Australian Open 2021

Powrót

Australian Open: Djoković nie dał szans Miedwiediewowi. 18. wielkoszlemowy tytuł Serba

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 11:00
W niedzielnym finale Australian Open rozstawiony z "jedynką" Novak Djoković rozbił Daniła Miedwiediewa 7:5, 6:2, 6:2. Serbski tenisista zdobył 18. tytuł wielkoszlemowy, a dziewiąty w Melbourne.
Novak Djoković
Novak DjokovićFoto: PAP/EPA/DAVE HUNT

W Melbourne jest Cezary Gurjew, który znalazł się w niewielkiej grupie dziennikarzy z akredytacją na tenisowy turniej Australian Open. Dziennikarz radiowej Jedynki już od połowy stycznia jest na miejscu i przekazuje codzienne relacje z Melbourne Park. Zapraszamy także na stronę portalu PolskieRadio24.pl do specjalnego serwisu poświęconego rywalizacji tenisistów.

Australian Open 2021 grafika baner serwis 1200 F jpg
Australian Open 2021 - SERWIS SPECJALNY

Żaden inny zawodnik w męski singlu nie może pochwalić się tyloma triumfami w Australian Open co Djoković. 33-letni Serb wygrał m.in. dwie poprzednie edycje tej imprezy, a dodatkowo jeszcze nigdy nie przegrał w niej finału.

03:35 Finał AO do PMOS (online-audio-converter.com).mp3 Relacja Cezarego Gurjewa z finałowego spotkania (PR1)

Jego serię próbował przerwać młodszy o osiem lat Miedwiediew, który w decydującym meczu zmagań tej rangi zagrał dopiero po raz drugi. Rosjanin dwa lata temu w US Open musiał uznać wyższość Nadala i zadowolić się drugim miejscem. W Melbourne dotychczas najdalej dotarł do 1/8 finału (2019-20).

Młodszy zawodnik sprawił mistrzowi problemy praktycznie tylko w pierwszym secie, który rozpoczął się od dominacji Serba. Miedwiediew wrócił jednak do gry, wyrównał stan rywalizacji i wydawało się, że stać go tu na zwycięstwo. Ostatecznie jednak Djoković wygrał 7:5, choć musiał wspiąć się na wyżyny.

Dwie kolejne odsłony tego pojedynku były już bezdyskusyjnie wygrane przez Serba.

00:39 Fyrstenberg.mp3 Zdaniem kapitana reprezentacji Polski w Pucharze Davisa Mariusza Fyrstenberga Djokovic zasłużył na wygraną. (IAR)

Zawodnicy ci zmierzyli się dotychczas dziewięć razy. Pięć razy górą był lider światowego rankingu, m.in. w 1/8 finału Australian Open 2019. W ostatnim ich pojedynku, w fazie grupowej kończącego poprzedni sezon turnieju masters - ATP Finals - górą był jednak Rosjanin.

W ten sposób zakończyła się imponująca seria 20 wygranych meczów Miedwiediewa z rzędu. W ramach tej passy triumfował jesienią w prestiżowym turnieju ATP w Paryżu i ATP Finals, a tegoroczne starty zaczął od czterech wygranych spotkań w drużynowym ATP Cup, w którym Rosja sięgnęła po tytuł. Zwyciężył też w 12 ostatnich pojedynkach z rywalami z Top10 listy ATP.

Novak Djoković - Danił Miedwiediew 7:5, 6:2, 6:2

Czeszka Barbora Krejcikova i Amerykanin Rajeev Ram pokonali reprezentantów gospodarzy Samanthę Stosur i Matthew Ebdena 6:1, 6:4 w finale miksta wielkoszlemowego Australian Open. Tenisistka z Brna po raz trzeci z rzędu triumfowała w tej konkurencji w turnieju w Melbourne.