Redakcja Polska

"Polacy nie gęsi, iż swój język mają"

15.07.2019 15:07
Polszczyzna przez ostatnie 1000 lat znacząco się zmieniła. Historię jej rozwoju najlepiej dokumentują utwory zaliczane do tzw. zabytków języka polskiego. Okazuje się, że droga od "Bogurodzicy" do współczesnych utworów literackich była bardzo długa
Audio
  • "Język polski bez granic"- początki i rozwój polszczyzny [posłuchaj]
Kazania świętokrzyskie to pierwszy zachowany tekst w języku polskim pisany prozą.
Kazania świętokrzyskie to pierwszy zachowany tekst w języku polskim pisany prozą. Foto: Polona/domena publiczna

„Język polski bez granic”- to projekt multimedialny dla Polaków na Wschodzie i Polonii na całym świecie. 

Celem projektu jest podnoszenie świadomości językowej​ i promocja języka polskiego poza granicami kraju. Założeniem jest również ugruntowanie poczucia, że poprzez język można wzmacniać swoją narodową tożsamość oraz uświadomienie Polakom mieszkającym poza granicami kraju, że polszczyzna jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego warto o nią dbać i przekazywać następnym pokoleniom.


Zapraszamy do wysłuchania pierwszej audycji z cyklu „Język polski bez granic”, prezentującej początki polszczyzny i zmiany, jakie dokonywały się w języku polskim od Średniowiecza do czasów współczesnych. Polszczyzna przez ostatnie 1000 lat znacząco się zmieniła. Historię jej rozwoju najlepiej dokumentują utwory zaliczane do tzw. zabytków języka polskiego. Okazuje się, że droga od "Bogurodzicy" do współczesnych utworów literackich była bardzo długa. Opowiada o tym dr Jacek Kowzan z Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Teksty czyta Krzysztof Dumała.

Audycję zrealizowała i oprawiła muzyką Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Katarzyna Semaan.

Zobacz więcej na temat: Senat Polonia