Polskie Radio
Section05
Piotr Metz

Piotr Wyleżoł przed koncertem "Jazz.PL": duet z Szymonem Miką to harmonia dwóch instrumentów

- Utwory na album "Loud Silence" powstawały podczas prób, co w naszym muzycznym życiu raczej się nie zdarza. Na pierwszym miejscu są autorskie kompozycje, a standardy wpisują się w nasze brzmienie. Na koncertach pojawia się coraz więcej utworów, których nie ma na płycie. Pewnie zdarzy się to również podczas naszego występu w Dwójce - mówił pianista Piotr Wyleżoł.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Piotr Metz Piotr Wyleżoł Szymon Mika Dwójka koncert fortepian gitara

Brass Federacja wystąpi w Jazz.PL. "Stawiamy na autorski repertuar"

- Gramy raczej mało coverów, mało hitów. Przynajmniej ich nie nagrywamy, bo na koncertach to różnie bywa. Nasze pierwsze dwie płyty to w 95 procentach nasz autorski repertuar. Większość z nas komponuje kawałki w stylu new orleans, funky i tak dalej - mówił Piotr Wróbel, założyciel i lider zespołu Brass Federacja, który w najbliższy piątek (29.12) wystąpi w ostatniej tegorocznej odsłonie cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  nowy orlean muzyka współczesna koncert Piotr Wróbel Piotr Metz Jazz Dwójka MUZYKA

Stanisław Soyka: od swingu zaczynałem moją sceniczną karierę

- To utwory, które śpiewałem pod koniec lat siedemdziesiątych. Wtedy miałem ambicję, żeby robić to inaczej, żeby to było awangardowe. Brałem coś pięknego, jak np. przepiękne piosenki Ellingtona, a potem niszczyłem je, śpiewałem to na przekór wszystkiemu, zwłaszcza zdrowemu rozsądkowi. Okazuje się, że trzeba to zaśpiewać tak, jak kompozytor napisał - mówił w Dwójce Stanisław Soyka przed piątkowym (1.12) koncertem w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Soyka Dwójka Piotr Metz Jazz koncert

Young Power New Edition - nieposkromiony duch wolności [ZOBACZ WIDEO]

Muzyczny kolektyw Young Power pod dowództwem Krzysztofa Popka i Krzysztofa Zawadzkiego był jednym z najważniejszych zjawisk w młodym polskim jazzie połowy lat osiemdziesiątych, przyciągając i wychowując czołówkę ówczesnych scen jazzowej i rockowej, od Piotra Wojtasika i Ziuta Gralaka po Jerzego Piotrowskiego. 7 listopada o 19.00 zespół zagrał w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w ramach cyklu "Jazz.PL". Retransmisja koncertu miała miejsce w piątek 10 listopada o 18.00 na naszej antenie, w formie wideo na stronie internetowej, na kanale YouTube i Facebooku Dwójki, a także w TVP Kultura. 
Zobacz więcej na temat:  Jazz Piotr Metz koncert muzyka współczesna pr poleca