Polskie Radio
Section05
Piotr Metz

Grzegorz Tarwid: Andrzej Kurylewicz stworzył swój muzyczny język

- Andrzej Kurylewicz posługiwał się oryginalnym, rozpoznawalnym językiem harmonicznym, zarówno w piosenkach, jak i w muzyce jazzowej. To były interesujące melodie i harmonie - mówił w Dwójce pianista Grzegorz Tarwid, którego trio zagra utwory inspirowane twórczością Andrzeja Kurylewicza. Transmisja w cyklu "Jazz.PL" w piątek (12.08) o 18.00 na naszej antenie, a także w formie wideo na stronie internetowej oraz Facebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Kurylewicz Dwójka Piotr Metz muzyka filmowa

Robert Majewski: odkąd pamiętam, chciałem być jazzmanem

- Nie przypominam sobie, żebym miał okres młodzieńczego buntu. Dość późno zacząłem grać na instrumentach, bo na trąbce dopiero w ósmej klasie szkoły podstawowej, chodziłem też z ojcem na próby jego zespołów Old Timers i Swing Session i pamiętam, że zawsze myślałem, by nie być muzykiem, a jazzmanem - mówił w Dwójce Robert Majewski, który najbliższy piątek (22.07) zagra w cyklu "Jazz.pl" koncert pt. "Tribute Henryk Majewski".
Zobacz więcej na temat:  Henryk Majewski Jazz Dwójka KULTURA Robert Majewski Piotr Metz

Szymon Mika: Śmietana to wielka postać polskiego jazzu

- Mam wrażenie, że Jarek wydawał więcej niż jedną płytę w roku. Z tego powodu miał też rzesze fanów, którzy wciąż byli czymś zaskakiwani - mówił w Dwójce Szymon Mika, który w najbliższy piątek (1.07) wystąpi w letnim cyklu "Jazz.PL" z projektem "Jarek Śmietana Recomposed". Polsko-francuski zespół powróci do utworów zawartych na albumie "Speak Easy", który jest zapisem spotkania Jarka Śmietany z Johnem Abercrombiem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jazz gitara Piotr Metz

WP #283. The Beatles, Yardbirds i Blind Faith

W ostatnim wydaniu "Wieczoru płytowego" Tomasz Szachowski i Piotr Metz zabrali słuchaczy Dwójki w lata 60. Słuchaliśmy muzyki stworzonej przez The Beatles do filmu "A Hard Day's Night". Autorzy przedstawili także płytę zespołu Yardbirds, w którego składzie byli znakomici gitarzyści: Eric Clapton i Jeff Beck. Wysłuchaliśmy również jedynego albumu supergrupy Blind Faith z Claptonem, Steve'em Winwoodem i Gingerem Bakerem.
Zobacz więcej na temat:  Płyty The Beatles Dwójka Piotr Metz Tomasz Szachowski