Polskie Radio
Section05
Piotr Metz

Władysław "Adzik" Sendecki: chodzi mi o to, by "uwolnić" muzyków klasycznych

- Nie można pędzić do przodu, jak brakuje tego z tyłu. Dorasta się i dojrzewa z tym, co się wcześniej wybudowało - mówił Władysław "Adzik" Sendecki na antenie radiowej Dwójki. - Człowiek się przecież przez całe życie rozwija - dodał. Pianista zaprosił słuchaczy na swój piątkowy koncerty w ramach cyklu "Jazz.PL", w trakcie którego zagra z Atom String Quartet. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jazz fortepian koncert Atom String Quartet Piotr Metz Władysław Sendecki

Marcin Masecki: Zygmunt Karasiński pisał jazzowe standardy

- Ojciec puszczał na gramofonie dużo muzyki polskiego międzywojnia. Muzyka ta była wokół mnie i była częścią mnie. Gdy miałem 16 lat, z moim ówczesnym profesorem Andrzejem Jagodzińskim i z kwartetem smyczkowym Prima Vista nagrałem płytę z melodiami z tamtych lat. Był to pierwszy świadomy esej na temat tej muzyki - mówi Marcin Masecki, który w cyklu "Jazz.PL" przypomni twórczość pioniera polskiego jazzu - Zygmunta Karasińskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Marcin Masecki Jazz Piotr Metz Zygmunt Karasiński Dwudziestolecie międzywojenne Jan Młynarski piosenka kompozytor skrzypce George Gershwin

Piotr Wyleżoł: Wojciech Karolak był wzorem klasy i szyku

- Wojciech Karolak był pianistą i organistą, dzięki temu drugiemu instrumentowi prowadził harmonie poszczególnymi głosami, a to nie jest typowe wśród pianistów. Również pod tym względem był wyjątkowy - mówił na antenie Dwójki pianista Piotr Wyleżoł. Septet pod jego kierunkiem w piątek (2.09) w ramach cyklu "Jazz.pl" zagra koncert "Wojciech Karolak Recomposed".
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Karolak Piotr Metz fortepian Jazz Dwójka

Grzegorz Tarwid: Andrzej Kurylewicz stworzył swój muzyczny język

- Andrzej Kurylewicz posługiwał się oryginalnym, rozpoznawalnym językiem harmonicznym, zarówno w piosenkach, jak i w muzyce jazzowej. To były interesujące melodie i harmonie - mówił w Dwójce pianista Grzegorz Tarwid, którego trio zagra utwory inspirowane twórczością Andrzeja Kurylewicza. Transmisja w cyklu "Jazz.PL" w piątek (12.08) o 18.00 na naszej antenie, a także w formie wideo na stronie internetowej oraz Facebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Kurylewicz Dwójka Piotr Metz muzyka filmowa