Polskie Radio
Section05
Brexit

Dr Winkler: ingerencja w referendum przyniosłaby Rosji duże korzyści

- Insynuacje, że Rosjanie wpływali na wynik referendum daje im kolejny argument, że głosowanie było wypaczone przez rosyjskie siły wpływania na opinię publiczną - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler (Grupa Badawcza "Brytannia"). Gościem "Świata w powiększeniu" był również korespondent Polskiego Radia w Londynie Adam Dabrowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Rosja Brexit polityka Polskie Radio 24 Adam Dąbrowski Antoni Opaliński

Dr Winkler: Brytyjczycy nie są związani z UE i mogą wprowadzać sankcje na własną rękę

Zamrożenie pieniędzy na kontach i zakaz wjazdu do kraju. Londyn ogłosił indywidualne sankcje wobec Rosjan, Saudyjczyków oraz obywateli Korei Północnej i Birmy. Chodzi o ludzi zaangażowanych zdaniem Brytyjczyków w zabójstwo saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszogdżiego, a także tych, którzy mieli brać udział w prześladowaniu muzułmanów w Birmie.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania sankcje Unia Europejska Paweł Lekki Brexit

Kolejne negocjacje handlowe UE i Wielkiej Brytanii. Ekspert: obie strony okopały się na swoich pozycjach

We wtorek rozpoczęła się czwarta runda negocjacji Unii Europejskiej z Wielką Brytanią w sprawie umowy o przyszłej współpracy. Poprzednie rozmowy nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. - UE nalega na utrzymanie w Zjednoczonym Królestwie podobnych standardów, jeżeli chodzi o podatki, prawa pracownicze, ochronę środowiska, a Brytyjczycy się nie zgadzają i chcą traktowania ich jako niezależne państwo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Krzysztof Winkler z UW. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Wielka Brytania Boris Johnson Brexit Jacek Czaputowicz Białoruś USA Paweł Lekki

"Nie jestem optymistą". Unijny negocjator o rozmowach z Wielką Brytanią ws. umowy o współpracę

Brak postępów w rozmowach Unii Europejskiej z Wielką Brytanią w sprawie przyszłej umowy o współpracy. Główny unijny negocjator Michel Barnier poinformował, że trzecia runda rokowań, która rozpoczęła się w poniedziałek i zakończyła dzisiaj, nie doprowadziła do zbliżenia stanowisk w żadnej z kwestii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Wielka Brytania Europa Brexit

Kolejna runda rozmów UE z Wielką Brytanią. Brak stanowiska w kluczowych kwestiach

Rozpoczyna się druga runda negocjacji Unii Europejskiej z Wielką Brytanią w sprawie umowy o przyszłej współpracy. Rokowania mają potrwać do piątku. Zjednoczone Królestwo opuściło Wspólnotę 31 stycznia, ale jeszcze do końca grudnia relacje pozostają na niezmienionym poziomie. Od nowego roku wzajemne kontakty powinna regulować już nowa umowa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Brexit Unia Europejska