Redakcja Polska

Gwary, dialekty i regionalizmy. Wielkie bogactwo języka polskiego

08.10.2019 12:09
Badacze języka uważają, że polskie gwary ludowe to prawdziwa skarbnica wiedzy o przeszłości, nośnik kultury, tradycji i obyczajów, ważny element tożsamości regionalnej, naszych korzeni.
Audio
  • "Język polski bez granic". Gwary, dialekty i regionalizmy [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: zw.lt/Antoni Radczenko

„Język polski bez granic”- to projekt multimedialny dla Polaków na Wschodzie i Polonii na całym świecie.

Celem projektu jest podnoszenie świadomości językowej​ i promocja języka polskiego poza granicami kraju. Założeniem jest również ugruntowanie poczucia, że poprzez język można wzmacniać swoją narodową tożsamość oraz uświadomienie Polakom mieszkającym poza granicami kraju, że polszczyzna jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego warto o nią dbać i przekazywać następnym pokoleniom.

Język polski nie jest jednakowy na całym obszarze kraju. Zróżnicowanie terytorialne polszczyzny wiąże się z podziałem na dialekty i gwary ludowe oraz odmiany regionalne. Dziś językoznawcy wyróżniają trzy podstawowe dialekty: małopolski, wielkopolski i mazowiecki. Różnice dialektalne istniały w polszczyźnie od czasów bardzo dawnych i to one wpłynęły na ogólny język literacki. Dlatego badacze języka uważają, że  polskie gwary ludowe to prawdziwa skarbnica wiedzy o przeszłości, nośnik kultury, tradycji i obyczajów, ważny element tożsamości regionalnej, naszych korzeni.

O różnicach dialektalnych, regionalizmach i dialektyzmach, a także o korzyściach płynących z językowej różnorodności rozmawiamy z dr Agatą Hącią, językoznawcą z Uniwersytetu Warszawskiego.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Teksty czytał Krzysztof Dumała.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

 

Zobacz więcej na temat: Senat język polski