JAZZ.PL

Wojtek Mazolewski Quintet 10 lat od debiutu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 19:00
- 11 kwietnia 2011 roku znienacka w internecie pojawił się album "Smells like tape spirit" – debiut kwintetu Wojciecha Mazolewskiego, nagrywany w czasie rzeczywistym w jednym pomieszczeniu i w odległości od siebie mniejszej, niż półtora metra. Teraz muzyka z tej płyty pojawi się w zupełnie nowej odsłonie - tak Piotr Metz zapowiadał koncert zespołu Wojtek Mazolewski Quintet w Dwójkowym cyklu Jazz.PL.

Skład:

Wojtek Mazolewski - kontrabas

Oskar Török - trabka

Marek Pospieszalski - saksofon

Joanna Duda - instrumenty klawiszowe

Jakub Janicki - perkusja 

Wojtek Mazolewski Quintet eksperymentuje, wzbudza skrajne emocje i udowadnia, ze muzyka jazzowa ma potencjał burzenia muzycznych schematów. Jazzu w wydaniu WMQ słuchają wszyscy, od fanów kameralnych przestrzeni domowego zacisza, po entuzjastów wielkich koncertów kończących się owacjami na stojąco.

Od dziesięciu lat basista ze swoim kwintetem przesuwa granice muzycznych interpretacji i prezentuje słuchaczom nowy sposób postrzegania muzyki jazzowej. Twórczość kwintetu to nieoczywiste aranżacje i energetyczne połączenie tradycji z nowoczesnością, które inspiruje i porywa amatorów (nie tylko) jazzu – w kraju i za granica. Zespół występował m.in. we Francji, Japonii, Chinach, Meksyku, Kolumbii, Peru, Niemczech, Indiach i Brazylii.

Debiutancki album "Smells Like Tape Spirit", nagrany przed dziesięcioma laty, został zarejestrowany w sposób możliwie zbliżony do najbardziej kultowych jazzowych sesji z lat 50. i 60. Muzycy nagrywali w jednym pomieszczeniu, w czasie rzeczywistym, bez poprawek i ingerencji uzyskując naturalne brzmienie.

Proces wykończenia płyty również pozostał analogowy. Bez użycia żadnych efektów i przetworników płytę zmiksowano na kolejną taśmę analogową, co pozwoliło uzyskać ciepłe i miękkie brzmienie. – "Smells Like Tape Spirit" to album o audiofilskim charakterze. Teraz, po dziesięciu latach od premiery, ukazuje się na rynku specjalna reedycja materiału z dodatkowymi kompozycjami, dostępna także na płycie winylowej i kasetach – mówi Roch Siciński z Programu 2 Polskiego Radia.

***

Na koncert w audycji "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek (14.05) w godz. 18.00-19.00. Transmisja odbyła się na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

Zobacz więcej na temat: Jazz Wojtek Mazolewski