okazuje się że jest ona krytykowana.  Wielka Brytania jest też przez unijnych polityków oskarżana także o szczepionkowy nacjonalizm. To wszystko nie służy relacjom - powiedział o oskarżeniach wobec Brytyjczyków dotyczących blokowania dostaw szczepionek AstraZeneca do Unii Europejskiej dr Wojciech Lewandowski. Gościem audycji "Kontrapunkt" była także dr Małgorzata Bonikowska. 
Zobacz więcej na temat:  szczepionka koronawirus COVID-19 pandemia dyplomacja Unia Europejska Wielka Brytania Brexit ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Konflikt ws. umowy brexitowej. Prof. Żukrowska: ta sprawa jest nie do rozwiązania

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko Wielkiej Brytanii, zarzucając jej łamanie umowy brexitowej ws. kontroli celnych. - Wielka Brytania, przedłużając okres, w którym nie wprowadza się kontroli, powinna była porozumieć się z Unią Europejską - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska polityka Paweł Lekki Boris Johnson Brexit Więcej świata Andrzej Talaga

Brytyjski eksport do UE spadł o 40 procent. Do Polski - prawie o 60 procent

W Wielkiej Brytanii odnotowano największy w historii spadek eksportu do Unii Europejskiej. Ukazały się pierwsze dane od czasu zakończenia okresu przejściowego i wejście w życie pobrexitowych barier dla firm handlujących z kontynentem. W porównaniu do grudnia wartość dóbr eksportowanych z Wysp do Polski spadła na przykład o niemal 60 procent.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Unia Europejska Wielka Brytania eksport

Problemy w relacjach UE i Wielkiej Brytanii. Dr Wiknler wyjaśnia, z czego wynikają

- Bardzo krótki czas między podpisaniem umowy regulującej kontakty z Unią Europejską a wdrożeniem jej w życie spowodował problemy związane z wypełnianiem dokumentacji. Poza tym okazuje się teraz w praktyce, że ta dokumentacja jest bardzo skomplikowana (...). I to uderza niestety w obie strony i stronę unijną, i stronę brytyjską we wzajemnym handlu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z UW, pytany o relacje UE i Wielkiej Brytanii miesiąc po brexicie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż ŚWIAT Unia Europejska Brexit Wielka Brytania Irlandia Irlandia Północna

Problemy z pracą i nowymi opłatami. Brexit dotknął Polaków w Wielkiej Brytanii

Od miesiąca mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa odczuwają efekty brexitu. Mimo, że kraj opuścił Unię Europejską rok temu, cały czas trwał okres przejściowy i reguły się nie zmieniały. Od nowego roku sytuacja zmieniła się diametralnie. O sytuacji Polaków na Wyspach w magazynie polonijnym "Polacy w świecie".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polacy za granicą Polonia Maria Furdyna Wielka Brytania Brexit

Sowieckie ludobójstwo polskich elit i pamięć o bohaterach. Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zainaugurowała, organizowany po raz drugi, konkurs literacko-plastyczny "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”, przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W tegorocznej odsłonie - do kategorii Plakatu i Praca pisemna, dodano trzecią, która polega na napisaniu teksu piosenki dotyczącej Zbrodni Katyńskiej. Prace konkursowe należy przesyłać do 19 marca. Marszałek Elżbieta Witek mówiła podczas uroczystości, że celem konkursu jest przechowywanie tradycji, a także odkłamanie zafałszowanego obrazu Zbrodni Katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Komisja Europejska Polonia w USA koronawirus II wojna światowa Auschwitz Brexit dyplomacja Sejm Katyń

Frexit? Przyszłość Francji w światowej polityce

W brytyjskim "Daily Express" pojawiają się artykuły o francuskim referendum w sprawie wyjścia Paryża z Unii Europejskiej. Wymieniono organizację "Generation FREXIT", której przewodniczący wzywa prezydenta Emmanuela Macrona do wyznaczenia terminu głosowania w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  Francja Michał Żakowski Trójka Emmanuel Macron Unia Europejska Angela Merkel Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Brexit Rosja NATO Europa Adam Dąbrowski Wielka Brytania