Polskie Radio
Section05
Brexit

Wielka Brytania: Boris Johnson przegrał głosowanie w Izbie Lordów ws. brexitu i Irlandii

Gabinet Borisa Johnsona przegrał w Izbie Lordów ws. brexitu i granicy w Irlandii. Lordowie, również głosami konserwatystów, wykreślili z ustawy o handlu międzynarodowym fragmenty, które, jak przyznał sam rząd, łamią umowę brexitową i prawo międzynarodowe. Zaniepokojenie tymi zapisami wyrażał wcześniej Joe Biden, a Demokraci łączyli tę kwestię z negocjacjami dotyczącymi umowy między USA a pobrexitową Brytanią.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Brexit Boris Johnson Joe Biden Unia Europejska Europa polityka Irlandia

Dr Winkler: w interesie premiera Johnsona leży, aby Trump pozostał na stanowisku

- Wielu amerykańskich ekspertów, zwłaszcza z Partii Demokratycznej, mówi, że Brytyjczycy, decydując się na brexit, niejako wyeliminowali się z globalnej polityki - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Polskie Radio 24 Wielka Brytania Brexit wybory prezydenckie w USA Stany Zjednoczone USA Joe Biden Donald Trump Ameryka ŚWIAT

Brexit i wybory w USA w cieniu koronawirusa

W cieniu pandemii trwają negocjacje między Unią Europejską a Wielką Brytanią rozstrzygające, co nam z tego, jak ułożą się wzajemne relacje po brexicie. Pandemia położyła również swój długi cień na wybory prezydenckie w USA. Czy zadecyduje, kto je wygra?
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Brexit wybory prezydenckie w USA Boris Johnson Donald Trump Joe Biden koronawirus pandemia COVID-19 ŚWIAT polityka Unia Europejska Łukasz Jasina Trójka

Premier: dwa tygodnie temu na szczycie UE reprezentowałem stanowisko Czech, dzisiaj role się odwróciły

"Dwa tygodnie temu na nadzwyczajnym szczycie UE reprezentowałem stanowisko Czech. Dzisiaj role się odwróciły. Stanowisko Polski na posiedzeniu Rady Europejskiej będzie prezentował szef czeskiego rządu Andrej Babisz. Przyjaciele zawsze mogą na siebie liczyć" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska POLSKA premier Mateusz Morawiecki Bruksela Europa Brexit koronawirus

Dr Bonikowska: Unia Europejska powinna koordynować walkę z koronawirusem

Szczyt Unii Europejskiej w Brukseli rozpoczął się z pełną dramaturgią. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen musiała opuścić szczyt i pójść na kwarantannę, bo miała kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. To też symbolicznie pokazuje, w jakim stanie jest Europa, gdzie wskaźnik zakażeń rośnie gwałtownie.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska koronawirus Brexit Ursula von der Leyen Michał Żakowski

Współpraca Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. Liderzy instytucji unijnych oczekują ustępstw

Liderzy unijnych instytucji oczekują od Wielkiej Brytanii ustępstw w negocjacjach w sprawie umowy o przyszłej współpracy i apelują o postęp w rokowaniach. Telefoniczną rozmowę z premierem Borisem Johnsonem przeprowadzili przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Wielka Brytania Europa Brexit Ursula von der Leyen Komisja Europejska Boris Johnson