X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Jak skutecznie uczyć języka polskiego cudzoziemców?

27.08.2019 16:32
Nauka języka, aby przynosiła efekty, musi być osadzona w kulturze kraju, którego język poznajemy  
Audio
  • Jak skutecznie uczyć języka polskiego cudzoziemców [posłuchaj]
Jak skutecznie uczyć się języka obcego?
Jak skutecznie uczyć się języka obcego?Foto: pixabay.com/Domena Publiczna

„Język polski bez granic”- to projekt multimedialny dla Polaków na Wschodzie i Polonii na całym świecie. 

Celem projektu jest podnoszenie świadomości językowej​ i promocja języka polskiego poza granicami kraju. Założeniem jest również ugruntowanie poczucia, że poprzez język można wzmacniać swoją narodową tożsamość oraz uświadomienie Polakom mieszkającym poza granicami kraju, że polszczyzna jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego warto o nią dbać i przekazywać następnym pokoleniom.

W kolejnym odcinku naszego cyklu „Język polski bez granic” porozmawiamy o tym, jak skutecznie uczyć języka polskiego cudzoziemców, zastanowimy się też, jak utrwalać znajomość języka polskiego za granicą.

Obcokrajowcy w Polsce mogą uczyć się języka polskiego na kursach regularnych i intensywnych, prowadzonych przez Szkoły Języka Polskiego i Kultury Polskiej przy wyższych uczelniach oraz przez szkoły prywatne. Zajęcia dla cudzoziemców to część oferty, przygotowanej m.in. przez Uniwersytet Warszawski, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytet Śląski a także uniwersytety  we Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie. Szkoła Języka i Kultury Polskiej „Polonus” istnieje także przy Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym „Porozumienie Wschód-Zachód”. Uczyć się polskiego można także podczas korepetycji indywidualnych, oraz wykorzystując nowoczesne technologie, np. aplikacje do nauki języka.

 Znane i lubiane przez cudzoziemców letnie kursy języka i kultury polskiej organizowane są najczęściej przez wyższe uczelnie. Wiele z tych kursów ma kilkudziesięcioletnią tradycję. Na zajęciach trwających przeważnie kilka tygodni w wakacyjnej atmosferze studenci poznają  nie tylko nasz język, ale także historię, literaturę, tradycje czy obyczaje. Szkoły oferują lekcje o różnej intensywności  i na różnych poziomach. Praktyczna nauka języka połączona jest ze zwiedzaniem muzeów, poznawaniem zabytków czy uczestniczeniem w lokalnych imprezach kulturalnych. Letnie kursy języka i kultury polskiej organizuje np. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

Dziś spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co to znaczy dobra szkoła językowa, czy istnieje uniwersalna metoda nauczania cudzoziemców języka polskiego i na ile w nauce skuteczne są sprawdzone metody konwencjonalne. O tym jak uczyć obcokrajowców języka polskiego opowie dr Piotr Kajak, wicedyrektor Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej „Polonicum” Uniwersytetu Warszawskiego, autor wielu publikacji poświęconych glottodydaktyce.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Audycję zrealizowała i oprawiła muzyką Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Ewa Plisiecka.

Zobacz więcej na temat: obcokrajowcy