JAZZ.PL

RGG Trio w jazzowym cyklu Dwójki [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 07:41
Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski i Krzysztof Gradziuk - to artyści tworzący znakomite trio RGG. W piątek, 28 maja gościli w Dwójkowym cyklu Jazz.PL. 

POSŁUCHAJ I ZOBACZ: 

Źródło - serwis YouTube.com - oficjalny kanał: Dwójka - Polskie Radio

RGG to trio, które istnieje od 20 lat. Tworzą je:

Łukasz Ojdana – fortepian

Maciej Garbowski – kontrabas

Krzysztof Gradziuk – perkusja

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>>

Jan Ptaszyn Wróblewski tak mówi o muzykach zespołu: "Każdy z osobna jest instrumentalistą na najwyższym poziomie, w dodatku z dużą dozą indywidualności, a poza tym wszyscy trzej razem - i to jest ich największa zaleta - bez przerwy nawiązują do tego, co właśnie robią partnerzy: słuchają się wzajemnie, wyczuwają, odbierają nawzajem swoje pomysły".

Krzysztof Gradziuk 1200.jpg
RGG - rozpędzone trio przed koncertem w Dwójce

Trio powstało w 2001 roku. Pierwszy album "Scandinavia" (2003) był płytą koncertową. Jej nagranie zapewniła RGG nagroda podczas konkursu dla debiutujących wykonawców na Bielskiej Zadymce Jazzowej, gdzie zespół występował jako "Raminiak/Garbowski/Gradziuk". Do 2012 roku jego pianistą był Przemysław Raminiak. Członkowie tria również często nagrywają i koncertują także z innymi wykonawcami. Szczególnie ważny był dla muzyków RGG dwuletni okres współpracy z Tomaszem Stańko. 

CEZ_5954.JPG
Koncert RGG Trio w Dwójce

Dyskografia zespołu obejmuje kilka albumów studyjnych, a także koncertowych. Wśród studyjnych są m.in. "Straight Story" (2006), "Unfinished Story - Remembering Kosz" (2007) (płyta poświęcona pamięci Mieczysława Kosza), "Szymanowski" (2013) (album inspirowany twórczością Karola Szymanowskiego), "Aura" (2015) (międzynarodowy debiut zespołu, płyta wydana przez legendarną amerykańską wytwórnię OKeh Records), czy "Memento" (2019) (jako 81. wolumen serii "Polish Jazz"). 

W tym roku trio świętuje 20-lecie działalności i planuje jubileuszową trasę koncertową.

***

Na audycję Jazz.PL w piątek (28.05) w godz. 18.00-19.00 zapraszał Piotr Metz. Transmisja koncertu odbyła się na antenie PR2 oraz na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Dwójki

Zobacz więcej na temat: Jazz Piotr Metz