Redakcja Polska

Ewolucja języka polskiego. Na ile zmiany obyczajowe i kultura wpływają na nasz język?

21.10.2019 14:09
Jakie zjawiska językowe, które pojawiły się ostatnio w polszczyźnie, wynikają ze zmian w naszej obyczajowości i kulturze? Wraz z językoznawcą, dr Agatą Hącią z Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawiamy o nowych trendach w języku polskim.
Audio
  • Zmiany wokół nas a ewolucja języka. Audycja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zmiany wokół nas a ewolucja języka
Zmiany wokół nas a ewolucja języka Foto: pixabay.com/Domena Publiczna

Celem projektu jest podnoszenie świadomości językowej​ i promocja języka polskiego poza granicami kraju. Założeniem jest również ugruntowanie poczucia, że poprzez język można wzmacniać swoją narodową tożsamość oraz uświadomienie Polakom mieszkającym poza granicami kraju, że polszczyzna jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego warto o nią dbać i przekazywać następnym pokoleniom.

Zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji z cyklu „Język polski bez granic”. Dziś rozmawiamy o nowych trendach w języku polskim, wynikających ze zmian naszej obyczajowości i kultury.

Język zmienia się i ewoluuje, ale czy w ciągu ostatnich kilkunastu lat zmiany nie następują zbyt szybko? Jakie zjawiska językowe pojawiły się na skutek tych zmian? Czy symbolem naszych czasów może być feminizacja nazw zawodów, wykonywanych przez kobiety? Jak prawidłowo nazywać profesje, do tej pory zarezerwowane przez mężczyzn, żeby brzmiało to naturalnie i nie ocierało się o karykaturę? Konserwatywne podejście do języka to obrona zasad gramatyki i ortografii, czy próba narzucania ograniczeń, które język zubożają?

Na te i inne pytania pytania odpowiedziała dr Agata Hącia, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Ewa Plisiecka.

 

Zobacz więcej na temat: ewolucja język polski Senat