Redakcja Polska

Związki frazeologiczne - ciekawe połączenia słów w języku polskim

05.08.2019 10:00
Frazeologizmy to niezwykle barwna część codziennego języka. Jest tak głęboko zakorzeniona w polszczyźnie, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak często ich używamy.
Audio
  • Po co nam związki frazeologiczne? Rozmowa z docent Krystyną Nikołajczuk z Uniwersytetu Lwowskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: www.lososina.pl

„Język polski bez granic”- to projekt multimedialny dla Polaków na Wschodzie i Polonii na całym świecie. 

Celem projektu jest podnoszenie świadomości językowej i promocja języka polskiego poza granicami kraju. Założeniem jest również ugruntowanie poczucia, że poprzez język można wzmacniać swoją narodową tożsamość oraz uświadomienie Polakom mieszkającym poza granicami kraju, że polszczyzna jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego warto o nią dbać i przekazywać następnym pokoleniom.

Zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji z cyklu „Język polski bez granic”. Dziś mówimy o tym, jaką rolę w codziennej polszczyźnie spełniają frazeologizmy.

Jaką rolę spełniają frazeologizmy w języku, którym posługujemy się na codzień? Czy i w jakich sferach wraz z przemianami kulturowymi, pojawiają się nowe związki wyrazów? Na te pytania odpowiada docent Krystyna Nikołajczuk z Katedry Filologii Polskiej Uniwersytetu Lwowskiego.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Audycję zrealizowała i oprawiła muzyką Magdalena Górecka-Balcer.

Teksty czytał Krzysztof Dumała.

Do wysłuchania programu zaprasza Przemysław Pawełek.

Zobacz więcej na temat: Senat język polski