Polskie Radio
Section05
Brexit

„Reformy UE mogą zostać odłożone na zawsze”

„Długi proces formowania rządu w Niemczech sprawił, że - wbrew oczekiwaniom - kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron nie mają na marcowy szczyt UE wspólnych propozycji reform Wspólnoty” – napisali w najnowszym wydaniu dziennikarze tygodnika „Spiegel”. Mówiła o tym w audycji Świat w Powiększeniu Aleksandra Rybińska (wPolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska kryzys w Unii Europejskiej Niemcy Francja Angela Merkel Emmanuel Macron Brexit

Co z Brexitem? "Premier May jest między młotem a kowadłem"

W najbliższy piątek premier Theresa May ma wygłosić przemówienie, w którym przedstawi wyczekiwane od dawna stanowisko rządu co do drugiej fazy negocjacji z Unią w sprawie Brexitu. O tym, czego można spodziewać się po przemówieniu, mówił w audycji Świat w Powiększeniu dr Krzysztof Winkler z Grupy Badawczej Britannia na Uniwersytecie Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Wielka Brytania Unia Europejska Theresa May gospodarka wielkiej brytanii

Budżet UE po Brexicie. Rozważane są dwa warianty

W piątek unijni przywódcy będą rozmawiać o kierunkach reformy unijnego budżetu na lata 2021-2028. Kilkanaście krajów jest za zwiększeniem nowego, unijnego budżetu po 2020 roku. Tak wynika z pierwszej dyskusji europejskich przywódców na temat wydatków Wspólnoty, do której doszło na nieformalnym szczycie w Brukseli. O przyszłym budżecie UE mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Stawarz z Instytutu Europeistyki UW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Brexit Unia Europejska budżet ue

Polska i 14 krajów Unii za większym budżetem UE i przeciwko cięciom

Polska chce, by w przyszłym unijnym budżecie utrzymane były nakłady na polityki: rolną i spójności, z których dotychczas nasz kraj korzystał. Mówił o tym premier Mateusz Morawiecki przed rozpoczęciem nieformalnego szczytu w Brukseli. O nieformalnym szczycie UE ws. nowego unijnego budżetu mówiła korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska budżet ue finanse dotacje unijne Beata Płomecka Brexit

Premier: Polska chce zwiększenia składek do budżetu UE

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że Polska jest w dobrej pozycji wyjściowej do negocjacji w sprawie nowego, unijnego budżetu po 2020 roku. Szef rządu mówił o tym po nieformalnym szczycie Unii w Brukseli poświęconym przyszłym wydatkom Wspólnoty. O spotkaniu w Brukseli mówiła w audycji Północ-Południe Aleksandra Rybińska z tygodnika „Sieci”.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Bruksela Unia Europejska budżet unijny dotacje unijne Brexit

Nowy budżet Unii Europejskiej. Pieniędzy będzie mniej?

 - Myślę, że w tej chwili jest niemal pewne, że pieniędzy z Unii Europejskiej będzie mniej. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej trzeba by było bowiem znacząco zwiększyć nakłady państw członkowskich by utrzymać budżet na poprzednim poziomie, a w państwach członkowskich nie widać do tego gotowości – powiedział w audycji Gorący Temat dr Michał Kuź z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  pieniądze Unia Europejska Wielka Brytania budżet unijny dotacje unijne Brexit Niemcy