Polskie Radio
Section05
Brexit

Negocjacje ws. brexitu. Ekspert: Wielka Brytania i UE narzucają sobie własne wizje

- Faktem jest, że świeżo uzyskany przez Borisa Johnsona mandat przewiduje szybkie zakończenie brexitu. Gdyby Wielka Brytania przedłużyła negocjacje z Unią Europejską, to wydłużyłaby tym samym okres przejściowy, co dla Borisa Johnsona jest nie do zaakceptowania - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Przemysław Biskup z PISM.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Unia Europejska Brexit Antoni Opaliński

Eksperci: Brukselska administracja, dbając o budżet Unii, powinna zacisnąć pasa

Moment ostatecznego ustalenia unijnego budżetu jeszcze zdecydowanie przed nami. Problem jest teraz zarówno po stronie przychodowej jak wydatkowej. Wcześniej uzgadniano na co przeznaczyć unijne środki, a teraz trzeba jeszcze uzgodnić kto ma więcej dopłacić, bo w związku z brexitem w unijnej kasie znalazło się blisko 9 mld euro rocznie mniej. Bardzo trudno będzie mieć więcej za mniej – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Paweł Cymcyk - prezes Związku Maklerów i Doradców.
Zobacz więcej na temat:  budżet UE 2021-2027 fundusze unijne budżet Polski Brexit Anna Grabowska

Nowy pobrexitowy system imigracji. Wielka Brytania chce, by "przybyli najlepsi"

Ma zmniejszyć napływ imigrantów i sprawić, by na Wyspy Brytyjskie trafiali naukowcy i inżynierowie, a nie kelnerzy czy sprzątacze. Rząd w Londynie przedstawił nowy, pobrexitowy system kontroli imigracji. Zakłada on między innymi, że znikną preferencje dla obywateli Unii. Drzwi Zjednoczonego Królestwa będą teraz otwarte tak samo szeroko dla Pakistańczyka, Australijki i Polaka.
Zobacz więcej na temat:  Brexit Wielka Brytania Europa Unia Europejska ŚWIAT imigracja

Dr Krzysztof Winkler: są obawy, że Brytyjczycy staną się dla UE konkurencją

- Zdaje się, że nad głowami europarlamentarzystów krąży widmo bardzo konkurencyjnej Wielkiej Brytanii, która po prostu mogłaby stać się potężnym zagrożeniem dla gospodarki unijnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. Czy Unia Europejska i Wielka Brytania dojdą do porozumienia w sprawie umowy handlowej?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski Europa Unia Europejska Brexit Wielka Brytania